Dabar populiaru
Publikuota: 2009 rugsėjo 23d. 16:54

Planas „krizė“: karpymas nuo pensininko iki prezidento (atnaujinta 18.15 val.)

Išmokos
„15 minučių“/Egidijaus Jankausko nuotr. / Išmokos.

Vyriausybė paruošė socialinių išmokų mažinimo planą dvejiems ateinantiems metams. Numatoma, jog išmokos mažės vidutiniškai 5-20 proc., prie „karpymų“ prisidės ir pensininkai, ir prezidentai.

Planą, kuriuo siekiama gelbėti skolose skendinčią „Sodrą“, žurnalistams pristatęs premjeras Andrius Kubilius pabrėžė, kad juo siekiama užtikrinti išmokų mokėjimą laiku.

„Šiomis priemonėmis yra siekiama, kad socialinės išmokos, nors ir kažkiek sumažintos, bet būtų išmokamos laiku ir kad viešuose finansuose mes neturėtume kokių nors didesnių problemų“, – teigė premjeras.

Svarstomų „laikinųjų“ įstatymų pakete 2010-2011 metams numatoma mažinti visas išmokas. Senatvės pensijos, dirbančiųjų pensijos, motinystės pašalpos, išmokos vaikams bus mažinamos nuo kitų metų pradžios. Tuo tarpu valstybines pensijas, rentas ir kitas papildomas socialines išmokas ketinama mažinti jau nuo gruodžio 1 dienos.

Mažiausios išmokos mažės keliais procentais, o didžiausios – iki 20 proc.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) skaičiuoja, jog siūlomas įstatymų paketas leistų „Sodrai“ sutaupyti daugiau nei 1,7 mlrd. Lt, o valstybės biudžetui – apie 680 mln. Lt.

Vadinamasis Nacionalinio susitarimo paketas jau buvo pristatytas socialiniams partneriams, 15min.lt žiniomis, dar vienas susitikimas numatomas ateinančios savaitės pradžioje. Suderinus pasiūlymus su socialiniais partneriais juos numatoma pristatyti Seimui.

Mažins „solidariai“

Senatvės pensijas numatoma mažinti vidutiniškai 4-5 proc., tačiau didžiausios pensijos mažės iki 10 proc. Be to, ketinama nustatyti 650 Lt „grindis“ – tokią ar mažesnę pensiją gaunantiems asmenims išmoka nemažės.

Šiomis priemonėmis yra siekiama, kad socialinės išmokos, nors ir kažkiek sumažintos, bet būtų išmokamos laiku, – teigė premjeras. Taip pat progresiniu principu bus mažinamos dirbančių pensininkų pensijos. Kelis šimtus litų papildomai uždirbantys pensininkai gaus 3-5 proc. mažesnę išmoką, per 1 tūkst. Lt uždirbantieji – apie 20 proc., o gaunantys 4,2 tūkst. Lt ir didesnę algą neteks 70 proc. pensijos.

Pensijų mažėjimas priklausys ir nuo turimo darbo stažo.

Numatoma mažinti ir vadinamuosius vaiko pinigus. Iki 2 metų išmoka vaikui (97,5 Lt) bus mokama tik tuomet, kai tėvai negauna motinystės (tėvystės) pašalpos. Išmoka vaikui nuo 2 iki 3 metų bus mokama pilno dydžio (97,5 Lt), o nuo 3 iki 7 metų išmoka vaikui (52 Lt) bus mokama, jei pajamos vienam šeimos nariui mažesnės nei 525 Lt.

Taip pat numatoma mažinti valstybines pensijas, rentas ir panašias išmokas – jos mažės apie apie 10 proc., tačiau didžiausios mažės iki 20 proc., pavyzdžiui, tiek mažės prezidento renta.

„Sodros“ įmokas, kaip jau skelbta anksčiau, ketinama didinti 2 proc. (1 proc. mokės darbuotojas, 1 proc. – darbdavys).

Mamos pyksta

Taip pat ketinama nuo sausio 1-osios mažinti motinystės (tėvystės) išmokas. Vaikus iki 1 mėn. auginantiems tėvams išmoka liktų 100 proc., vėliau iki vaikui sueis 1 metai – 90 proc., o nuo 1 iki 2 metų – 75 proc. (šiuo metu 85 proc.).

Naujai skiriamas motinystės (tėvystės) pašalpas siūloma mažinti iki 85 proc. (pirmais metais) ir 60 proc. (antrais metais).

Visų pašalpų maksimalią ribą ketinama mažinti iki 4 draudžiamųjų pajamų (nuo dabartinių 7450 Lt iki 5952 Lt).

Dar antradienį Seimas pritarė prezidentės veto ir nusprendė, kad motinystės (tėvystės) išmokos 10 proc. bus mažinamos tik nuo liepos mėnesio – esą sumažinus išmokas iškart ir tik motinoms būtų pažeisti jų teisėti lūkesčiai. Premjeras vakar aiškino, jog naujasis įstatymų paketas su prezidentės veto neturi nieko bendra, kadangi tuomet buvo pateiktas tik motinystės (tėvystės) išmokų mažinimo įstatymas, o dabar išmokos bus mažinamos visiems, prie to esą turi prisidėti ir tėveliai.

Aktyvių mamų sambūrio atstovė Rasa Paulavičienė siūlymais nebuvo patenkinta. „Esmė yra ne terminai, o mažinimo proporcijos. Visoms sritims numatomas vidutiniškai 5 proc. mažinimas, o motinystės pašalpų – 10 proc., naujai skiriamų pašalpų ir dar daugiau, nepasakoma, kiek laiko tai galios. Tai išeina už proporcingo mažinimo ribų ir mūsų netenkina iš esmės“, – 15min.lt sakė R.Paulavičienė.

Pensininkų ir neįgaliųjų atstovai anksčiau yra sakę, jog su Vyriausybės siūlymais dėl išmokų „karpymo“ iš esmės sutinka.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Žiemos olimpinės žaidynės

Parašykite atsiliepimą apie 15min