Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Pilietei iš Niujorko Mirai Kowarski Rothenberg Goldsman teismas negrąžino brangaus pastato Vilniuje

Vilniaus senamiestis
Asociatyvinė iliustracija: Vilniaus senamiestis
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus apygardos administracinis teismas (VAAT) išsprendė ginčą dėl pastato Vilniaus centre nuosavybės.

Išnagrinėjęs administracinės bylos pagal Lietuvos laisvės kovų – Miško brolių ir pilietės Miros Kowarski Rothenberg Goldsman skundus Vilniaus miesto savivaldybės administracijai dėl įsakymo ir jo dalies panaikinimo bei įpareigojimo atlikti veiksmus, VAAT nusprendė pareiškėjo Lietuvos laisvės kovų – Miško brolių skundą tenkinti iš dalies, o pilietės iš Niujorko skundą atmesti.

2005-11-09 Vilniaus m. savivaldybės administracijos direktorius pasirašė įsakymą, kuriuo pilietei M.K.R.Goldsman buvo atkurtos nuosavybės teisės į pastatus Totorių g.9/Labdarių g. 10, Vilniuje. Lietuvos laisvės kovų – Miško brolių draugija kreipėsi į teismą, prašydama panaikinti 2005-11-09 įsakymą ,,Dėl nuosavybės teisių atkūrimo pilietei M.K.R.Goldsman“.

Skunde teismui Draugija paaiškino, kad savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymas teisiškai nepagrįstas, nes jį priimant savivaldybė neturėjo patikėjimo teisės į pastatus Totorių g. 9/Labdarių g. 10, Vilniuje, ir jo nevaldė.

M.K.R.Goldsman 1997-12-23 paduodant prašymą dėl nuosavybės teisių atkūrimo, pastatai, vadovaujantis Vyriausybės 1992-04-30 potvarkiu, buvo Draugijos nuosavybė. Pastatus Draugija atstatė ir rekonstravo savo lėšomis, pakeisdama bei sustiprindama pagrindinių laikančių konstrukcijų santykį daugiau nei 75 proc., o daugiau kaip 30 proc. ploto sukūrė naujai.

Pasak Vilniaus m. savivaldybės administracijos, Vyriausybės 1992-04-30 potvarkiu Vilniaus miesto valdybai buvo pavesta perduoti Draugijai neatlygintinai naudotis pastatus Labdarių g. 10/9, Vilniuje, tačiau tai nereiškė pastato perdavimo Draugijos nuosavybėn. Vilniaus miesto 3 apylinkės teismas 2002-07-17 sprendimu nustatė juridinę reikšmę turintį faktą, kad pilietės M.K.R.Goldsman motina R. K. iki nacionalizacijos valdė nuosavybės teisėmis pastatą, kurio buvęs adresas – Totorių g. 9/8, Vilniuje (dabar –Totorių g.9/Labdarių g.10).

Pilietė M.K.R.Goldsman prašė Miško brolių skundą atmesti kaip nepagrįstą, panaikinant kai kuriuos savivaldybės įsakymo Nr. 30-1756 punktus ir įpareigojant savivaldybę atkurti jai nuosavybės teises į visus pastato korpusus natūra.Pilietė M.K.R.Goldsman prašė Miško brolių draugijos skundą atmesti kaip nepagrįstą, panaikinant kai kuriuos savivaldybės įsakymo Nr. 30-1756 punktus ir įpareigojant savivaldybę atkurti jai nuosavybės teises į visus pastato korpusus natūra.

Kadangi išsiaiškinti šioje byloje kylančius klausimus reikalingos specialiosios žinios, Vilniaus apygardos administracinis teismas buvo paskyręs dvi statinių ekspertizes.

Įvertinusi visas administracinės bylos aplinkybes, įrodymus, ekspertų išvadas, VAAT teisėjų kolegija priėjo išvadą, kad pastatas Totorių g. 9/ Labdarių g. 10 yra pertvarkytas taip, kad jame pakeista daugiau kaip 50 proc. pagrindinių konstrukcijų, o sukurto naujo bendrojo ploto negalima atskirti nuo buvusiojo, kai visas bendras plotas 30 proc. viršija buvusįjį, todėl šis pastatas yra valstybės išperkamas.

Teismas patenkino Lietuvos laisvės kovų – Miško brolių draugijos skundą dalyje dėl nuosavybės teisių atkūrimo būdo: panaikino Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus 2005-11-09 įsakymo Nr. 30-1756 „Dėl nuosavybės teisių atkūrimo pilietei M.K.R.Goldsman“ dalį ir grąžino bylą atsakovui, įpareigodamas priimti naują sprendimą dėl nuosavybės teisių atkūrimo pilietei M.K.R.Goldsman būdo.

Likusioje dalyje pareiškėjos Lietuvos laisvės kovų – Miško brolių draugijos skundą teismas atmetė. Kadangi byloje nustatyta, kad visi pastatai, į kuriuos atkurtos nuosavybės teisės pareiškėjai M.K.R.Goldsman, pertvarkyti taip, kad pastatų, galinčių funkcionuoti atskirai Totorių g. 9/ Labdarių g. 10 nėra, o pareiškėjos priestatais laikomi statiniai negali funkcionuoti atskirai nuo pagrindinio pastato, M.K.R.Goldsman skundą, kuriuo ji prašė panaikinti Vilniaus miesto savivaldybės administracijos įsakymą bei įpareigoti atsakovą atkurti nuosavybės teises ir perduoti jai pastatus natūra, teismas atmetė kaip nepagrįstą.

Vilniaus apygardos administracinio teismo sprendimas per keturiolika dienų nuo jo paskelbimo dienos gali būti skundžiamas apeliaciniu skundu Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, pažymima pirmadienį VAAT pirmininkės padėjėjos ryšiams su visuomene Sigitos Jacinevičienės-Baltaduonės išplatintame pranešime.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min