Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2018 spalio 23d. 14:12

Per didelės vaikų grupės Vilniaus darželiuose prieštarauja higienos normai, bet neišnyko

Lentvario vaikų darželyje „Šilas“ kontrolieriai tikrino maitinimo kokybę
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Vaikų darželis

Vilnietė Vidmantė (pavardė redakcijai žinoma) sako, kad mamoms, kurių vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje, verkti nereikėtų. Greičiau – atvirkščiai. Nes jai pačiai kyla klausimų, ar jos dukra eina į darželį, ar į tvartelį. Perpildytos sostinės darželių grupės tapo norma, o Vilniaus savivaldybės vadovai nepraleidžia progos pasigirti sumažinę laukiančiųjų eiles.

„Darželis yra viso labo tvartelis“

„Neverkit mamytės, jeigu jūsų vaikas negavo vietos valstybiniame darželyje. Jums pasisekė. Mano trejų metų dukrai pasisekė ne taip. Ji viename Vilniaus darželyje turi tą vietą – vieną iš 24 grupėje esančių. Į ką tai panašu jums? Man į tai, kad darželis yra viso labo tvartelis, kur gyvuliukų banda patrepsi kojelėmis, paėda iš dubenėlių ir išbėga į lauką pasiganyti. Manėte, kad darželis yra ugdymo įstaiga? Baikit, nemanau.

Nors darželių grupės ne guminės, Vilniaus miesto savivaldybė sugalvojo, kad galima į jas prifarširuoti daugiau vaikų. Genialu – darželių trūkumo problema praktiškai pati sprendžiasi. Kaip tarė, taip ir padarė, Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorius 2017 metų pavasarį išraitė įsakymą ir štai trimečių grupėse jau turi būti ne mažiau nei 23, nors anksčiau buvo leidžiama ne daugiau 20 vaikų.

Nors darželių grupės ne guminės, Vilniaus miesto savivaldybė sugalvojo, kad galima į jas prifarširuoti daugiau vaikų.

Ar tai atitinka higienos normas? Savivaldybės ikimokyklinio ugdymo skyriaus specialistė maloniai paaiškina ir žodžiu, ir raštu, kad „vaikų skaičius ikimokyklinio ugdymo įstaigos grupėse yra numatytas Lietuvos Respublikos higienos norma HN:2016, tačiau įvertinant grupės plotą, faktinį lankančių vaikų skaičių ir etatų skaičių grupėje, skaičius gali būti didesnis“. Taigi vadovaujamasi ir kažkokiu faktiniu lankomumu – suprask, vis tiek niekada nelanko visi vaikai ir grupės realiai yra mažesnės“, – savo laiške rašo ši mama.

Auklėtoja lieka ir viena

Jos teigimu, dukros grupėje beveik visą rugsėjį vaikų nuolat būdavo daugiau nei 20, su jais dirba viena auklėtoja ir auklėtojos padėjėja, kuri dar išbėga ir kitos grupės auklėtojai pagelbėti, nes pastaroji dirba viena. Taip yra esą todėl, kad Vilniuje trūksta ne tik auklėtojų, bet ir kitų darželių darbuotojų.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaikų darželis
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vaikų darželis

„Taigi, būna, kad auklėtoja grupėje lieka ir viena. Ar jūs išdrįstumėte būdamas vienas suaugęs visiems trimečiams įduoti į rankas žirkles, pieštukus ir šakutes be baimės, kad jie išsidurs akis? Ar jūs sugebėtumėte su jais išsiruošti į lauką, kad niekas neperkaistų belaukdamas rūbinėlėje? Ar jūs pats tokioje didelėje grupėje ir šurmuly galėtumėte susikaupti atlikti nors kokią užduotį? Trimetis tikrai negali.

Aišku, situaciją švelnina auklėtojų ir šeimininkės patirtis, profesionalumas ir gera širdis. Švelnina, bet nekeičia. Viena auklėtoja vienu kartu net negali su visa grupe nupiešti saulučių. Aštuoni vaikai piešia vieną dieną, dar aštuoni antrą ir likę trečią. O kur dar valgymas, higienos reikalai, tarpusavio santykiai. Ne tik ugdymas yra problemiškas, kiekviename žingsnyje, kur vaikui reikia dėmesio ir pagalbos, jos trūksta. Galiausiai, vaikas nesijaučia, o ir nėra, saugus“, – įsitikinusi mama.

