Dabar populiaru
Publikuota: 2020 spalio 25d. 10:31 , Atnaujinta: 2020 spalio 25d. 14:41

Sekmadienį rinkimų apylinkėse jau balsavo 17,34 proc. rinkėjų

Balsavimas antrame Seimo rinkimų ture
Luko Balandžio / 15min nuotr. / Balsavimas antrame Seimo rinkimų ture

Lietuvoje vyksta Seimo rinkimų antrasis turas. Per pirmąsias tris balsavimo valandas savo valią išreiškė 6 procentai rinkėjų, o iki 14 valandos savo balsą buvo atidavę jau 17,34 proc. rinkėjų.

Iš anksto savo balsą rinkimuose atidavė kiek daugiau kaip 11 proc. rinkėjų, taigi bendras aktyvumas siekia 17 proc.

Rinkimų apylinkės atsidarė 7 valandą, balsavimas baigsis 20 valandą. Saugantis koronaviruso, visi rinkėjai turi dėvėti kaukes, laikytis atstumų, o rinkimų komisijos reguliariai dezinfekuoja patalpas.

Saviizoliacijoje esantys žmonės kai kuriuose miestuose galėjo balsuoti iš anksto specialiai įrengtuose mobiliuosiuose punktuose. Vyriausiosios rinkimų komisijos pirmininkė Laura Matjošaitytė spaudos konferencijoje sekmadienį sakė, kad šia galimybe pasinaudojo per 1300 rinkėjų. Balsavimui namuose registravosi 871 asmuo.

Nuo šeštadienio iki rinkimų pabaigos šalyje draudžiama agitacija. L.Matjošaitytė sakė, kad VRK per kelias dienas gavo porą dešimčių pranešimų apie galimus pažeidimus, daugiausia tai susiję su agitacija socialiniame tinkle „Facebook“. Pranešimų apie draudžiamą išorinę politinę reklamą nebuvo gauta.

Per antrąjį Seimo rinkimų turą renkami 68 parlamentarai vienmandatėse apygardose.

Tiesiogiai:  30 s.
Naujausi Viršuje
Naujausi Apačioje

VRK: balsavimas saviizoliacijoje sklandus, bet incidentų neišvengta

17:55

Dėl COVID-19 grėsmės saviizoliacijoje esančių žmonių balsavimas sulaukė viešo dėmesio per pirmąjį Seimo rinkimų turą, kai paaiškėjo, kad dalis tokių rinkėjų savo namuose taip ir nesulaukė rinkimų komisijų atstovų.

Sekmadienį vykstančiame antrajame rinkimų ture tokių atvejų nėra, tvirtina VRK vadovė.

Moteris balsavo, o vyras atvirai tyčiojosi iš rinkimų komisijų narių, vijo iš kiemo.

„Didelis ačiū komisijų nariams, kurie vertėsi per galvą ir aplankė visus norinčius balsuoti“, –15min sakė L.Matjošaitytė.

Vis dėlto neapsieita ir be nemalonių incidentų.

„Dar buvo atvejis, kai komisijos nariai nuvyko paimti iš dviejų rinkėjų balso. Moteris balsavo, o vyras atvirai tyčiojosi iš rinkimų komisijų narių, vijo iš kiemo“, – tvirtino VRK vadovė.

„Turėjome atvejį, kai buvo nuvykta pas saviizoliacijoje esantį rinkėją, bet jam nepatiko biuletenyje esantys kandidatai. Tai jis tiesiog suplėšė biuletenį ir metė jį komisijos nariui į veidą“, – pasakojo ji.

VRK: aktyvumas Seimo rinkimuose kiek mažesnis, nei pirmajame ture

15:41

Seimo rinkimų antrajame ture iki 15 valandos jau balsavo beveik penktadalis rinkėjų, aktyvumas mažesnis nei pirmajame ture ir 2016-aisiais, rodo Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) duomenys.

VRK vadovė Laura Matjošaitytė spaudos konferencijoje sekmadienį informavo, kad iki 15 valandos, su balsavusiais užsienyje, savo valią išreiškė 19,75 proc. rinkėjų. 

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Laura Matjošaitytė

Pasak jos, rinkėjų aktyvumas yra mažesnis tiek lyginant su rinkimais prieš ketverius metus, tiek ir su pirmuoju šių metų rinkimų turu.

„Spalio 11-ąją pirmajame rinkimų ture dalyvavo gerokai daugiau rinkėjų – 23,34 proc., o dabar su balsavusiais užsienyje turime 19,75 procento, arba per 4 proc. mažiau, nei pirmajame ture. 2016-aisiais antrajame rinkimų ture 15 valandos duomenimis buvo balsavę 21,14 proc. rinkėjų“, – teigė VRK vadovė.

Pridėjus iš anksto atiduotus balsus, aktyvumas siekia 30,76 procento.

