Dabar populiaru
Publikuota: 2019 liepos 17d. 14:05

Seimas balsuos dėl Vyriausybės programos: gali keistis keturi ministrai

Saulius Skvernelis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Saulius Skvernelis

Ketvirtadienį Seimui bus pateikta premjero Sauliaus Skvernelio kandidatūra, bet balsavimas dėl jos numatytas tik kitos savaitės pradžioje. Per šį laiką, anot ministro pirmininko patarėjo Skirmanto Malinausko, paaiškės, kaip keisis ministrų kabinetas. Jo žiniomis, turbūt keisis keturi kabineto nariai, tad Seimas balsuos ir dėl Vyriausybės programos.

„Bus balsuojama vienu metu ir už Saulių Skvernelį – kaip ministrą pirmininką – ir iš karto už naujos sudėties Vyriausybę. Tai reiškia, kad iš naujo bus tvirtinama ir Vyriausybės programa“, – trečiadienį 15min komentavo S.Malinauskas.

Jo teigimu, ketvirtadienį prezidentas pateiks Seimui svarstyti S.Skvernelio kandidatūrą, bet jo patvirtinimo procedūra nusikels: „Ketvirtadienį, penktadienį, savaitgalį bus bandoma susiderinti naujos Vyriausybės sudėtį. Tam reikia prezidento pritarimo. Jeigu bus rastas kompromisas, pirmadienį nebus jokių kliūčių balsuoti už S.Skvernelį ir už naujos sudėties Vyriausybę. Jeigu sutarimas nebus rastas, tada procesas tęsis tol, kol sutarimas bus rastas.“

Su prezidentūra derinti iš karto visų ministrų kandidatūras, anot patarėjo, prašė naujai suburtos koalicijos partneriai.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Skirmantas Malinauskas

„Tam, kad koalicijos partneriai būtų visiškai ramūs ir žinotų, kad jų deleguoti ministrai atnaujintoje Vyriausybėje bus, o procesas neužtruks be galo ilgai“, – dėstė S.Malinauskas.

Jeigu prezidentas turės priekaištų dėl formuojamo ministrų kabineto, anot patarėjo, balsavimas dėl Vyriausybės programos nusikels arba bus tvirtinama ne visos sudėties Vyriausybė.

„Bet manau, kad greičiausiai to nebus. Greičiausiai bus surastas greitas kompromisas ir tiek.

Kiek aš suprantu, labai didelių nesutarimų kalbantis ir konsultuojantis [su prezidentu] neiškyla. Yra klausimų dėl Krašto apsaugos ministerijos, jas viešai yra išsakęs prezidentas. Ir dėl galimo ministro išsakęs, kad norėtų, jog šis ministras tęstų savo darbą. Čia jau susitarimo klausimas, kaip tai būtų sprendžiama. Daugiau papildomų pastabų lyg ir neteko girdėti“, – komentavo S.Malinauskas.

Jo žiniomis, turėtų keistis keturi ministrai: „Formaliai ministrai gali keistis, realiai turbūt keisis keturi [...].“

Kandidatūros į ministrus, anot patarėjo, žinomos.

Neformaliai tos kandidatūros jau yra daugiau mažiau aiškios.

„Neformaliai tos kandidatūros jau yra daugiau mažiau aiškios. Iki pirmadienio reikia rasti aiškias pozicijas, į kai kurias pozicijas yra ir po kelis kandidatus teikiama, ar tinka visoms pusėms – ministrui pirmininkui ir šalies vadovui“, – aiškino S.Malinauskas.

Vyriausybės programa, anot jo, nebus keičiama: „Bus papildytas Vyriausybės priemonių planas, Vyriausybės programa keičiama nebus.“

Balsavimas dėl pritarimo skirti S.Skvernelį ministru pirmininku vyks kitą savaitę, antradienį, patvirtino Seimo valdyba. Anksčiau surengti neeilinį Seimo posėdį ir balsuoti dėl premjero kandidatūros planuota pirmadienį, liepos 22 dieną.

Kaip BNS paaiškino pirmoji Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė, data nukelta, nutarus skirti dvi darbo dienas frakcijoms susitikti su kandidatu.

Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis
Luko Balandžio / 15min nuotr./Saulius Skvernelis

Kad keisis daugiau nei vienas ministras, žurnalistams Vyriausybėje trečiadienį patvirtino ir premjeras S.Skvernelis. Jis teigė, kad galutinio sprendimo dėl krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio ateities, t.y. ar jis ir toliau liks eiti pareigas, nėra. Premjeras taip pat nepatvirtino ir nepaneigė, ar atnaujintoje Vyriausybėje bus moterų.

Vyriausybė iš naujo gauti Seimo įgaliojimus gali ir kitu būdu – jei S.Skvernelis prezidentui pristatytų dabartinę Vyriausybę, kurioje būtų pakeistas tik vienas ministras, dėl jos programos Seime balsuojama nebūtų.

Tokį atvejį su 15min aptarė konstitucinės teisės specialistas Vytautas Sinkevičius: „Prezidentas pateikia S.Skvernelio kandidatūrą į premjerus, Seimas sprendžia, ar pritarti kandidatūrai. Jeigu Seimas pritaria kandidatūrai, prezidentas paskiria S.Skvernelį ministru pirmininku.

Ministras pirmininkas sudaro Vyriausybę ir eina jos derinti su prezidentu. Ir jeigu nepasikeičia daugiau kaip pusė ministrų toje Vyriausybėje, prezidentas patvirtina Vyriausybės sudėtį [...]. Vyriausybė laikoma iš naujo gavusi įgaliojimus veikti. Jokių kitų veiksmų nereikia. Visi ministrų pasikeitimai skaičiuojami iš naujo.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vytautas Sinkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Vytautas Sinkevičius

Kitu atveju, jei keičiasi daugiau kaip pusė ministrų: „Nesvarbu, ar programa keičiasi, ar nesikeičia, reikia eiti su programa į Seimą ir Seimas spręs, ar pritarti programai. Ir tik po to, kai Seimas pritars programai, bus laikoma, kad Vyriausybė iš naujo gavo įgaliojimus veikti.“

S.Skvernelio Vyriausybėje nuo 2016 metų iš 14 ministrų pasikeitė šeši: kultūros, teisingumo, žemės ūkio, aplinkos, švietimo bei ekonomikos ir inovacijų.

Šiuo metu „valstiečiai“ formaliai kontroliuoja 12 iš 14 ministerijų veiklą, dar du portfelius turi „socialdarbiečiai“.

Prieš kelias savaites „valstiečiai“, „socialdarbiečiai“, „tvarkiečiai“ ir Lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS) pasirašė koalicijos sutartį, pagal kurią persidalijo atsakomybių sritis.

„Socialdarbiečiams“ teko žemės ūkio ir užsienio reikalų ministerijos. Tikėtina, kad užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius darbą tęs, o į žemės ūkio ministrus bus siūlomas Seimo narys Andrius Palionis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mindaugas Kvietkauskas, Rokas Masiulis, Elvinas Jankevičius, Eimutis Misiūnas, Vilius Šapoka
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mindaugas Kvietkauskas, Rokas Masiulis, Elvinas Jankevičius, Eimutis Misiūnas, Vilius Šapoka

LLRA-KŠS patikėtos vidaus reikalų ir susisiekimo ministerijos. Anksčiau partijos lyderis Valdemaras Tomaševskis 15min nurodė, kad kandidatų į ministrus ieškoma tarp merų, Seimo narių ir nepartinių.

„Tvarkiečiams“ teko krašto apsaugos ministerija ir, dalijantis su „valstiečiais“, Kultūros ministerija. Pastarajai ir toliau vadovauti turėtų ministras Mindaugas Kvietkauskas, o į krašto apsaugos ministrus partija planuoja siūlyti diplomatą.

Tiesa, prezidentas Gitanas Nausėda yra išreiškęs prielankumą dabar krašto apsaugos ministro pareigas einančiam R.Karobliui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min