Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 6d. 10:13

Pirmą kartą bus galima pamatyti didžiausią Lietuvoje rastą aukso lobį

Didžiausias Lietuvoje rastas aukso lobis
„Lietuvos lobiai“ knygos nuotr. / Didžiausias Lietuvoje rastas aukso lobis

Pirmą kartą Lietuvoje bus eksponuojamas didžiausias mūsų šalyje rastas aukso lobis. Paslaptimis ir legendomis apipintas radinys vienai dienai sugrįžta ten, kur buvo rastas – į Šilalės kraštą. Prieš 92-ejus metus Nasvytalių kaime atsitiktinai atkastas lobis yra saugomas Nacionaliniame M.K.Čiurlionio dailės muziejuje, – pranešimu spaudai skelbia Šilalės rajono savivaldybė.

„Tai istorinis įvykis ne tik visam Šilalės rajonui, bet ir Lietuvai, bei puiki dovana Atkurtos Lietuvos 100-mečio proga“, – sako Šilalės rajono savivaldybės meras Jonas Gudauskas.

1926 m. Nasvytalių kaime ūkininkas Juozas Radžius išarė apie 300 viduramžių monetų, auksinių baroko stiliaus žiedų su smaragdais ir rubinais, sidabrinių šaukštų.

1926 metais lapkričio mėnesį Nasvytalių kaime ūkininkas Juozas Radžius išarė apie 300 viduramžių monetų, auksinių baroko stiliaus žiedų su smaragdais ir rubinais, sidabrinių šaukštų. Visos monetos yra auksinės, daugiausia – dukatai, nuo 1497 iki 1662 metų kaldinti Olandijoje, Vokietijoje, Vengrijoje, Lenkijoje, Italijoje, Austrijoje, Čekijoje, tarp jų – ir rečiau Lietuvoje pasitaikantys Osmanų imperijos pinigai. Manoma, kad tai – XVII–XVIII a. aukso lobis – vertingiausias Lietuvoje tiek istoriniu, tiek materialiniu aspektais.

Lobio kilmė nėra aiški, todėl yra paplitę išgalvoti pasakojimai.

„Vienas jų teigė, kad tai Kretingos vienuolyno XVII a. turtas, paslėptas trijose vietose, kitas – kad tie daiktai, priklausę vienam švedų armijos vadui, karaliaus broliui, kuris, bėgdamas iš Lietuvos slapta, nes buvo sumuštas, juos paslėpęs Nasvytalių kaime“, – pasakoja Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto BRIAI vyresnysis mokslo darbuotojas, Istorijos ir archeologijos katedros docentas, archeologas Gintautas Zabiela.

Alvydo Januševičiaus nuotr./Archeologas Gintautas Zabiela
Alvydo Januševičiaus nuotr./Archeologas Gintautas Zabiela

Pasak G.Zabielos, galima daryti prielaidą, kad Nasvytalių lobis buvo paslėptas XVII a. 7 dešimtmetyje.

„Lietuvoje tuo metu jau buvo pasibaigęs karas su Švedija ir besibaigiąs karas su Rusija. Tad lobio paslėpimas neturėtų būti tiesiogiai siejamas su karo veiksmais. Greičiausiai tai bus pokario laikotarpiu sustiprėjusio plėšikavimo pasekmė. Pavyzdžiui, gal buvo užpultas kažkur keliaujantis asmuo, gabenęs šeimynines brangenybes“, – spėjo G.Zabiela.

Iniciatyva parvežti lobį į Šilalės kraštą kilo Šilalės rajono savivaldybės kultūros paveldo apsaugos vyr. specialistei Jurgitai Viršilienei, kuri sakė susidūrusi su tam tikrais iššūkiais, nes vis tik reikėjo gauti leidimą pargabenti reikšmingą radinį, pasirūpinti pervežimu, užtikrinti apsaugą.

Didžiausią Lietuvoje rastą aukso lobį iš arti bus galima pamatyti gruodžio 14 dieną Šilalės Vlado Statkevičiaus muziejuje. Nasvytalių lobio paroda veiks nuo 12 iki 15.45 val.

Tą pačią dieną muziejuje vyks konferencija „Šimtmečio archeologiniai atradimai“. Apie paslaptingą Nasvytalių lobį pranešimą skaitys Vilniaus universiteto atstovės Skaistė Ardavičiūtė-Ramanauskienė ir Rasa Valatkevičienė. Lietuvos nacionalinio muziejaus atstovas Gytis Grižas supažindins su sukilėlių kapų tyrimais Gedimino kalne. Pilėnų paieškų archeologijos duomenimis pasidalys Klaipėdos universiteto Baltijos regiono istorijos ir archeologijos instituto mokslo darbuotojas ir archeologas G.Zabiela.

Apie Našlaičių kapinių (Vilniaus m.) tyrimus ir Adolfo Ramanausko-Vanago palaikų paieškas plačiau papasakos pranešėjas Gintautas Vėlius iš Vilniaus universiteto ir Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro atstovas Dalius Žygelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

20:17
01:09
02:13

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min