Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2014 vasario 19d. 06:03

Pensijų kompensavimas ir automobilių mokestis: „darbiečių“ užvirtą košę srebia socialdemokratai

Loreta Graužinienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Pensijas kompensuoti dar šiemet užsimanė Darbo partijos lyderė Loreta Graužinienė, o pinigų kažkodėl ieško socialdemokratai.

Per krizę sumažintų pensijų kompensavimas dar šiemet – Darbo partijos idėja, tačiau šią košę už juos šaukštais ėmė kabinti socialdemokratai. Tai jie pasiūlė padidinti akcizą alkoholiui ir apmokestinti automobilius. Tuo tarpu pensijų kompensavimo košės virėja Darbo partija tam nepritaria, nors pati iki šiol neparengė nė vieno konkretaus siūlymo, iš kur paimti pinigų pensijoms kompensuoti.

Pažadus dalijo drąsiai

Apie pensijų kompensavimą dar šiemet pirmoji prakalbo Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė. Tiesa, ji tai padarė ne prieš šių metų biudžeto tvirtinimą, o tada, kai visi valstybės finansai šiems metams jau buvo suplanuoti.

Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Loreta Graužinienė
Irmanto Gelūno/15min.lt nuotr./Loreta Graužinienė

Be to, L.Graužinienė pareiškė neva pensijas kompensuoti galima nieko nelaukiant – dar šių metų pradžioje. Tik kalbomis L.Graužinienės idėjos nesibaigė.

Netrukus prie sienos prispaustas Socialdemokratų partijos pirmininkas, premjeras Algirdas Butkevičius šiam reikalui subūrė darbo grupę ir pareiškė, kad jos veikloje aktyviai dalyvaus pats.

Sausio pradžioje suburtoje darbo grupėje, be premjero, buvo finansų ministras Rimantas Šadžius, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Algimanta Pabedinskienė ir keturių valdančiųjų partijų atstovai.

Patys nieko nepasiūlė

Iš pradžių kalbėta apie tai, kad grupė darbą atliks vos per mėnesį. Esą iš dviejų socialinės apsaugos ir darbo ministrės parengtų planų, kaip ir iš ko kompensuoti pensijas, politikams tereikia pasirinkti vieną.

Tačiau šis burbulas netruko susprogti. Greit paaiškėjo, kad pensijų kompensavimą stumiantys „darbiečiai“ jokių realių planų neturi.

Į kampą įstumti socialdemokratai čia galėjo pasakyti: „Nieko nesiūlote, nieko ir nedarysime“. Tačiau pagalvoję, kad prieš rinkimus pensijų kompensavimo korta pamosuoti būtų neprošal ir jiems, socialdemokratai vieną po kito darbo grupei ėmė brukti savo pasiūlymus, iš kur paimti pinigų.

Galiausiai praėjusią savaitę pranešta, kad darbo grupė siūlo didinti akcizą alkoholiui ir apmokestinti automobilius. Šiai idėjai kol kas pritaria tik socialdemokratai. Kitos partijos, tarp jų – ir Darbo partija – stojo piestu, joms duota savaitė apsispręsti. Savo trigrašį įkišo ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, tokius planus pavadinusi nusišnekėjimais.

Pinigų padaugės padidinus išlaidas?

Darbo grupėje dėl pensijų kompensavimo dirbusi „darbietė“ Virginija Baltraitienė įsitikinusi, kad kitą savaitę automobilių apmokestinimą svarstysianti partijos valdyba automobilių mokesčio nepalaimins. Anot jos, ši idėja priešina visuomenę ir atima dalį pinigų iš pačių pensininkų.

Šešėlis yra ir legaliam versle. Tai tie patys vokeliai. Yra didžiulis, protu nesuvokiamas, kontrabandos kiekis. Manau, tik reikia norėti tai sutramdyti ir tinkamai finansuoti struktūras, kurios užsiima kontrole, – sako V.Baltraitienė.

„Be to, ne metų pabaigoje, o viduryje įvesti naują mokestį man atrodo ir desperatiškas, ir neteisingas sprendimas. Tai gali būti daroma tik nuo naujų metų anksčiausiai. Man tai negražiai skamba ir aš asmeniškai tikrai esu prieš. Taip, kad norint kompensuoti pensijas šis mokestis būtinas tikrai nėra“, – teigė V.Baltraitienė.

Anot jos, vienintelis kelias valstybei gauti pinigų pensijoms kompensuoti yra pradėti realiai kovoti su kontrabanda ir šešėliu.

