Dabar populiaru
Publikuota: 2019 kovo 12d. 05:50

Pinigų dalybos pribloškė vaikų dienos centrus: kodėl vieni gavo, o kitiems neteko?

Grynieji eurai
Josvydo Elinsko / 15min nuotr. / Grynieji eurai

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė vaikų dienos centrų sąrašą, kuriems 2019 metams skiria valstybės biudžeto finansavimą. Iš viso lėšos paskirstytos 281 vaikų dienos centrui. 253 vaikų dienos centrams skiriama apie 3,9 mln. eurų, kurie juos pasieks jau kovą. Dar 28 projektų rengėjai turi patikslinti sąmatas, jiems bus išskirstoma apie 360 tūkst. eurų. Dar 64 projektai liko rezerviniame sąraše – jų finansavimas pakibęs ant plauko.

Vienas tokių – viešosios įstaigos „Gelbėkit vaikus“ Druskininkų vaikų dienos centras. Jo auklėtoja Nijolė Zdančiuvienė, vaikų dienos centre dirbanti jau 17-ka metų, prisipažino esanti net ne nustebinta, o šokiruota.

„Tai – patyčios valstybiniu mastu iš manęs kaip pilietės, kuri turi ilgametę projektų rašymo patirtį“, – nusivylimo neslėpė moteris.

Tai – patyčios valstybiniu mastu iš manęs kaip pilietės.

Ji visiškai įsitikinusi, kad paraišką užpildė gerai. „Tačiau projektas finansavimo negavo, todėl noriu sužinoti, kur padariau klaidų. Skambinau į ministeriją. Ponia, vertinimo komisijos pirmininkė, buvo labai nepatenkinta, arogantiškai su manimi kalbėjo. Aš, aišku, buvau įniršusi, bet stengiausi ramiu balsu kalbėti, paskui toną gal ir pakėliau, o tai jai labai nepatiko. Į mano klausimus atsakė nenoromis“, – įspūdžiais dalijosi N.Zdančiuvienė.

Patobulino senąjį projektą

Vargais negalais N.Zdančiuvienė išsiaiškino, kad „Gelbėkit vaikus“ Druskininkų vaikų dienos centro projektas buvo įvertintas vos 45 balais. Surinkę 40 ir mažiau balų projektai atmetami.

N.Zdančiuvienei neaišku, kaip projektas, trejus metus iš eilės gavęs po maksimalų 14,5 tūkst. eurų finansavimą, šįkart vos peršoko reikalavimų kartelę.

Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Kulinarinė popietė
Luko Balandžio/Žmonės.lt nuotr./Kulinarinė popietė

„Juk darbas vaikų dienos centre yra tęstinė veikla. Natūralu, kad tą patį projektą koregavau, tobulinau, pridėjau veiklų, suaktualinau šiems metams, peržiūrėjau reikalavimus. Tai – tas pats projektas, bet kažkas nuimta, kažkas pridėta. Klausiau vaikų, tariausi, ką šiemet norėtumėte veikti, projektą papildžiau ir jų idėjomis. Nieko iš esmės labai naujo nesugalvosi: socialinių įgūdžių ugdymas, švenčių šventimas, pagalba tėvams, šeimoms, konsultacijos, pamokų ruošimas, prevencinė veikla, valgio gaminimas“, – vardijo pašnekovė.

Nusižiūrėjo ir laimėjo?

N.Zdančiuvienė jaučia didžiulį kartėlį ir neteisybės jausmą dar ir dėl to, kad analogišką projektą SADM palaimino.

„Sužinojau, kad mano projektas buvo pavogtas iš mano USB rakto. Vienas žmogus tą projektą nusiuntė mūsų vienai iš bendruomenių, kurios pirmininkė, nusprendusi, kad tas žmogus negalėjo taip parašyti, susisiekė su manimi ir paklausė, ar negali būti, kad ten mano?

Sužinojau, kad mano projektas buvo pavogtas iš mano USB rakto.

Atsidariau projektą ir apšalau – taip, mano! Aš kiekvieną sakinį moku mintinai, galiu kaip eilėraštį padeklamuoti tikslą, uždavinius, kokias veiklas vykdysime, kokie laukiami rezultatai, kokybiniai, kiekybiniai rodikliai.

Ir tas projektas gauna maksimalią sumą, o mano originalas atmetamas. Džiaugiuosi, kad mano mintys bent kažkur realizavosi, bet negaliu pakęsti neteisybės ir dvigubų standartų“, – kalbėjo druskininkietė.

Jos įsitikinimu, arba abu projektai turėjo būti patvirtinti, arba nė vienas.

„Pirmas dienas pykau ant savęs, kad nepranešiau vagystės fakto, bet nenorėjau pakenkti bendruomenei. Nutylėjau“, – paaiškino moteris.

Dirbs ir be atlygio

Druskininkų mieste veikia du vaikų dienos centrai, dar trys veiklą vykdo savivaldybės kaimiškose vietovėse. Valstybės finansavimo negavo nė vienas mieste veikiantis centras.

