Dabar populiaru
Publikuota: 2015 rugsėjo 7d. 11:12

Piketas dėl Užupio statybų: „Parduodamas Gedimino kalnas. Leidimus statyboms suderinsim“

Užupio bendruomenė piketuoja dėl statybų Polocko g. 17
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Užupio bendruomenė piketuoja dėl statybų Polocko g. 17

„Parduodamas Gedimino kalnas. Leidimus statyboms suderinsim.“ Su tokiais ir panašiais plakatais pirmadienio rytą Kultūros paveldo departamento (KPD) darbuotojus pasitiko Vytaras Radzevičius ir kiti Užupio bendruomenės atstovai. Užupio gyventojai tvirtina prieštaraujantys toliau vykstančioms statyboms, kurios menkina Vilniaus istorinio centro ir jo aplinkos išskirtinę visuotinę vertę, kenkia jo vientisumui ir autentiškumui. Kalbama apie bendrovės „MG valda“ vystomą projektą Polocko g. 17.

Pasak Užupio gyventojų, piketas surengtas prie KPD todėl, kad departamentas nesiima jokių veiksmų dėl paveldosaugos reikalavimų pažeidžiančių statybų, nors to reikalauja įvairios Lietuvos ir tarptautinės institucijos.

Nepaisoma pažeidimų?

„KPD nepaiso nei tiesioginio Kultūros ministerijos nurodymo apginti Senamiestį nuo niokojimo, nei Tarptautinės paminklų ir paveldo vietovių tarybos (ICOMOS LNK) ekspertų rekomendacijų, nei akivaizdžių Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento pažeidimų“, – taip tikinama Vytaro Radzevičiaus išplatintame bendruomenės pranešime spaudai.

Pasak bendruomenės, „KPD savo rašte Kultūros ministerijai ir Užupio bendruomenei dėsto Vilniaus senamiesčio apsaugos reglamento (VSAR) pažeidimus: iki 8 metrų nukasamas reljefas – Vilnios upės šlaitas, formuojamos Vilniaus senamiesčiui nebūdingos erdvės, statomi pastatai gerokai viršija VSAR leidžiamą aukštį“.

Vietos bendruomenės atstovai tvirtina pastebėję KPD ir „MG valda“ veiklos sutapimų, kai peržvelgė projekto įvykių chronologiją.

Įžvelgia V.Karčiausko kaltę

Esą KPD nuslėpė informaciją apie šio projekto derinimus, taip pat elgėsi ir projekto vystytojas „MG valda“. „Prieš metus, rugpjūčio mėnesį, KPD direktorė Diana Varnaitė raštu įsipareigojo informuoti Užupio bendruomenę apie šio projekto svarstymus. Tačiau per 2014 rugsėjo–gruodžio mėnesius Vito Karčiausko vadovaujamas KPD Vilniaus teritorinis padalinys „suderino“ techninį projektą ir be KPD komisijos, ir be Užupio bendruomenės – prieš pat Naujuosius metus, 2014 m. gruodžio 29 d.

2015 m. gegužės 14 d. rašte Kultūros ministerijai ir Užupio bendruomenei Diana Varnaitė rašo: „Vilniaus Teritorinis padalinys privalėjo Projektinius pasiūlymus ir Techninį projektą prieš suderinimus pateikti Departamento komisijai kultūros paveldo klausimams nagrinėti bei informuoti apie tai Užupio bendruomenę, tačiau dėl klaidos, susijusios su atostogų laikotarpiu, Vilniaus teritorinis padalinys nebuvo supažindintas su įsipareigojimu“, – rašoma pranešime.

Statybos leidimas buvo išduotas kovą, tvirtina vietos gyventojai, tačiau tik gegužę, Kultūros ministerijos nurodymu KPD pagaliau pateikus bendruomenei informaciją apie suderintą techninį projektą,  paaiškėjo, kokio aukščio namai bus statomi Polocko g. 17.

Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Užupio bendruomenė piketuoja dėl statybų Polocko g. 17
Juliaus Kalinsko/15min.lt nuotr./Užupio bendruomenė piketuoja dėl statybų Polocko g. 17

Vietoj dviejų penki aukštai

„Iki to laiko nuoširdų bendravimą su Užupio bendruomene vaizdavę projekto vystytojai „MG valda“ lygiagrečiai vystė kitą projektą – žadėtus du aukštus su mansardomis vertė į penkių aukštų daugiabučius – anot UAB „Užupio krantinės“ įgaliotos advokatų kontoros „Sorainen ir partneriai“, „cokoliniai aukštai turėtų būti priskiriami požeminiams, o pastato aukštumas nustatomas pagal antžeminių aukštų skaičių, neskaitant požeminės dalies, pastogių ir antstatų“, – pasakoja piketą prie KPD surengę Užupio gyventojai.

Labai keista situacija, visi supranta ir sako, kad yra blogai, bet niekas negali sustabdyti ir padaryti, kad būtų gerai, – sakė V.Radzevičius. 

Jų teigimu, kai paaiškėjo tikrasis statinių aukštis bei aukštingumas, o Užupio bendruomenė pradėjo reikalauti tikslios informacijos, „MG valda“ po kelių pažadų vizualizuoti projektą ir po Užupio bendruomenės pranešimo spaudai apie pažeidimus pareiškė, kad toliau su užupiečiais bendraus tik sulaukusi KPD išvadų.

Gyventojų teigimu, KPD kontrolės komisija bandė prieštarauti dėl VSAR pažeidimų, tačiau KPD nevykdo savo tiesioginių funkcijų ir esą bando atsakomybę permesti kitoms institucijoms – Aplinkos ministerijai ar Statybų inspekcijai. „Kai šios atsako, kad tai ne jų kompetencija, KPD vėl rašo naują užklausą ir ginasi dar negavę atsakymo. Tuo tarpu statybos sparčiai vyksta“, – piktinasi Užupio bendruomenė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Sergu atsakingai

Sergu atsakingai
Sergu atsakingai

Esports namai

URBAN˙/

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min