Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Perku butą. Išbandymas nervams

namasZveryne
namas Žvėryne
Šaltinis: 15min
0
A A

Atsiėmėte iš „Snoro“ atgautą indėlį ir nusprendėte investuoti – įsigyti nekilnojamojo turto? O gal esate ta jauna pora iš reklamos, kuriai pagaliau pabodo leisti vakarus ant nepatenkintų draugų odinės sofos, užuot ėjus namo pas uošvius? Tuomet kviečiu į virtualią ekskursiją po sostinėje parduodamus butus.

Paieškos kriterijai

Buto – tiek naujo, tiek seno, kelis mėnesius ieškojau per NT tinklalapius: „Aruodas.lt“, „Edomus.lt“, „City24.lt“ ir „Skelbiu.lt“. Į paieškos laukelį įvedžiau dešimt arčiausiai centro esančių Vilniaus gyvenamųjų rajonų ir nurodžiau kainą – iki 260 000 litų bei buto dydį – nuo 28 kv. m. Žiūrėjau tik skelbimus su nuotraukomis, tačiau, nuvykus apžiūrėti butų, jų savininkai ir NT agentai vis tiek pateikė staigmenų. Šiais laikais tai vadinama „nepaminėta informacija“ arba „tinkamu fotografavimo rakursu“.

NAUJI BUTAI

Ieškodama būsto pirmiausia pradėjau nuo naujos statybos butų.

Ne butas, o apartamentai

Nusižiūrėjau Žvėryno rajone parduodamą butą naujame name šalia troleibusų žiedo.

Po apžiūros, kai jau atrodo, kad buto planas, namas ir vaizdai pro langus tenkintų, paaiškėja smulkmena: nors skelbime nurodyta, jog tai – butas, ir NT agentas būstą vadina butu, jis įformintas kaip apartamentai. Tai reiškia, kad bus taikomas NT mokestis. Nenorite mokėti? „Ne bėda, – sako agentas. – Maždaug už 8000 litų galite pakeisti būsto paskirtį iš apartamentų į butą.“

Paskaičiuokime: 217 000 litų už 43 kv. m. butą su daline apdaila, 25 000 už požeminę automobilio stovėjimo aikštelę ir 8 000 litų už būsto paskirties keitimą. O kur dar apdaila, baldai, buitinė technika? Susidaro apvali 350 000 litų sumelė plius palūkanos, jei imi paskolą iš banko. O ir derėtis agentas nelinkęs. „Nebent mokėtumėte savais pinigais, tai būtų galima kelis tūkstančius nuleisti“, – miglotai numykia.

Agentui aš – joks praradimas, nes „šis butas jau beveik parduotas“ – su dviem asmenimis pasirašytos rezervavimo sutartys. Kuris pirmas sumokės, tas ir apsigyvens.

Apžiūra tamsoje

Tas pats agentas, pasirodo, man aprodys ir Naujamiestyje bei Senamiestyje nusižiūrėtus naujos statybos namus. Pastarąjį susitariame apžiūrėti vakare.

loftas
 

Lauke tamsu. Nors daugiabutis beveik priduotas, o žmonės įsirenginėja būstus, šviesos net laiptinėje nėra. Prožektoriaus – irgi. Apie tai agentas „nepagalvojo“. Taigi 2 kambarių 45,6 kv. m buto apžiūra (tiksliau – apčiuopa) vyksta be šviesos. Tamsu, nors į akį durk, o agentas ir duria. Pirštu į lubas. Ir paslaptingai šypsosi: „Šis butas turi vieną išskirtinumą...“ „Gal galite bent mobiliuoju pašviesti, nieko nematau“, – paprašau. Paaiškėja, kad stoviu palėpiniame lofte. O kaip pavadinti patalpas, kurių lubos – penkių metrų aukštyje, išskyrus žemesnę sieną ties miegamojo langu? Jeigu yra antonimas klaustrofobijai, tokia liga ten gresia susirgti: siauri, nedideli kambariai ir penkių metrų aukštis – nelabai suderinami su jaukumu ir vidine ramybe, kurių tikiesi iš namų.

