Dabar populiaru
Publikuota: 2009 sausio 23d. 08:35

Pernai vaikus iš Lietuvos įsivaikino septynios užsienio lietuvių šeimos

Šeima
Photos.com / Šeima

Į Lietuvos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos vis dažniau dėl įvaikinimo kreipiasi Lietuvos piliečių ar mišrios šeimos, gyvenančios JAV, Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, Vokietijoje ir kitose šalyse.

Gyvenantiems užsienyje lietuviams ir lietuvių kilmės užsieniečiams įvaikinimo procesas yra gerokai trumpesnis nei kitiems užsieniečiams, nes jie turi pirmumo teisę tarp kitų valstybių piliečių. Paprastai užsieniečiai, pageidaujantys įvaikinti ikimokyklinio amžiaus vaiką, mažylio pasiūlymo laukia 3,5–4 metus, o Lietuvos piliečiai, nuolat gyvenantys užsienyje, ir lietuvių kilmės šeimos šio pasiūlymo gali sulaukti per 1–1,5 metų. Tokiu būdu tėvų paliktiems vaikams sudaroma galimybė kuo greičiau patekti į jiems žinomą kalbinę aplinką, išsaugoti tautinį identitetą, kalbą ir kultūrą.

Svarbu pastebėti, kad dėl įvaikinimo mūsų šalyje nuolat užsienyje gyvenantys lietuviai turi kreiptis ne į Lietuvos, o į tos valstybės, kurioje jie gyvena, kompetentingą instituciją, kuri įvertins šeimą, patikrins, ar ji atitinka šalies įvaikintojams keliamus reikalavimus, išduos leidimą įvaikinti ir vėliau teiks paslaugas po įvaikinimo. Taigi šiuo atveju tik nuolatinė gyvenamoji vieta, o ne pilietybė apsprendžia tai, kad lietuviams, norintiems įvaikinti vaiką iš Lietuvos, taikoma tarptautinė įvaikinimo procedūra – dokumentai tvarkomi ten, kur gyvenama, po to jie persiunčiami Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybai, o galutinį sprendimą dėl įvaikinimo priima Vilniaus apygardos teismas.

Ketinanti įvaikinti mišri šeima, gyvenanti Lietuvoje, įvertinama taip pat kaip ir kitos lietuvių šeimos. Tik vienas iš sutuoktinių, užsienio pilietis, dar turi pateikti kai kuriuos papildomus dokumentus iš savo kilmės šalies.

Pasak Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos direktoriaus pavaduotojos Simonos Bronušienės, kaip rodo tarnybos gaunamos ataskaitos po įvaikinimo apie vaikų naują gyvenimą svetur, ne tik lietuvių šeimų, bet ir dažnai užsieniečių įvaikintus mažuosius sieja ryšys su Lietuva. Vaikų praeitis ir kilmė dažniausiai neslepiama, nes, tėvų įsitikinimu, tai padeda įvaikiams geriau save pažinti, ugdo pagarbą sau ir pasitikėjimą. Vaikai dažnai kalbasi su tėvais apie gimtinę, gimimo vietą, gyvenimą Lietuvoje, kartais jie prašo broliuko ar sesutės iš šios šalies. Kaip teigia S. Bronušienė, įvaikiai susirašinėja, bendrauja telefonu su likusiais gimtinėje giminaičiais, draugais iš vaikų namų, buvusiais globėjais. Su jais susitinkama įvaikinusių šeimų atostogų Lietuvoje metu. Mažieji lanko šeštadienines lietuviškas mokyklas arba lietuvių kalbos pamokas.

Pernai užsieniečiai įvaikino 108 vaikus iš Lietuvos (palyginimui Lietuvos šeimos įsivaikino 101 be globos likusį vaiką). Iš 73 įvaikinusių šeimų 7 šeimos buvo Lietuvos piliečių, nuolat gyvenančių užsienyje, ir lietuvių kilmės užsieniečių šeimos. 2 užsienyje gyvenančios lietuvių šeimos įvaikino 3 vaikus iš Lietuvos. Iš šių šeimų viena gyvena Vokietijoje, kita šeima – Lietuvos pilietės ir Lenkijos piliečio. 5 lietuvių kilmės šeimos, gyvenančios JAV, įvaikino 6 vaikus iš Lietuvos.

Tuo tarpu iš 99 2007 metais įvaikinusių šeimų 11 buvo lietuvių kilmės, iš kurių 7 šeimos gyveno JAV, 2 šeimos – Vokietijoje ir po 1 šeimą – Norvegijoje ir Kanadoje.

„Kaip įprasta, Lietuvos Respublikos piliečiai, nuolat gyvenantys užsienyje, ir lietuvių kilmės užsieniečiai įvaikina mažus ir sveikus iki 6 metų vaikus. Tokios šeimos nepageidauja įvaikinti vaikų su specialiaisiais poreikiais. Lietuvių kilmės užsieniečiai, nors jau neturintys Lietuvos pilietybės, dažniausiai kalba lietuviškai arba jų tėvai kalba lietuviškai, šiose šeimose puoselėjamos lietuviškos tradicijos ir pan. Ypač labai aktyvi lietuvių bendruomenė JAV.“ – Lietuviams.com aiškino Danutė Krell, Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos vyresnioji specialistė.

Šiuo metu 20 Lietuvos piliečių, nuolat gyvenančių užsienyje, lietuvių kilmės užsieniečių bei mišrių šeimų yra pateikę prašymus įvaikinti vaikus iš Lietuvos (iš jų – 12 JAV šeimų, po 2 iš Vokietijos ir Kanados, po vieną iš Italijos, Ispanijos ir 2 mišrios šeimos, gyvenančios Lietuvoje (Prancūzijos ir Rusijos piliečiai porose su Lietuvos piliečiais)).

Kaip nurodė D.Krell, galimų įvaikinti vaikų šiuo metu yra apie 800. Iš jų du trečdaliai yra specialių poreikių (vyresni nei 10 metų, turi rimtų sveikatos problemų arba iš didelių brolių ir seserų grupių).

Dienraštis „Lietuvos rytas“ šią savaitę pranešė, kad vaikus iš Lietuvos ketina įsivaikinti ir NBA krepšininkas Žydrūnas Ilgauskas su žmona Jennifer.

lietuviams.com
Temos: 2 Įvaikinimas Vaikai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Ekspertai pataria
Parašykite atsiliepimą apie 15min