„Šešėlis yra ir legaliam versle. Tai tie patys vokeliai. Yra didžiulis, protu nesuvokiamas, kontrabandos kiekis. Manau, tik reikia norėti tai sutramdyti ir tinkamai finansuoti struktūras, kurios užsiima kontrole. Čia pinigų šaltinis didžiausias“, – paklausta, iš kur Darbo partija siūlo paimti pinigų pensijų kompensavimui, sakė V.Baltraitienė. 

Ieškos toliau

Savo ruožtu taip pat darbo grupėje dėl pensijų kompensavimo dirbęs socialdemokratas Algirdas Sysas sako, kad visos „darbiečių“ idėjos ir buvo tokios „rašytos šakėmis ant vandens“. Realiai jie, nors ir šūkavo apie būtinybę dar šiemet pradėti kompensuoti pensijas, anot A.Syso, nieko nepasiūlė.

„Patys pirmi pradėjo apie tai kalbėti, numatė tai daryti šiemet, nors tam pinigų neskirta biudžete, šaltinių nepasiūlė, bet toliau kalba, kad kompensuosime. Nelogiška. Jų pasiūlyti šaltiniai buvo tokie teoriniai, kaip kova su korupcija, neplanuotos pajamos. Samprotavimai tokie šakėmis ant vandens parašyti“, – teigė A.Sysas.

Be to, jis pridūrė, kad darbo grupėje jos nariai kalbėjo kitaip, nei po to prabilo jų partijų lyderiai.

Patys pirmi pradėjo apie tai kalbėti, numatė tai daryti šiemet, nors tam pinigų neskirta biudžete, šaltinių nepasiūlė, bet toliau kalba, kad kompensuosime.

„Darbo grupės nariai turi savo nuomonę, o partijų vadai savo nuomonę. Kai kas kai kur kandidatuoja. Tas turi įtakos ir prasideda žaidimai. (…) Darbo grupėje buvo diskusija tik dėl datos – ar nuo spalio, ar nuo sausio, o dabar man keisčiausia, kad jie visai nebepritaria“, – teigė jis.

A.Sysas įsitikinęs, kad nepritarus automobilių apmokestinimui, darbo grupė turės iš naujo sėsti ir tęsti lėšų paieškas pensijoms kompensuoti.

„Aš abejoju, ar mūsų koalicijos partneriai, nepritariantys automobilių mokesčiui, pasakys, kad „nėra pinigų, nebus ir kompensavimo“. Tai kaip ir jų pažadas. Tai teks darbo grupei darbus vėl tęsti“, – mano A.Sysas.

Persigalvojo net premjeras

Socialdemokratas pažymėjo, kad automobilių mokesčio įvedimas nebuvo socialdemokratų siekiamybė. A.Sysas sako pats jį vertinantis nevienareikšmiai ir matęs kitų geresnių būdų rasti pinigų pensijoms kompensuoti.

„Aš siūliau progresinius mokesčius įvesti, bet tam niekas nepritarė“, – sakė jis.

Automobilių mokestį įvesti darbo grupėje pasiūlė finansų ministras Rimantas Šadžius. Tokį siūlymą jis, anot A.Syso, pateikė todėl, kad kaip ministras turėjo kažką pasiūlyti, o Tarptautinis valiutos fondas šį mokestį Lietuvai rekomenduodavo įsivesti jau kelerius metus iš eilės.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Algirdas Butkevičius

Apie automobilių mokestį iki dabar skeptiškai pasisakydavo premjeras A.Butkevičius. 2008 m. jis teigė, kad automobilius apmokestinti būtų „socialiai neteisinga“.

Tuo tarpu dabar A.Butkevičius stojo mokesčio ginti. 15min.lt jo atstovė spaudai Evelina Lazdauskienė teigė, kad nuomonę pakeisti jį paskatino Konstitucinio teismo nurodymas pensininkams ir tarnautojams kompensuoti prarastus pinigus.

„Kito pajamų šaltinio, kaip mokesčiai, valstybėje nėra. O automobilių mokestis svarstytas ne kartą, rekomenduotas Tarptautinio valiutos fondo”, – nurodė ji.

Be to, premjeras tikisi, kad ir šiais metais, ir po euro įvedimo šalies ekonomika augs, todėl mokestis Lietuvos žmonėms nebus neįkandamas.

„Specialistai prognozuoja, kad 2014 metais vidutinis atlyginimas didės apie 5 procentus ir sieks 2342 per mėnesį. 2015 metais tikimasi, vidutinis atlyginimas galėtų didėti beveik 6 procentais ir turėtų siekti 2479 litus per mėnesį“, – nurodė premjero atstovė spaudai.

