Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2016 balandžio 4d. 15:09

Pirmųjų šauktinių „prirašymas“ Rukloje: „žolės“ testas, miško baimė bei katino ilgesys

Balandžio 4 d. rytą Rukloje vyrauja lengvas chaosas – nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą pradeda pirmieji šių metų šaukimo kariai. Daugiau nei 600 jaunuolių tarnybą atliks Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke, o vėliau bus perkelti į tarnybos vietas Klaipėdoje ir Vilniuje. Ore tvyro nežinios baimė. Vyrai nusiteikę mokytis disciplinos.

5 prisipažino rūkę „žolę“

Į Mokomąjį pulką šauktiniai savanoriai nuo pat pirmadienio ryto buvo vežami iš šešių Regioninių karo prievolės ir komplektavimo skyrių Vilniuje (121), Kaune (115), Klaipėdoje (165), Šiauliuose (80), Panevėžyje (30) ir Alytuje (20). Didesnė dalis jų tarnybą atlikti pasirinko savo noru, kiti išreiškė pirmumo norą, jau būdami šaukiamųjų sąraše.

Per pirmąsias dvi šauktinių priėmimo valandas tai, kad prieš mėnesį ar išvakarėse rūkė „žolę“, prisipažino net penki vyrai.

Jauniausiajam šauktiniui, atvykusiam iš Jurbarko, – 18 m. Vyriausieji, šiaulietis ir klaipėdietė, šiemet švęs trisdešimtmečius.

Pirmoji atvykusiųjų stotelė – karo policijos bei pasieniečių patikrinimo postas, kuriame vyksta identifikavimas ir daiktų patikra. Išrikiuoti į eilę, vaikinai apieškomi: kinologų šunys bando užuosti, ar kas per pastarąsias kelias dienas nerūkė „žolės“, ar nebando įsinešti kitų narkotikų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje

„Per pirmąsias dvi šauktinių priėmimo valandas tai, kad prieš mėnesį ar išvakarėse rūkė „žolę“, prisipažino net penki vyrai. Jiems medicininiame punkte bus atlikti išsamesni tyrimai. Užsilikusias narkotikų mikrodaleles šuo gali užuosti ir praėjus dviems dienoms po žmogaus kontakto su jomis“, – patikino du tarnybinius šunis dresuojanti karo policijos kinologė.

Mokomojo pulko viešųjų ryšių karininkas kpt. Gintaras Striupaitis pajuokauja, jog tarnybiniai šunys šauktinių kuprinėse gali aptikti ir kokį vieną kitą gardesnį lašinių kąsnį.

„Gyvenamosiose patalpose kariams nėra sudarytos sąlygos laikyti savą maistą. Nėra šaldytuvų, tad retas kuris iš namų ką atsineša“, – pasiteiravus, ar tarp šauktinių daiktų pasitaiko ir maisto, atsakė kpt. G.Striupaitis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Gintaras Striupaitis

Laukia skiepas ir odontologo kėdė

Praėję narkotikų testą, šauktiniai keliauja į med. punktą, kur patikrinama jų sveikata, išmatuojamas ūgis, svoris. Eilė nutįsta prie vakcinavimo kabineto: visi turi būti paskiepyti nuo erkinio encefalito. Vėliau šauktiniai keliauja į odontologo kėdę.

„Daugelis medicininį patikrinimą praeina be jokių problemų. Jei kokių ir kyla, tai dėl to, kad priėmimo dieną šauktinis serga kokia peršalimo liga. Batalione turime savo stacionarą: vienu metu galime gydyti 36 ligonius. Šiuo metu du kariai mūsų ligoninės lovose gydosi anginą“, – informavo Pirminės karių sveikatos priežiūros centro Rukloje atstovas.

Šauktiniams teigiama, jog ne šluota, o ginklu Tėvynę reiks ginti. Tad tvarkytis nebereikia.

Koridoriuose ankšta. Tačiau kpt. G.Striupaitis patikina, jog kitą mėnesį bus ir dar ankščiau: į batalioną žada atvykti apie 700 vokiečių karių, kurie birželį dalyvaus didelio masto pratybose. Bataliono kieme tam buvo pastatyti gyvenamieji konteineriai-angarai.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje

„Mano tarnybos laikais to nebūtų buvę, – rodydamas į lapų sąnašas prie šaligatvių prasitaria žurnalistus iš med. punkto į sandėlius lydėdamas kpt. G.Striupaitis. – Spėdavome ne tik mokymuose dalyvauti, bet ir aplinką sutvarkyti. O dabar... Šauktiniams teigiama, jog ne šluota, o ginklu Tėvynę reiks ginti. Tad tvarkytis nebereikia.“

Kario aprangos vertė – 3000 eurų

Po sveikatos patikrinimo sandėliuose jaunuoliams išduodamos kario uniformos bei ekipuotė, kuri viena atsieina apie 3000 eurų. Kelnės ir švarkai siuvami Raseiniuose įsikūrusioje įmonėje „Šatrija“. Kpt. G.Striupaitis patikina, jog dabartinės uniformos kokybė geresnė. Ankstesniosios medžiaga suaižėdavo greitai.

„Padaryk pritūpimą, paaiškės, ar geros“, – vienam aukšto stoto šauktiniui pataria uniformas dalijanti karininkė.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje

Šis paklūsta ir pritūpia. Kiekvienam kariui įteikiama po dvejas kelnes, batus, švarkus, vieną miegmaišį, neperšlampamų rūbų komplektą, striukę, kuprinę.

„Žavu žiūrėti, kai vėliau jaunuoliai sėdi su adatomis ir siuvasi patys antsiuvus. O jei kuriam ir apranga nelabai tinka pagal dydį – patys turi pasitvarkyti“, – šyptelėjo kpt. G.Striupaitis.