Skaičiuojame: šildymas, apdaila kainuotų kone dvigubai daugiau nei paprastame bute, butas su akcija kainuoja 203 000 litų, antžeminė aikštelė automobiliui – 12 000. Dar prieš dvi dienas ji kainavo 2000 litų pigiau, tačiau „žmonės, turintys po du automobilius, susivokė, jog tikrai neturės kur jų pastatyti, todėl suskubo pirkti, o tai pakėlė kainą“, – kuo ramiausiai paaiškina agentas. Skelbime kaina buvo sena, apie lubas – nė žodžio, o ir dėl šildymo jaunas vyras guodžia: „Mes turime jau pastatytą beveik analogišką namą Kalvarijų gatvėje. Jums šildymas 150 litų per mėnesį kainuotų.“

Kažkodėl brangiau

Su agentu ir smagiu statybos darbų vykdytoju apžiūrime butą dar nebaigtame statyti name šalia kino teatro Naujamiestyje. Užsidedame statybininkų šalmus ir leidžiamės į kelionę po daugiabutį.

Tai – bene vienintelis namas, kuris, kaip atrodė nuotraukose ir plane, toks ir yra. Išskyrus nelemtąją antžeminę automobilių stovėjimo aikštelę, kurios kainos skelbime apdariai nebuvo: ji kainuoja keliais tūkstančiais brangiau nei visur kitur. O ir butai brangesni. Pavyzdžiui, 34 kv. m vieno kambario butas su daline apdaila – beveik 214 000 litų. Čia jau iš tų pigiausių.

Kiekvienai mamai savas varliukas gražiausias, o kiekvienam statybininkui ir NT agentui – savas namas geriausias ir kokybiškiausias. Taigi pagyros trijų stiklo paketų langams ir sienų storiui bei kimšimui liejasi per kraštus, nors koridoriaus siena atrodo tarsi šiaudų prikišta. Statybininkas ramina: čia tik koridoriuje taip, bute viskas gerai bus padaryta.

Kuo čia dėtos kopėčios?

P2143980
 

Nepraradusi vilties rasti butą arčiau centro, einu apžiūrėti netoli pastarojo daugiabučio esančio naujo namo. Nors oficialūs jo pastatymo metai – 2009-ieji, pusė butų neparduota, o likusios pusės pusė – dar neįrengta.

Nusižiūrėto 34 kv. m buto su daline apdaila kaina – nebloga (196 000 litų), jei atsižvelgsime į daugiabučio vietą, bet neatsižvelgsime į faktą, kad kvadratinis buto metras kainuoja brangiau nei senamiestyje – 5 900 Lt. Toks vieno kambario butas apdairiai perdarytas į dviejų. Matau ir viziją, ir perspektyvą, langų orientacija gera – ne į gatvę, o į šalia esančią medžių alėją. Tik kokį velnią balkone veikia ugniagesių kopėčios, kurios pro dangtį veda tiesiai į viršuje gyvenančių kaimynų balkoną?! O iš jų – į dar kitą ir t. t.

„Tai visiškai normalu, ponia, nenusišnekėkite. Juk čia dėl saugumo, dabar taip visuose daugiaaukščiuose daro!“ – vos ne pirštu prie smilkinio sukioja šiaip jau malonus NT agentas ir stebisi, jog stebiuosi aš.

SENI BUTAI

Nusprendžiu apžiūrėti senos statybos butus. Matau, kad dalis jų dar nuo vasaros neparduota. Įdomu tai, kad kai kurie butai tinklalapiuose turi po kelis skelbimus. Viename skelbime nurodyta, kad tas pats butas yra Senamiestyje, kitame – kad centre, trečiame – kad Naujamiestyje. Antakalnis virsta Užupiu, o Stoties rajonas – „prestižiniu ir saugiu mikrorajonu“.

Belangė virtuvė

Nusižiūriu M.K.Čiurlionio gatvėje 2 kambarių 45,5 kv. m butą su baldais už 235 000 litų. Sakoma, kad tas, kuris vėluoja 15 minučių, tavęs negerbia. NT agentė vėluoja 50 minučių. Viliuosi, kad laukiu ne veltui.

