Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2020 spalio 9d. 09:20

Per keturias dienas „Baltosios pirštinės“ sulaukė 120 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus

Paskutinė išankstinio balsavimo diena
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Paskutinė išankstinio balsavimo diena

Per keturias išankstinio balsavimo dienas visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ sulaukė 120 pranešimų apie galimus rinkimų pažeidimus. Dauguma pranešimų pateikti dėl politinės reklamos ir agitacijos, dažniausiai, socialiniuose tinkluose. Kasdien fiksuojama informacija apie galimą rinkėjų papirkimą – gauti 22 pranešimai, skelbia organizacija.

Pranešime teigiama, kad grubių rinkimų pažeidimų užfiksuota ir balsavimo specialiuose punktuose metu. Rinkimų komisijų nariai neužtikrina rinkėjų balsavimo slaptumo, skubina balsuoti senjorus ar negalią turinčius asmenis, neteisėtai padeda lėtesniems rinkėjams užbaigti balsavimo veiksmus su vokais. Pastebėta ir atvejų, kai rinkėjams galintys padėti tretieji asmenys negerbia jų valios, daro įtaką pasirinkimui.

„Baltųjų pirštinių“ stebėtojai kelis kartus buvo neįleisti stebėti balsavimo proceso dėl vidinių įstaigų taisyklių, apie kurias nebuvo informuoti, ir informacijos nesutapimo apie būtinas naudoti apsaugos priemones. Taip pat keli savanoriai negalėjo vykdyti stebėjimo, nes rinkimų komisijos jau buvo įgyvendinusios balsavimą ne pagal paviešintą grafiką.

Panašių pažeidimų atvejų tikimasi ir penktadienį prasidedančiame balsavime namuose, kur suteikiama galimybė balsuoti vyresnio amžiaus, turintiems negalią, esantiemas saviizoliacijoje rinkėjams. Pirmasis iššūkis stebėtojams – balsavimo namuose grafikų gavimas. Vrk.lt tinklalapyje jau prasidėjus balsavimui nėra skelbiami visi grafikai, o komisijos nariai kartais atsisako juos suteikti arba vykdo balsavimą ne pagalbą grafiką.

Keturias dienas trukęs išankstinis balsavimas savivaldybėse buvo pakankamai ramus. Su juo susijusių pranešimų – 19. „Baltųjų pirštinių“ stebėtojai dažniausiai fiksavo tokius pažeidimus, kaip dviejų rinkėjų ėjimas drauge į balsavimo kabiną, rinkimų komisijos nariai ne visada rinkėjams pateikdavo visą instrukciją, kaip atlikti balsavimo veiksmus su vokais, savivaldybių erdvėse rasta politinės reklamos. A.Sacharovo aikštėje prie Spaudos rūmų balsavimas baigtas anksčiau pritrūkus balsavimo vokų, ko neturėtų nutikti.

Savivaldybėse pastebėta rinkimų komisijų narių, kurie netaisyklingai dėvėjo veido kaukes. Kita vertus, bendrą tvarką, socialinę distanciją, paviršių dezinfekavimą ir kitus saugumo reikalavimus savivaldybėse nepriklausomi rinkimų stebėtojai vertina teigiamai.

Pastebėjus galimą rinkimų pažeidimą, galima pranešti per tinklalapį baltosiospirstines.lt. Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ yra nepriklausoma rinkimų stebėjimo organizacija Lietuvoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

36:34
38:58
01:33

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min