Anot jos, aktyviausiai balsuojama Danės apygardos Jūreivių apylinkėje, kur savo valią išreiškė per 90 proc.,  Molėtų-Širvintų Kiauklių apylinkėje – beveik 45 proc. rinkėjų. Pasyviausiai balsuojama Žiemgalos vakarinės apygardos Maželių (5,41 proc.) ir Jurgaičių (5,4 proc.) apylinkėse, Nalšios pietinėje Karkažiškės apylinkėje ( 6 proc.).  

Pasak L.Matjošaitytės, VRK gavo apie 30 pranešimų dėl galimų pažeidimų rinkimuose, daugiausia – dėl rinkimų agitacijos socialiniuose tinkluose, taip pat dėl agitacijos laikraščių elektroninėse versijose, keletas pranešimų gauta dėl lauko reklamos.

Taip pat pranešta, kad rinkimų komisijų nariai vyko ne pagal grafiką, kad jie nedėvi arba netinkamai dėvi asmens apsaugos priemones, sulaukta pranešimų, kad trukdoma stebėtojams. 

„Yra ir įdomesnių atvejų: kad prie rinkimų apylinkės  vykdomas remontas ir galimai rinkėjams trukdoma patekti  į balsavimo patalpą. Išsiaiškinome, kad rinkėjams nėra trukdoma“, – sakė ji.

VRK telefonu 1855 iki 15 val. gauta beveik pusė tūkstančio skambučių dėl informacijos apie rinkimus, kontaktinės informacijos, taip pat – skundų dėl rinkimų komisijų darbo.

Jau balsavo balsavo 17,34 proc. rinkėjų

14:40

Seimo rinkimų antrajame ture sekmadienį rinkimų apylinkėse iki 14 valandos balsavo apie 17 proc. rinkėjų, nežymiai mažiau nei prieš ketverius metus.

Vyriausiosios rinkimų komisijos duomenimis, iki 14 val. balsavo 17,34 proc. rinkėjų. 2016-aisiais šis skaičius siekė 18,08 proc. rinkėjų. 

Iš anksto savo balsą rinkimuose atidavė kiek daugiau kaip 11 proc. rinkėjų, taigi bendras aktyvumas siekia 28,6 proc.

Aktyviausiai rinkėjai balsuoja Nemenčinės (37,73 proc.), Kauno Centro-Žaliakalnio (34,25 proc.), sostinės Senamiesčio-Žvėryno (33,87 proc.), Utenos (33,22 proc.) apygardose. Pasyviausi kol kas Panerių-Grigiškių (19,40 proc.), Marių (22,79 proc.) apygardų rinkėjai.

 

Per rinkimų savaitę policija pradėjo du ikiteisminius tyrimus dėl pažeidimų

10:38

Nuo pirmadienio vykstant išankstiniam balsavimui antrajame Seimo rinkimų ture, šalies policija pradėjo du ikiteisminius tyrimus, susijusius su rinkimais.

Kaip BNS sekmadienį sakė Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, abu ikiteisminiai tyrimai pradėti pirmadienį, vienas jų – dėl bandymo įsilaužti į balsavimui iš anksto skirtą vagonėlį sostinės Lukiškių aikštėje. Antrojo ikiteisminio tyrimo aplinkybių policija kol kas nedetalizuoja.

Iš viso policija nuo spalio 19 iki sekmadienio 16 valandos gavo 57 pranešimus, susijusius su galimais pažeidimais rinkimuose, daugiausiai – dėl neleistinos agitacijos, dėl įtartinų asmenų ar automobilių prie rinkiminių apylinkių, galimo rinkėjų papirkinėjimo. Daugiausiai pranešimų gauta iš Vilniaus apskrities -  26, iš Tauragės apskrities – dar devyni. 

Rinkimų dieną gauti 22 pranešimai, taip pat daugiausiai iš Vilniaus apskrities, ikiteisminių tyrimų nepradėta.

Dėl kai kurios gautos informacijos yra renkama papildoma medžiaga, tikslinamos aplinkybės.  

Visuomeninė organizacija „Baltosios pirštinės“ teigia, kad jų stebėtojai penkis kartus kreipėsi į Lietuvos policiją dėl galimo rinkėjų papirkimo ir pavėžėjimo atvejų Vilniaus regione.

Rinkimų stebėtojai teigia, kad apylinkėse pastebėjo netaisyklingai užplombuotų balsadėžių, ne visur rinkimų komisijų nariai naudoja asmens duomenų apsaugą užtikrinančius rinkėjų sąrašų antdėklus, rinkėjai ne po vieną eina į balsavimo kabinas, taip pat nemažai atvejų, kur apylinkėse neatsakingai dėvimos ar nedėvimos asmens apsaugos priemonės.

Kitas atnaujinimas po:   30 s.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Video

01:06
25:14
29:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min