Dabar populiaru
Publikuota: 2013 liepos 5d. 16:57 , atnaujinta: 2013 liepos 5d. 18:26

100 tūkst. litų kainavęs priėmimas prezidentūros kieme: tik saldus arba putojantis vynas, džiazas ir ankstyva pabaiga

Renginio akimirka
Luko Balandžio nuotr. / Vyno taurės

Penktadienį prezidentūros kieme pirmą kartą per ketverius valstybės vadovės Dalios Grybauskaitės kadencijos metus surengtas iškilmingas priėmimas Lietuvos ir užsienio svečiams. Nors iki šiol prezidentė pobūvių nerengė nei savo inauguracijos, nei valstybinių švenčių proga aiškindama, kad puotauti ekonominės krizės metu nevalia, šįkart daroma išimtis. Minint Lietuvos pirmininkavimo Europos Sąjungos (ES) Tarybai pradžią iškilmingas priėmimas prezidentūros kieme įvyko.

Prezidentės vyriausioji patarėja Daiva Ulbinaitė 15min.lt pasakojo, kad į priėmimą prezidentūros kieme pakviestas daugiau nei tūkstantis svečių. Tarp jų – Europos Komisijos (EK) pirmininkas Jose Manuelis Barroso ir visi Komisijos nariai, Europos Vadovų Tarybos pirmininkas Hermanas Van Rompuy, Lietuvos Seimo, Vyriausybės nariai, signatarai, diplomatai, iškiliausi kultūros, sporto ir meno sričių atstovai.

Tačiau, dalyvavusių renginyje skaičiavimu, svečių atvyko vos keli šimtai. Tarp jų daugiausia Seimo ir savivaldybių politikų.

Priėmime koncertavo M. K. Čiurlionio kvartetas ir Artūro Noviko džiazo mokyklos vokalinis ansamblis „Jazz Island“ bei jaunimo džiazo grupė „Kiwi“.

Svečiai buvo vaišinami saldžiu „Vorutos“ vynu ir putojančiu vynu „Alita“, maisto nebuvo gausu.

Priėmimo dalyviai išsiskirstė neišbuvę pobūvyje nė dviejų valandų.

Šiam priėmimui buvo numatyta apie 100 tūkst. litų, renginys finansuojamas iš Lietuvos pirmininkavimo  ES Tarybai lėšų, kurios buvo patvirtintos Vyriausybės, pranešė prezidentūros Spaudos tarnyba.

Pakviesti dukart

Kvietimus į priėmimą prezidentūra išsiuntė naudodamasi kurjerių paslaugomis. Taip siekta, kad kiekvienas svečias iš tikrųjų gautų kvietimą. Etiketo ekspertas Arminas Lydeka pažymi, kad kurjeriai kvietimus į priėmimus dažniausiai įteikdavo praėjusiame amžiuje. Tuo tarpu dabar, pagal protokolą, kvietimai gali būti siunčiami ir paprastu paštu. Kurjerių paslaugomis naudojamasi tik patiems garbingiausiems svečiams pakviesti.

Šiemet pasitaikė keliolika atvejų, kai kurjeriai nieko nerado namuose nurodytu adresu ir negalėjo įteikti pakvietimų į priėmimą. Šie kvietimai grįžo į prezidentūrą ir buvo siunčiami pakartotinai suradus kitą galimą kviečiamojo adresą.

„Norėjome būti tikri, kad visi svečiai tikrai sulaukė kvietimo“, – teigė D.Ulbinaitė.

Sunkiausiai prezidentūrai sekėsi ieškoti signatarų. Iki šios savaitės vidurio dar buvo nepavykę pristatyti kvietimų dešimčiai Kovo 11-osios Aktą pasirašiusių žmonių. Todėl prezidentūra jiems skirtus pakvietimus perdavė Signatarų klubui tikėdamasi, kad galbūt patys signatarai tarpusavyje bendrauja artimiau ir susiras vieni kitus.

Pasitaikė ir atvejų, kai vienas asmuo iš prezidentūros gavo du kvietimus savo pavarde: vieną į darbą, kitą – į namus.

A.Lydeka pažymi, kad tai nenormalu – esą organizatoriai turėjo kruopščiau susekti, kad į skirtingų kategorijų sąrašus nepatektų tie patys asmenys.

Prezidentas turi smarkiai padirbėti

Neįprasta kviečiamiesiems pasirodė ir tai, kad šįkart į priėmimą jie kviečiami be antrųjų pusių, tačiau etiketo žinovas  pažymi, kad priėmimuose, kuriuose stovima, tokia praktika normali. Pasak jo, svečius su sutuoktiniais privaloma kviesti tik į vakarinius priėmimus, kuriuose svečiai susėda prie bendro stalo.

Pasak A.Lydekos oficialiuose priėmimuose valstybės vadovas ar jo komandos nariai turi pasitikti kiekvieną svečią, stengtis kuo daugiau jų pakalbinti.

„Kai svečių labai daug, tai, žinoma, nėra įmanoma kiekvieno sutikti, kiekvieno pakalbinti, todėl prezidentui padeda patarėjai, ministrai. Prezidentui tikrai tokie priėmimai yra sunkus darbas, jie paprastai nė nespėja užkąsti“, – pažymi A.Lydeka.

Paskui valstybės vadovas privalo sakyti sveikinimo kalbą. Ji negali būti per ilga ir turėtų būti suprantama visiems pakviestiesiems. Gali būti pusė kalbos sakoma kita kalba, naudojamasi vertėjo paslaugomis arba išverstas tekstas išdalijamas svečiams.

Svarbu ir laiku išeiti

Anot A.Lydekos priėmime privalomai turi būti patiekiama vyno. Stipresnių gėrimų galima ir netiekti. Maistas priėmime, kuriame stovima, taip pat gali būti paprastesnis ir ne toks brangus.

Ekspertas pažymi, kad tokiuose priėmimuose svarbiausia kuo daugiau pabendrauti ir laiku išeiti.

A.Lydekos teigimu, oficialiai priėmimai trunka dvi valandas. Tik itin svarbiomis progomis galima užtrukti ilgiau.

Paskutinį kartą oficialus priėmimas prezidentūros kieme buvo rengiamas prieš ketverius metus. Tuomet Valstybės dienos proga garbingiausius Lietuvos žmones ir net užsienio monarchus sukvietė prezidentas Valdas Adamkus. Šventėje išvis dalyvavo 2,5 tūkst. svečių, net ir monarchai. Vaišes už 180 tūkst. litų paruošė restoranas „Stikliai“.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min