Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2012 sausio 3d. 10:00

Per 83 tūkst. Lietuvos gyventojų geria persotintą fluoru ar drumstą vandenį

Nepasirašę naujų sutarčių vilniečiai tapo „Vilniaus vandenų“ skolininkais.
Vanduo
Per 83 tūkst. gyventojų iki šiol geria persotintą fluoru ar drumstą vandenį, nors moka už jį kaip už gerą, rašo „Lietuvos rytas“.

Parudęs ir specifinio kvapo vanduo į čiaupus tiekiamas iš kai kurių Šilutės ar Panevėžio rajone esančių vandenviečių.

Lietuvos šiaurės vakaruose gyvenantys žmonės priversti gerti vandenį, kuriame fluoridai viršija leistinas normas. Jie neturi specifinio kvapo, bet ilgainiui padaro neigiamą įtaką sveikatai.

Kelmės rajone yra 21 vandenvietė, kuriose fluoro kiekis viršija normas. Kretingos rajone tokių yra 31.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) nuo šių metų žada reikalauti, kad vartotojai gautų tikslią, raštu pateikiamą informaciją, kokie vandens rodikliai neatitinka normų.

Vandens tiekimo įmonės – ypač tos, iš kurių valdomų vandenviečių tiekiamas prastokos kokybės vanduo – bus raginamos gyventojams raštu pateikti tikslią informaciją.

Vandens tiekimo įmonės – ypač tos, iš kurių valdomų vandenviečių tiekiamas prastokos kokybės vanduo – bus raginamos gyventojams raštu pateikti tikslią informaciją.

Anot įmonės „Kretingos vandenys“, fluoridai iš kretingiškiams tiekiamo vandens jau valomi.

Vydmantuose ir Salantuose šiuo metu fluoridų valymo įranga montuojama, vasarį ji bus pradėta naudoti. Tuo tarpu Kartenos ar Kulupėnų gyventojams gero vandens teks luktelėti dar maždaug metus.

Bendrovės „Kelmės vanduo“ direktorius Bronius Paliulis sako, kad bendrovės tiekiamame vandenyje fluoridų koncentracija normą viršija nedaug, o fluoridų šalinimo technologijos – esą sudėtingos ir brangios.

Kelmės rajono savivaldybė rengiasi atlikti studiją dėl vandens kokybės. Viliamasi, kad ji padės išsiaiškinti, kuriose vandenvietėse būtų galima išgręžti naujų gręžinių: galbūt tam tikrame gylyje vanduo galėtų būti kokybiškesnis.

„Tuomet smarkiau fluoruotą vandenį būtų galima maišyti su turinčiu mažiau fluoro ir taip įsisprausti į normų rėmus. Jei studija pateisintų lūkesčius, nereikėtų nė didelių investicijų į fluoro valymo įrenginius, o žmonėms vanduo smarkiai nepabrangtų“, – sakė B.Paliulis.

Kai vandens toksiniai ir cheminiai rodikliai viršija normas, tiekėjai privalo sumontuoti įrenginius, šalinančius geležį ar fluorą. Tol, kol vandenvietės rekonstruojamos, išduodamas laikinas leidimas jam tiekti. Tačiau su išlyga – vanduo neturi kelti pavojaus žmonių sveikatai.

Šiuo metu tokia išlyga suteikta šešioms iš 13 normų neatitinkančių Klaipėdos rajono vandenviečių.

Pastaruoju metu Lietuvoje iš viso 103 vandenvietėse fluoras viršija nustatytą normą.

Kai kurios savivaldybės fluoro šalinimo technologiją diegia naudodamos ES struktūrinių fondų paramą. Tai jau padaryta Palangoje. Šiuo metu pertvarkomos kai kurios Kretingos ir Klaipėdos rajonų vandenvietės.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Grožio programa 360°

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Esports namai

Kiekvienas gali

URBAN˙/

Tausokime maistą kartu

Parašykite atsiliepimą apie 15min