„Na, mes bent jau patekome į tą rezervinį sąrašą, kad ir ką jis reikštų. 60 šalies vaikų dienos centrų nežino, kas yra tas rezervas, ir, galų gale, ar gaus pinigėlių“, – nerimo neslėpė N.Zdančiuvienė.

Centrą, kuriame ji dirba, lanko 20 vaikų nuo pirmos iki dešimtos klasės.

„Iš pradžių galvojau, kad išeisiu, atsisveikinsiu, nes negalima šitaip nesiskaityti su žmonėmis, ypač vaikais. Tačiau pamažu ateina ramybės laikotarpis – dirbsiu. Turiu nuolatinį darbą mokykloje, pajamas ir tas papildomas 150 eurų per mėnesį man nieko nereiškia. Dirbsiu kad ir be atlyginimo“, – užtikrino N.Zdančiuvienė.

Organizatorių nuotr./Iniciatyva „Gelbėkit vaikus“
Organizatorių nuotr./Iniciatyva „Gelbėkit vaikus“

Moteris dirba rusų kalbos mokytoja, o po pamokų skuba į centrą.

„Tiesa, prieš tai su vaikais susitinkame valgykloje, kur jie papietauja. Dauguma vaikų tą dienos centrą ir lanko dėl maisto“, – neslėpė pašnekovė.

Apie 5 tūkst. eurų valstybės finansavimo „suvalgo“ būtent vaikų maitinimas. Kitos lėšos nukreipiamos veikloms: vasaros stovykloms, išvykoms į kitus miestus, muziejų lankymui, pramogoms vandens parke ar boulinge: „Beje, pernai vaikams pirkome planšetes.“

Savivaldybių indėlis per menkas?

Prie centro veiklos Druskininkų savivaldybė prisideda patalpomis, už kurias nereikia mokėti nei nuomos, nei komunalinių mokesčių. „Vasarą turėtume persikelti į naujas, erdvesnes patalpas, kurios kaip tik dabar remontuojamos“, – pasidžiaugė N.Zdančiuvienė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministro Lino Kukuraičio patarėja ryšiams su visuomene Eglė Samoškaitė pažymėjo, kad vaikų dienos centrų teikiamos socialinės paslaugos pirmiausia turi būti finansuojamos iš savivaldybių biudžetų – tai yra savarankiška savivaldybių funkcija.

„Savivaldybės socialinėms paslaugoms 2017 m. vidutiniškai skyrė tik 3 proc. nuo savo biudžeto, tai sudarė 84 mln. eurų ir tai yra gana menka suma tokiai svarbiai sričiai. 2018 m. savivaldybės sutaupė apie 110 mln. eurų piniginės socialinės paramos lėšų, kurias toliau skirstė kitoms socialinėms sritims. Šie pinigai galėjo būti panaudoti ir vaikų dienos centrų finansavimui“, – pažymėjo E.Samoškaitė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eglė Samoškaitė

Pasak ministro patarėjos, ministerija svarsto apie vaikų dienos centrų finansavimo modelio keitimą: „Vienas iš galimų variantų yra diskutuoti su savivaldybėmis dėl jų indėlio padidinimo vaikų dienos centrų finansavimui.“

Reti, bet nemalonūs atvejai

Kol kas, norėdama plėsti vaikų dienos centrų tinklą, ministerija prisideda prie socialinių paslaugų plėtros valstybės biudžeto lėšomis, kurias paskirsto konkurso tvarka.

Matyt, atsirado tokių vaikų dienos centrų, kurie parašė geresnius projektus.

„Toks lėšų skirstymas leidžia užtikrinti skaidrumą – paraiškas vertina ekspertų komisija. Konkurso metu įvertinama praėjusių metų vaikų dienos centro veikla, jei tai ne naujas projektas. Taip daroma, nes praktikoje yra pasitaikę retų, bet nemalonių atvejų, kai valstybės biudžeto lėšos buvo panaudotos ne paslaugų teikimui vaikams, o kitiems tikslams“, – komentavo E.Samoškaitė.

Kodėl vienos paraiškos buvo finansuotos, o kitos pateko į rezervinį sąrašą? „Matyt, atsirado tokių vaikų dienos centrų, kurie parašė geresnius projektus“, – svarstė pašnekovė.

Ieškos 900 tūkst. eurų

Rezervinių vaikų dienos centrų sąraše iš viso yra 64 projektai.

„Socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis yra pavedęs ministerijos specialistams pateikti lėšų perskirstymo variantus, kad šiais metais ministerija galėtų prisidėti prie visų konkurso sąlygas atitinkančių vaikų dienos centrų finansavimo“, – aiškino E.Samoškaitė.

Papildomai tam reikia apie 900 tūkst. eurų. Šias lėšas tikimasi surasti per kovo mėnesį.

Iš viso Socialinės apsaugos ir darbo ministerija 2019 m. konkurso tvarka jau paskirstė 4,3 mln. eurų.

Vaikų dienos centrams iš valstybės biudžeto lėšų skiriama po 16 tūkst. eurų metams.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Ekspertai pataria

Video

14:48
01:05
00:43

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min