Išėję iš sandėlio jie vėl išrikiuojami į eilę. 15min pakalbintas drąsiausias iš būrio Andrėjus patikino, jog į kariuomenę jį atvedė noras išbandyti savo jėgas.

„Neturėjau tėčio, tad noriu pajausti, ką reiškia vyriška disciplina. Nė vienas iš draugų daugiau tam nesiryžo. Kaip mane išlydėjo? Išgertuvių išvakarėse nebuvo. Pasivaikščiojom ir tiek“, – patikino energija bei vidiniu užsidegimu trykštantis 25 metų jonaviškis.

Paklaustas, ko labiausiai pasiilgs atlikdamas karinę tarnybą, Andrėjus prasitarė: „Katino“.

Vaikinui priėmimas Rukloje patiko. Anot jo, visur vyrauja tvarka, o vadai – geri žmonės, nežiūri į šauktinius kaip į kokius pastumdėlius.

Paklaustas, ko labiausiai pasiilgs atlikdamas karinę tarnybą, Andrėjus prasitarė: „Katino“. Kiti šauktiniai jam už nugaros suprunkštė: „Bene merginos neturi? Jos nepasiilgsi?“.

Palikome vyrus besiaiškinančius, kas svarbiau, katinas ar mergina.

Tarnaus ir merginos

Didžiojo Lietuvos etmono Jonušo Radvilos mokomajame pulke mokymus balandžio 4 d. pradėjo ir saujelė merginų. Tiesa, jos – ne šauktinės, o 8 savaites truksiančių medicinos kursų dalyvės. Ne viena jų prisipažino namuose palikusi ne tik mylimą vyrą, bet ir vaikus.

„Viskas gerai. Fizinės ištvermės reikalaujančių pratybų tik bijome“, – patikino viena iš jų.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje

Kita teigė į kariuomenę atėjusi dėl to, jog nori būti karo medike. Aida tikisi morališkai nepalūžti.

„Nauja pradžia – nauji iššūkiai. Kai tiek daug neramumų pasaulyje, norisi tarnauti Lietuvos vardan. Manau, iš mokymų visos grįšime su šypsena“, – viltį puoselėja Aida.

Vis dėlto moterys patikino, iš draugių sulaukusios skeptiškų komentarų: ne visos suprato, kam dailiosios lyties atstovėms reikalinga tarnyba.

Didžiausia sankcija – neišleidimas savaitgalį į namus.

Pakalbintas kpt. Artūras Čiuberkis pripažino, jog sunkiausios šauktiniams būna pirmosios dienos. Ne kiekvienam lengva priprasti prie griežtai sustyguotos karinės disciplinos. Daugelį neramina laisvo laiko nebuvimas. Kai kuriems sunku išgyventi be mobiliųjų telefonų rankose.

„Kuopoje veikia wi-fi. Tačiau laisvo laiko juo naudotis šauktiniai turi tik vakare, apie pusvalandį ar valandą. Ar atsiranda tokių, kurie atsikalbinėja? Visko pasitaiko. Iš pradžių jie paklūsta, o paskui randa kokių spragų ir ima jomis naudotis. Didžiausia sankcija – neišleidimas savaitgalį į namus“, – paaiškino kapitonas.

Pasak jo, didžiausia kario gero elgesio motyvacija – pinigai ir laisvi savaitgaliai.

Bijo tik miško

Susipažinę su daliniu, kariai įsikūrė kareivinėse. Kitą dieną jau prasideda kovinis rengimas. Kambariuose gyvenama po 10-12. Pirmojo apsilankymo miegamojoje erdvėje metu vaikinai pasirenka lovas. Mažai kas nori miegoti antrajame aukšte.

„Bijom miško“, – turėdamas omenyje pratybas atviroje erdvėje, patikina vienas šauktinis.

Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr./Šauktiniai Rukloje

Kitas tuo metu į spintelę iš kuprinės vieną po kito ima kišti cigarečių pakelius. Į kambarius šauktiniai išskirstomi atsitiktine tvarka. Stengiamasi, jog į vieną jų nepakliūtų visi, pavyzdžiui, iš Kauno. Kad vėliau nekiltų tarpmiestinių nesutarimų.

Pirmąsias 8 savaites šauktiniai kariai dalyvaus Baziniame kario kurse, kurio metu lankys teorines paskaitas, mokysis rikiuotės ir karinių statutų, įgis karinės taktikos, inžinerijos, topografijos, ryšių ir medicinos žinių, susipažins su ginklais ir ryšio priemonėmis. Po Bazinio kario kurso prasidės karių specialistų rengimo etapas.

Likusius šešis kolektyvinio rengimo mėnesius kariai tarnaus pačių pasirinktuose daliniuose – Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalione Klaipėdoje ir Lietuvos didžiojo kunigaikščio Gedimino štabo batalione Vilniuje.

Mokomasis pulkas vykdo Bazinius kario kursus, kurių metu parengiami kariai, gebantys atlikti individualias užduotis taikos ir kovinių veiksmų metu, ugdomos karių savybės, suteikiamos teorinės žinios ir praktiniai įgūdžiai, būtini ginklu ginant valstybę.

Nuolatinę privalomąją pradinę karo tarnybą šiais metais iš viso pradės 3 tūkst. šauktinių. Karo prievolės specialistai primena, kad šaukimo nurodymai į 2016 m. sąrašus patekusiems jaunuoliams siunčiami dalimis, priklausomai nuo planuojamos tarnybos pradžios laiko.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:03:12
01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

00:29
25:23
11:25

Esports namai

Maistas

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min