Dabar populiaru
Publikuota: 2012 rugsėjo 26d. 13:39

Per Lietuvos pirmininkavimą ES ketinama imtis Europos prokuratūros steigimo

Giovanni Kessleris
ESBO Parlamentinės Asamblėjos nuotr. / Giovanni Kessleris

Kitąmet, Lietuvai perimus pirmininkavimą Europos Sąjungai (ES), ketinama oficialiai pasiūlyti steigti Europos prokuratūrą, kuri tirtų finansinius nusikaltimus visose valstybėse narėse, trečiadienį pranešė už kovą su sukčiavimu atsakingas ES pareigūnas.

„Europos Komisija planuoja pateikti reglamento tekstą dėl Europos prokuratūros kūrimo kitų metų birželį. Kitų metų antroje pusėje Lietuva pirmininkaus ES tarybai, taigi jos vaidmuo bus labai svarbus“, – interviu BNS sakė Europos kovos su sukčiavimu tarnybos (OLAF) vadovas Giovanni Kessleris.

Vilniuje viešintis ES pareigūnas pabrėžė, kad Europos prokuratūra galėtų prisidėti tiriant „visus nusikaltimus, kurie paveikia ES finansinius interesus“, o tai ypač svarbu krizės metu. Šią iniciatyvą Vilniuje jis aptarė su Lietuvos Generalinės prokuratūros ir Teisingumo ministerijos vadovais.

Europos prokuratūros steigimui kol kas nėra linkusi pritarti Didžioji Britanija, kurioje stiprios euroskeptinės nuotaikos nuo pat šalies įstojimo į ES prieš keturis dešimtmečius.

„Turime apsaugoti ES mokesčių mokėtojų pinigus, ypač šiuo krizės metu. Visi ekonominiai nusikaltimai, tokie kaip kontrabanda, nuo kurios kenčia Lietuva, yra transnacionaliniai, paveikia kelias valstybes nares“, – kalbėjo OLAF generalinis direktorius.

„Norėdami atrasti ir išardyti didelius, kelias valstybes apimančius nusikalstamus tinklus, kurie užsiima neteisėtų cigarečių platinimu ar sukčiavimu, reikalingas daugiašalis požiūris, bendras Europos požiūris“, – teigė G.Kessleris.

Pasak jo, šiuo metu svarstoma, kad Europos prokuratūros būstinėje dirbtų prokurorai iš visų valstybių narių. Dėl būstinės vietos dar vyksta diskusijos.

Europos Komisijai pateikus pasiūlymą, reikės gauti Europos Parlamento ir valstybių narių pritarimą. G.Kessleris pripažino, kad kelios valstybės kol kas yra nusiteikusios skeptiškai.

„Kai kurios valstybės narės parodė susidomėjimą, bet nori sulaukti detalių – sakyčiau, kad tokių dauguma. Viena ar dvi valstybės narės laikosi skeptiškos pozicijos, jos skeptiškai žiūri į beveik visus su teisingumu susijusius klausimus ES mastu“, – kalbėjo G.Kessleris.

Neoficialiomis BNS žiniomis, Europos prokuratūros steigimui kol kas nėra linkusi pritarti Didžioji Britanija, kurioje stiprios euroskeptinės nuotaikos nuo pat šalies įstojimo į ES prieš keturis dešimtmečius.

Savo ruožtu G.Kessleris tikino, kad steigdamos Europos prokuratūrą nacionalinės vyriausybės pademonstruotų ryžtą kovoti su lėšų grobstymu.

„Prašydamas rinkėjų, savo piliečių susitaikyti su viešųjų finansų apkarpymais, turėsi galimybę pasakyti: prašome jūsų tam, kad apsaugotume viešus pinigus, bet mes apsaugosime juos nuo korupcijos ir sukčių“, – teigė OLAF vadovas.

Europos prokuratūros steigimas yra numatytas 2009 metais įsigaliojusioje ES Lisabonos sutartyje. Joje įtvirtinta, kad dėl Europos prokuratūros turi būti sprendžiama vieningai, tačiau neradus bendro sutarimo šios iniciatyvos gali imtis bent devynios valstybės narės pagal glaudesnio bendradarbiavimo procedūrą.

Lietuva ES pirmininkaus 2013 metų antrąjį pusmetį. Pirmininkaujanti šalis turi pareigą vadovauti darbo grupėms, kuriose visų valstybių narių atstovai aptaria ES reikalus.

Lietuvos pirmininkavimo ES Tarybai metu planuojama surengti apie 3 tūkst. susitikimų Briuselyje ir Liuksemburge, Lietuvoje vyks apie 180 pirmininkavimo renginių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min