Telefonu kalbėdama pasiteiravau, ar yra kas nors, ką turėčiau žinoti prieš atvažiuodama. „Na, nieko, tik namas – buvęs Vilniaus universiteto bendrabutis. Butas rekonstruotas, jame nebuvo virtuvės, o dabar ji įrengta.“ Skelbime to nebuvo paminėta, bet bent žinau, kur einu.

Paaiškėja, kad ne visai. Buvusio bendrabučio laiptinė – verta „grieko“: senoviniai platūs jos laiptai riestais turėklais primena rūmus. Tačiau įėjusi į butą patenku tiesiai į virtuvę. Be langų. Koridoriaus irgi nėra. Visos buto patalpos asimetriškos – lyg kreivų veidrodžių karalystėje, keisčiausių formų. Vonia labai ilga ir siaura, kreivomis sienomis. Remontas esą darytas neseniai, bet butui reikia vos ne kapitalinio. Lubos vietomis suskilinėjusios, nors stogas, NT agentės teigimu, naujas.
Kaip jie taip sugeba nufotografuoti, kad trūkumų nebūtų matyti?

Kam tie baldai!?

Pėdinu į A.Vivulskio gatvėje sename name esantį suremontuotą butą, kainuojantį 230 000 litų.

Butas nuotraukose – su naujais baldais: gražia minkšta lova, odine sofa, sekcijomis ir viskuo kitu, bet už nurodytą kainą parduodamas be jokių baldų (na, nebent kokios spintelės šeimininkams išlupti nepavyktų). Virtuvėje remontas vis tik nedarytas. Apdairiu rakursu fotografuota... Kai pasipiktinu, kad skelbime nepaminėta, jog baldai neparduodami, o nuotraukose jie yra, šeimininkė skėsčioja rankomis: mums patiems baldų reikės. Sutiktų nuleisti buto kainą tik 10 000 litų. Apsisuku ant kulno ir trenkiu durimis – už tiek net baldai neišeis.

Patarimai perkantiems butą

Per kelis mėnesius peržiūrėjau apie 20 butų. Žmonės skelbimuose „pamiršdavo“ paminėti, kad vanduo ir namai šildomi katilu; kad ką tik renovuoto namo stogas – kiauras, todėl bute gali prilyti; nurodydavo, kad butui priklauso du arai žemės, o paaiškėdavo, kad tik pusė, ir to atitverti negali, nes kaimynai pro tą žemės gabaliuką eina; vamzdžio didumo skyles sienoje slėpdavo užuolaidomis..

Patarčiau prieš perkant butą aplankyti name jau gyvenančius kaimynus. Net ir didžiausias miknius, gražiai paprašytas, papasakos apie daugiabučio privalumus ir trūkumus. Tada ir paaiškėja, kad sąskaitos už šildymą gruodžio mėnesį siekia ne 100, o 240 litų, vėjas pučia pro „trijų stiklo paketų“ langus, ir garso izoliacija nėra tokia puiki.

Į nusižiūrėtą naują butą patarčiau ateiti su meistru, išmanančiu statybų ir interjero specifiką. Išstudijuokite buto planą, sienų storį, garso izoliaciją, baldų išdėstymo galimybes.
Kaina – derybų objektas, tačiau turėkite omenyje, kad nuderėti senos statybos buto kainą 10–15 proc. – normalu, o štai naujiems butams geriausiu atveju duos 5000 litų nuolaidą, jei įsigysite ir automobilio stovėjimo aikštelę.

Rinka suaktyvėjusi

Registrų centro duomenimis, 2012-uosius šalies NT rinka pradėjo aktyviau nei pernai. 2012 m. sausį Lietuvoje buvo parduoti 1565 butai, o 2011 m. sausį – 1321. Sostinėje – atitinkamai 474 ir 423 butai. Nuo 2011 m. sausio auga ir parduodamų butų skelbimų skaičius.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min