-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2011 12 10 /14:45

Artūras Černiauskas: vienintelis teigiamas valdžios darbas – suteikta teisė oriai gyventi užsienyje

„Skurdui ne!“, „Gėda!“, „Užteks mus durninti!“ – tai tik kelios skanduotės, šeštadienį garsiai skambėjusios Vilniuje. Tūkstantinė šalies profesinių sąjungų atstovų ir pensininkų minia į sostinę iš įvairių Lietuvos miestų suplūdo išreikšti savo pasipiktinimą valdžia ir išdėstyti savo reikalavimų.
Rytas prieš mitingą ir eitynes
Rytas prieš mitingą ir eitynes / Juliaus Kalinsko / 15min nuotr.

„Vakar vakare sėdėjau ir galvojau. Susirinkom protestui, bet gal galime apie Seimo ir Vyriausybės darbus pasakyti kažką teigiamo? – kreipdamasis į minią V.Kudirkos aikštėje kalbėjo Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Artūras Černiauskas. – Man pasidarė taip graudu, nes radau tik vieną teigiamą dalyką. Jie suteikė „teisę“ mūsų žmonėms oriai gyventi užsienyje. Jie privertė juos išvykti, gauti ten didesnį darbo užmokestį ir ten gyventi oriai.“

A.Černiauskas stebėjosi, kaip minimalią algą gaunantis lietuvis gali gyventi oriai, kai negali nusipirkti nei kruopų, nei makaronų, ir kai yra priverstas rinktis: mokėti didžiulius mokesčius už komunalines paslaugas ir gyventi šiltai, bet alkanai, ar atvirkščiai.

„Ar sutinkame, kad valdžios žmonės toliau mus durnintų? Ar sutinkame gauti tokią minimalią algą? Ar sutinkame savo uždirbtus pinigus atiduoti partijoms, kad jos galėtų geriau gyventi? Ar sutinkame aukoti savas pensijas, kad verslas galėtų geriau gyventi ir kad jam nebūtų dideli mokesčiai?“ – sukeldamas minios euforiją svarstė LPSK pirmininkas.

A.Černiauskas guodėsi, kad dabartinei valdžiai liko nebe daug laiko – mažiau nei metai. Ir kad galbūt per šį laikotarpį ji sugebės priimti bent vieną sprendimą ir „atsisuks veidu į mus, o ne kaip dabar... patys žinot, kaip.“

„Norisi atsisukti ir pasakyti: lauk iš pastato! (...) Gėda tokiai Vyriausybei!“ – sakė LPSK vadovas.

Palaikyti atvyko latviai

Apie vidurdienį, skambant būgnams ir sirenoms, valdžia pasipiktinusių mitinguotojų minia nuo Seimo pajudėjo Vyriausybės link. Lydimi katafalko ir nešini įvairiais plakatais, kurių užrašai rėkte rėkė: „Mes nenorime elgetauti“, „Diržus veržkite oligarchams“, „Užsikiškite biudžeto skyles patys“, „Alkanas žmogus – žvėris, alkanas vargšas – revoliucionierius“ ir kt., protestuotojai tvarkingai žingsniavo Gedimino prospektu. Priekyje minios vienas iš profsąjungos atstovų vežė karutį, pilną makaronų ir degtukų dėžučių. Ant makaronų buvo užklijuoti užrašai „Vyriausybės makaronai“.

Minioje plevėsavo daugybė oranžinių „Solidarumo“ vėliavų. Taip pat plakatų, skelbusių apie į eitynes atvykusius profsąjungų atstovus iš Akmenės rajono, Klaipėdos, Alytaus, Telšių ir kt. miestų. Šaligatviuose žingsniavo nemaža minia mitinguotojus palaikiusių žmonių. Daugiausia iš jų – vyresnio amžiaus asmenys.

Galutiniais Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis, iš viso šeštadienį mitinge dalyvavo iki 4 tūkst. dalyvių, iš 18 įvairių Lietuvos profesinių sąjungų atstovų. Eitynių ir mitingo metu viešąją tvarką užtikrino apie 300 policijos pareigūnų. Nei incidentų, nei sulaikytų asmenų renginio metu nebuvo.

Palaikyti mitinguotojų atėjo ir kai kurie politikai: Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius, partijos „Tvarka ir teisingumas“ frakcijos Seime seniūnas Valentinas Mazuronis, Krikščionių partijos atstovai, Algirdas Paleckis, Vytautas Šustauskas, Julius Veselka.

A.Butkevičiaus ir Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kreipimusi į minią patenkinti buvo ne visi mitingo dalyviai. Politikams pradėjus kalbėti pasigirdo gan stiprus švilpimas. Tiesa, minioje buvo matyti ir vienas plakatas, ant kurio buvo užrašyta „Ačiū G.Songailai“.

Palaikyti lietuvių šeštadienį atvyko ir Latvijos profesinių sąjungų atstovai. Vienas iš jų rusų kalba kreipėsi į mitinguotojus, sveikindamas juos gausiai susirinkus ir tvirtindamas, kad latviai juos labai palaiko.

Reikalauja didinti minimalią algą

Savo reikalavimus profesinių sąjungų atstovai valdžios institucijoms išdėstė jau prieš kurį laiką. Tarp jų: reikalavimas didinti minimalųjį darbo užmokestį iki 1 000 litų. Didinti biudžetinio sektoriaus darbuotojų bazinę mėnesio algą ir valstybės tarnautojų pareiginės algos bazinį dydį. Didinti užimtumą, skatinant naujų darbo vietų kūrimą. Mažinti darbo jėgos apmokestinimą. Atstatyti valstybines pensijas pareigūnams bei kompensacijas teatrams.

Taip pat – grąžinti vaiko pinigus mažas pajamas gaunančioms šeimoms. Įvesti socialinę atskirtį mažinančių progresinių mokesčių sistemą. Mažinti komunalinių paslaugų, šilumos ir elektros bei būtiniausių maisto produktų kainas ir kt.

Tuo tarpu pensininkai prie profsąjungų atstovų prisijungė dėl valdžios netesėto pažado atkurti praėjusių metų pradžioje sumažintas senatvės pensijas.

Vyriausybė, nuo 2010 m. sumažinusi pensijas, buvo įsipareigojusi jas atstatyti nuo kitų metų, tačiau jei ministrų kabineto ketinimus patvirtins Seimas, pensininkams bus grąžinama tik pusė numatytos sumos.

2009-ųjų sausio 16-ąją prie Seimo taip pat įvyko mitingas, netrukus virtęs riaušėmis. Mitinge dalyvavo apie 7 tūkst. žmonių, tarp kurių buvo ir profsąjungų atstovų. Žmonės reiškė savo pasipiktinimą nepopuliariais Vyriausybės sprendimais, kurių ši ėmėsi dėl pasaulinės finansų krizės. Mitinge buvo raginama nuversti valdžią.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius