Dabar populiaru
Publikuota: 2012 balandžio 17d. 14:55

Pirmalaikių Seimo rinkimų šią vasarą nebus

Rinkimai
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Rinkimai

Seimas antradienį ypatinga skuba apsisprendė, kad pirmalaikių Seimo rinkimų šią vasarą nebus. Po svarstymo pritaręs Seimo nutarimo projektui, kuriuo buvo numatoma pirmalaikius rinkimus rengti liepos 22 dieną, galutiniame balsavime politikai tarė griežtą „ne“ tam, kad jų kadencija sutrumpėtų keturiais mėnesiais.

Už tai, kad pirmalaikiai rinkimai būtų rengiami šių metų liepą, o ne spalį balsavo 50, prieš  pirmalaikius rinkimus buvo 24, o susilaikė 25 Seimo nariai.

Tam, kad nutarimo projektas dėl pirmalaikių rinkimų būtų priimtas, už jį turėjo balsuoti ne mažiau kaip trys penktadaliai parlamentarų, t.y. ne mažiau kaip 85 Seimo nariai.

Už tai, kad šios kadencijos Seimas turėtų darbą baigti anksčiau nei priklauso, iš valdančiosios koalicijos narių mano Vida Marija Čigriejienė, Irena Degutienė, Edmundas Jurkevičius, Vincė Vaidevutė Margevičienė, Edmundas Pupinis, Naglis Puteikis ir Aurelija Stancikienė.

Tuo tarpu dirbti be rinkimų iš opozicijos panoro Asta Baukutė, Antanas Baura, Vytautas Gapšys, Jonas Kondrotas, Gintaras Songaila, Kazimieras Uoka, Julius Veselka ir Ona Valiukevičiūtė.

„Tvarkietis“ J.Veselka balsavusiems už pirmalaikius rinkimus siūlo patiems pasitraukti iš Seimo.

„Aš siūlau labai garbingą sprendimą. 56 Seimo nariai atsistatydinkite, aš būsiu tas 57-as. Tačiau jūs žinojote, kad tų 85 balsų nebus, o tas cirkas mums jau kainavo  70 tūkst. litų“, – pažymėjo parlamentaras.

Pagailo premjero

Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Seime Irena Šiaulienė sakė, kad premjeras Andrius Kubilius pagaliau pailsėtų. Ji porino esą visas dabartinės daugumos valdymas yra neperspektyvus, „proveržis įvyko tik į dugną“.

„Mums tiesiog gaila stebėti Andrių Kubilių, kuris Seime nuolat sėdi galvą susiėmęs. Jis mėgsta važinėtis dviračiu, tai paskelbus rinkimus vasarą, žmogus pailsėtų nuo visų valdžios problemų ir galėtų smagiai atlikti savo kultūrinę programą“, – ironijos nestokojo socialdemokratė.

Ji tikino, kad socialdemokratai balsuos už pasiūlymą rinkimus organizuoti birželio 17 dieną. Šiai datai pritaria ir „darbiečiai“. Anot Loretos Graužinienės, į rinkimus žengti  vidurvasaryje, atostogų įkarštyje, siūlo tie, kurie pirmalaikių rinkimų nenori.

Suskaičiavo, kiek sutaupytų

L.Graužinienė suskaičiavo, kad rinkimus surengus birželį, kiekvienas dabartinės kadencijos Seimo narys sutaupytų apie 30–40 tūkst. litų iš valstybės kišenės. Išvis esą būtų sutaupyta apie 4 mln.  litų.

„Čia ir baigiasi visa moralė“, – pareiškė L.Graužinienė.

Liberalų ir centro sąjungos frakcijos narys Andrius Burba, atsakydamas socialdemokratei I.Šiaulienei, siūlė baigti užsiiminėti destrukcija ir populizmu ir nemanyti, kad visa Lietuva serga amnezija ir yra pamiršusi socialdemokratų valdymo laikus.

„Esame finišo tiesiojoje. Galime ir turime visus darbus užbaigti“, – rėžė A.Burba.