Rinkimus žaidžia visi

Tuo tarpu politologas Ramūnas Vilpišauskas sako, kad visi valdančiųjų veiksmai dabar rodo tik jų rinkimines kovas, o ne realius siekius šiemet pradėti kompensuoti pensijas.

„Vertinčiau situaciją kaip ikirinkiminį šou. Iš tikrųjų neaišku, ar kas nors iš siūlančių automobilių mokestį ar kitas priemones yra rimtai nusiteikę, kad jos būtų įgyvendintos. Kol kas panašu, kad siūlymai teikiami žinant, kad jiems nebus pakankamo palaikymo“, – sako jis.

Tomo Urbelionio/BFL nuotr./prof. Ramūnas Vilpišauskas
Tomo Urbelionio/BFL nuotr./prof. Ramūnas Vilpišauskas

Politologas prognozuoja, kad automobilių mokesčiui tikrai nebus pritarta, o tada gali būti atidėtas ir pensijų kompensavimas.

„Jei būtų rimtai nuspręsta ieškoti finansinių šaltinių pensijų kompensavimui, tai tos priemonės turėjo būti teiktos kartu su šių metų biudžeto projektu.

Tai, kad L.Graužinienė prakalbo apie pensijų kompensavimą jau po biudžeto priėmimo, yra vienas iš ženklų, kad kalbama televizijos ekranams, o ne siekiama išspręsti šią problemą. Gali būti, kad po chaotiškų diskusijų nieko nebus nuspręsta, o daug žmonių vėl bus nusivylę politikais“, – mano jis.

R.Vilpišauskas įsitikinęs, kad dabar pensijų kompensavimu, kaip įrankiu rinkimuose, žongliruoja visos valdančiosios partijos.

„Socialdemokratai pasidavė „darbiečių“ spaudimui ir ėmė patys ieškoti finansų pensijoms, nes nenori, kad atrodytų, jog jie nepritaria pensijų kompensavimo idėjai. Jie ieško alternatyvų ir taip tikisi būti labiau matomi viešose diskusijose. Tiesa, sociologiniai tyrimai parodys, ar siūlomas automobilių mokestis nesuveiks atvirkščiai ir socialdemokratų populiarumas nekris, nes, nors vienai rinkėjų daliai svarbu pensijų kompensavimas, kitai šis mokestis kelia pasipiktinimą“, – teigia politologas.  

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Futbolą komentuojanti Justina – apie debiutą eteryje ir futbolo kamuolį, atnešusį meilę

Sportas

Visų akys krypsta į Lionelį Messi: Argentina – Kroatija

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: turtą niokojo vėjas ir didžiuliai krušos gabalai

Pasaulis kišenėje

Birštonas: 17 atradimų, kuriuos galite patirti per savaitgalio poilsį

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Vardai

Erika Vitulskienė kviestinei publikai pristatė savo mados namus ir plius dydžio kolekciją

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Kultūra

„teamLab“: skirtingas mūsų mintis skiriančios sienos yra labai įvairios

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Kaip dabar tikėti bet kuo, ką sako P.Gražulis? 
Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Aktualu

JK žada po „Brexit“ užtikrinti paprastą ES piliečių registraciją

Kultūra

Į Kauną atkeliauja šiuolaikinis cirkas: dvi savaites miestas gyvens kitu ritmu

Naujienos

Gyvenimas

Mes lygūs. Futbolą komentuojanti Justina – apie debiutą eteryje ir futbolo kamuolį, atnešusį meilę

Sportas

Visų akys krypsta į Lionelį Messi: Argentina – Kroatija

Aktualu

Škvalas prasiautė Vakarų Lietuvoje: turtą niokojo vėjas ir didžiuliai krušos gabalai

Pasaulis kišenėje

Birštonas: 17 atradimų, kuriuos galite patirti per savaitgalio poilsį

Aktualu

Pajūris jau mirksta lietuje – poilsiautojai slepiasi, verslininkai garsina muziką

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Vardai

Erika Vitulskienė kviestinei publikai pristatė savo mados namus ir plius dydžio kolekciją

Verslas

„Burger King“ atsiprašė už moteris žeidžiančią reklamą Pasaulio futbolo čempionate

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Kultūra

„teamLab“: skirtingas mūsų mintis skiriančios sienos yra labai įvairios

24sek

NBA naujokų biržos favoritai – atletiški milžinai ir magiškasis slovėnas

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Kaip dabar tikėti bet kuo, ką sako P.Gražulis? 
Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Aktualu

JK žada po „Brexit“ užtikrinti paprastą ES piliečių registraciją

Kultūra

Į Kauną atkeliauja šiuolaikinis cirkas: dvi savaites miestas gyvens kitu ritmu

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min