Situaciją švelnina auklėtojų ir šeimininkės patirtis, profesionalumas ir gera širdis. Švelnina, bet nekeičia.

Pavargę vaikai šiuos įspūdžius parsineša namo, kur jau tėvai girdi, kaip sako Vidmantė, „įdomų žodyną“, pasireiškia ir pykčio priepuoliai, liūdesys, nerimas, nemiga.

„Taip savivaldybės išrastas faktinis lankomumas tikrai greitai kris. Vieni perkais rūbinėje ir sirgs, kiti nenusiplaus rankų, tretiems pakriks nervai. Tokia ugdymo politika yra vaikų luošinimas, tėvų apgaudinėjimas, kad ugdymo paslauga yra teikiama, ir visiškas pasityčiojimas iš darželio darbuotojų. Šį rugsėjį Vilnius pasitiko su maždaug pustrečio šimto auklėtojų trūkumu, o tokios darbo sąlygos ir tas likusias išvarys iš proto. Taigi neverkit mamytės, jei negavote vietos daržely. Jūsų vaikui tai į sveikatą“, – konstatavo Vidmantė.

Savivaldybė remiasi stebėsena

Vilniaus miesto savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto departamento direktorė Alina Kovalevskaja sako, kad administracijos atlikti vaikų lankomumo darželiuose tyrimai rodo, kad faktinis vaikų lankomumas siekia tik apie 65 proc.

„Atsižvelgiant į tai ir į ilgalaikę stebėseną, kuri patvirtina, kad kasdieninis vaikų lankomumas neviršija higienos normų reikalavimų, kai kuriuose darželiuose, turinčiuose tinkamas ir erdvias patalpas, vaikų skaičius padidintas.

Siekiant užtikrinti vaikų ugdymo kokybę bei jų emocinę, psichologinę, socialinę ir sveikatos gerovę, nuo praėjusių metų rugsėjo 1 d. įsteigti papildomi auklėtojų etatai, fizinio lavinimo pedagogo etatas ir auklėtojų padėjėjų, skirtų specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams, etatai.

Tokiu būdu kiekvienam vaikui skiriama daugiau dėmesio, gerėja ugdymo kokybė ir pagalba specialiųjų ugdymosi poreikių turintiems vaikams“, – tikino A.Kovalevskaja.

Faktinis vaikų lankomumas siekia tik apie 65 proc.

Jos teigimu, savivaldybė, siekdama pagerinti darželio auklėtojų ekonominę gerovę, nuo pernai metų liepos 1 d. visiems ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo pedagogams pakėlė atlyginimus 150 eurų.

„Nors auklėtojų kai kuriuose darželiuose dar trūksta, tikimasi, kad tai paskatins pedagogus aktyviau dalyvauti vykstančiuose konkursuose į laisvas darbo vietas Vilniaus darželiuose“, – sakė direktorė.

Teismas mano kitaip

Vis dėlto pernai gruodžio vidury Vilniaus apygardos administracinis teismas paskelbė, kad Vilniaus miesto savivaldybės sprendimas padidinti vaikų skaičių darželių grupėse yra neteisėtas ir pažeidžia viešąjį interesą.

Teismas tuomet patenkino Vyriausybės atstovės Vilniaus apskrityje Vildos Vaičiūnienės prašymą ir panaikino savivaldybės balandžio mėnesio įsakymą, kad komplektuojant ateinančių mokslo metų 1,5-3 metų vaikų grupes darželiuose priimti ne mažiau kaip 18 vaikų, o 3–7 metų vaikų grupėse – ne mažiau nei 23 vaikus.

Vyriausybės atstovo tarnyba į teismą kreipėsi, kad Lietuvos higienos norma nustato, jog grupėse nuo 2 iki 3 metų gali būti ne daugiau kaip 15 vaikų, nuo 3 metų iki pradinio ugdymo pradžios – ne daugiau nei 20 vaikų.

Teismas konstatavo, kad šiuo įsakymu pažeidžiamas vaiko teisių į sveiką ir saugią ugdymosi aplinką užtikrinimas.

Vilniaus savivaldybė šį teismo sprendimą yra apskundusi Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, nagrinėjimo data dar nenumatyta.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

Metas rinktis

Mėgaukis šiandien

Rūpintis aplinka – paprasta

Video

07:55
14:30
02:57

Esports namai

Sveikos ir gražios kojos

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min