Konservatorių frakcijos narys Mantas Varaška sakė, kad pirmalaikiai Seimo rinkimai teisiškai negali būti surengti taip greitai, kaip siūlo opozicija. Jo teigimu, apskritai nutarimas dėl pirmalaikių rinkimų buvo įregistruotam tam, kad artėjant rinkimams atsirastų dar viena galimybė „paskaičiuoti dešimtmečių vieni kitų nuodėmes“ puikiai žinant, kad tokiam siūlymui Seimas nepritars.

„Taip manipuliuoti žmonių jausmais, valia, būsimais rinkimais iš tiesų negalima“, – piktinosi M.Varaška.

Su energetiniais projektais suspės

Savo ruožtu idėjos iniciatorius, partijos „Taip“ narys Žilvinas Šilgalis įsitikinęs, kad pirmalaikius rinkimus, pagal įstatymus, galima organizuoti bet kada – neatsižvelgiant į planuotų rinkimų datas. O labiausiai rinkimai, anot Ž.Šilgalio, pavasarį reikalingi tam, kad pagaliau būtų išspręsta bėda dėl valstybės biudžeto formavimo.

„Jūs galite kaltinti, bet ne mes pirmi prakalbome apie pirmalaikius rinkimus. Pirmiausia ši idėja nuskambėjo iš I.Degutienės lūpų“, – priminė jis.

Be to, Ž.Šilgalis ir „tvarkietis“ Andrius Mazuronis tikino, kad pirmalaikiai rinkimai nesutrukdys priimti energetinių projektų.

Socialdemokratas Vytenis Povilas Andriukaitis dar priminė, kad Seimo rinkimų data spalį yra numatyta Konstitucijoje, o premjeras Andrius Kubilius pasiūlė dėl biudžeto formavimo numatyti Seimo rinkimus pavasarį 2016-aisiais.

Siūlė įvairias datas

Pirminiame projekto variante siūlyta pirmalaikius rinkimus šaukti birželio 3 dieną, socialdemokratai siūlė rinkimus organizuoti birželio 17 dieną, o konservatoriai liepos 8 dieną, tačiau šį pasiūlymą atsiėmė.

Nutarimo projektą svarstęs Valstybės valdymo ir savivaldybių komitetas pasiūlė dar vieną datą – liepos 22 dieną. Tai jis padarė atsižvelgdamas į Seimo kanceliarijos Teisės departamento pastabas dėl įstatymais numatytų terminų.
Biudžeto ir finansų komitetas ir Žmogaus teisių komitetas siūlė projektą išvis atmesti, nes liko per mažai laiko keisti kitus teisės aktus, kad tokie rinkimai būtų surengti.

Balsuodamas antradienį Seimas nutarė, kad projekte numatoma pirmalaikių rinkimų data turi likti liepos 22 diena. Tačiau paskui Seimas atmetė visą projektą.

Pasiūlė Seimo pirmininkė

Pirmoji apie pirmalaikius rinkimus kovą prabilo Seimo pirmininkė konservatorė Irena Degutienė, po to, kai prezidentė Dalia Grybauskaitė atmetė premjero konservatoriaus Andriaus Kubiliaus teikimą iš vidaus reikalų ministro posto atleisti liberalcentristą Raimundą Palaitį.

Netrukus du parlamentarai Ž.Šilgalis bei Agnė Zuokienė įregistravo nutarimo projektą dėl pirmalaikių Seimo rinkimų surengimo birželio 3 dieną.

Vėliau parlamento vadovė, R.Palaičiui paskelbus, kad atsistatydina, sakė, jog pirmalaikių rinkimų gali nebereikėti, jei koalicija išspręs nesutarimus.

Prezidentė Dalia Grybauskaitė dekretu eilinių Seimo rinkimų datą jau yra paskelbusi spalio 14 dieną, tačiau Konstitucija numato galimybę Seimui trijų penktadalių balsų dauguma skelbti pirmalaikius rinkimus.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min