Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2017 lapkričio 27d. 09:02

Po 15min klausimų iš Lietuvos vejamas Jurijaus Borisovo verslo partneris

Jurijaus Borisovo verslo partneris - vieno įtakingiausių Rusijos karo pramonės veikėjų Vladimiro Artiakovo brolis Tyrimas
Valdo Kopūsto / Scanpix ir „Rostec“ nuotr. / Jurijaus Borisovo verslo partneris - vieno įtakingiausių Rusijos karo pramonės veikėjų Vladimiro Artiakovo brolis
Prieštaringos reputacijos verslininkas Jurijus Borisovas galėjo prisidėti prie to, kad leidimą gyventi Lietuvoje gavo Jurijus Artiakovas, kurio brolis yra viena įtakingiausių Rusijos karo pramonės figūrų. 15min pradėjus domėtis, kokiomis aplinkybėmis J.Artiakovas gavo leidimą gyventi mūsų šalyje, Migracijos departamentas šį leidimą iš jo tyliai atėmė.

Jurijaus Artiakovo pavardė Lietuvoje nėra gerai žinoma, o be reikalo. Jis priklauso itin įtakingai šeimai, sukasi finansų sektoriuje. Jo brolis Vladimiras – vienas įtakingiausių žmonių Rusijos karo pramonėje. Ir žmogus, kurį atsisakyta įleisti į Didžiąją Britaniją, protestuojant prieš Krymo aneksiją.

Artiakovų šeimos struktūrose sukasi milžiniški pinigai. O ką jis veikė Lietuvoje? Na, oficialus pėdsakas tik vienas – milžiniškus pinigus Rusijoje žarstantis veikėjas mūsų šalyje investavo į kuklias pajamas turintį vertimų biurą. Kartu su J.Borisovu.

Šeimos ryšiai: bankai, ginklai ir Vladimiras Putinas

Broliai Vladimiras ir Jurijus Artiakovai turi ilgą ir spalvingą biografiją. Pastarasis yra buvęs Rusijos automobilių pramonės kompanijos „AvtoVAZ“ vadovu, turi aibę verslo interesų. Vienas ryškiausių jo karjeros vingių – 2006-2012 m. užimtos viceprezidento pareigos Rusijos banke „NovikomBank“.

Šis bankas 2015 m. įtrauktas į sąrašą fizinių ir juridinių asmenų, kuriems JAV pritaikė sankcijas dėl Rusijos agresijos prieš Ukrainą. Ir nors J.Artiakovo banko vadovybėje tuo metu jau nebebuvo, šeimos įtaka šioje finansų institucijoje turbūt nesumenko. Mat 2012 m. banko direktorių taryboje J.Artiakovą pakeitė jo brolis Vladimiras – dar ryškesnė ir įdomesnė asmenybė. Vladimiras Artiakovas sankcijomis „pagerbto“ „NovikomBank“ direktorių taryboje dirba ir dabar. Ir šios pareigos – ne vienintelis jo ryšys su „NovikomBank“ bei Kremliumi.

Novikom.ru nuotr./„NovikomBank“ siejamas tiesiogiai su Kremliui artimu Rusijos elitu
Novikom.ru nuotr./„NovikomBank“ siejamas tiesiogiai su Kremliui artimu Rusijos elitu

„NovikomBank“ sankcijos pritaikytos dėl banko ryšių su „Rostech“ – milžiniška Rusijos valstybine korporacija, kontroliuojančia ir nemažą dalį šalies gynybos pramonės. Čia V.Artiakovas eina pirmojo generalinio direktoriaus pavaduotojo pareigas.

„Rostech“ vadovas – Sergejus Čemezovas, tiesiogiai siejamas su Vladimiru Putinu. Ir dar vienas JAV sankcijų adresatas: Baracko Obamos administracija S.Čemezovą į juodąjį sąrašą įtraukė dar 2014 m. balandį, tuoj po Krymo aneksijos.

„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Sergejus Čemezovas
„Scanpix“/„RIA Novosti“ nuotr./Sergejus Čemezovas

„The Economist“ duomenimis, Sovietų Sąjungos laikais S.Čemezovas kartu su V.Putinu tarnavo KGB padalinyje Dresdene. Rusijos prezidento administracijoje jis dirbo dar Boriso Jelcino eroje, o V.Putino epocha jį nuvedė į aukščiausias pareigas karo pramonėje. S.Čemezovas 2000-2007 m. ėjo vadovaujančias pareigas Rusijos karinės pramonės milžinėje „Rosoboroneksport“, buvo šios įmonės vadovo pavaduotoju, o 2004-2007 m. – jau vadovu. Būtent iš „Rosoboroneksport“ jis persikėlė į „Rostech“, kurios vadovu S.Čemezovas paskirtas Rusijos prezidento sprendimu.

Tarp kitų įmonių, kurių valdyme dalyvavo ar vis dar dalyvauja S.Čemezovas, – „Rosneft“, „Aeroflot“, „Kamaz“ ir jau minėtas „NovikomBank“.

Taigi broliai Artiakovai susiję ne tik su tarptautinių sankcijų slegiamu banku, bet ir su Rusijos karo mašina. Vladimiras Artiakovas kartu su S.Čemezovu jau keliolika metų yra tarp svarbiausių šio sektoriaus žmonių Rusijoje.

V.Putino aplinkos kaimynystė ir britų antausis

Lietuvoje verslaujančio Jurijaus Artiakovo brolis Vladimiras sankcijų sąrašuose nefigūruoja, priešingai nei jo vadovaujamas „NovikomBank“ ar jo kolega šiame banke S.Čemezovas. Tačiau V.Artiakovo sąsajos su Rusijos karo pramone ir politika – daugiau nei iškalbingos.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Artiakovas ir Vladimiras Putinas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vladimiras Artiakovas ir Vladimiras Putinas

Rusijos karo pramonėje V.Artiakovas sukasi jau 17 metų – nuo 2000 m., kai buvo paskirtas kompanijos „Rosoboroneksport“ generalinio direktoriaus pavaduotoju. Toliau – politika, bankininkystė ir ta pati karo pramonė.

V.Artiakovas turi ir politinių nuopelnų. Jis – buvęs Samaros srities gubernatorius, šias pareigas užėmęs kaip V.Putino partijos „Vieninga Rusija“ delegatas.

Iš politikos jis pasuko tiesiai į „NovikomBank“ ir karo pramonę kontroliuojantį koncerną „Rostech“. Tarp daugybės V.Artiakovo užimamų pareigų – direktorių tarybos pirmininko postas valstybinėje kompanijoje „Vertolioty Rossii“, gaminančioje sraigtasparnius tiek Rusijos kariuomenei, tiek eksportui. Šis sektorius Lietuvoje gyvenančiam sraigtasparnių remonto magnatui J.Borisovui itin artimas.

Tarp kitų iškalbingų faktų apie V.Artiakovą – ir jo nuosavybė. Rusijos leidinio „Vedomosti“ duomenimis, V.Artiakovas gyvena elitinėje kaimynystėje – pamaskvėje esančioje Akulinino gyvenvietėje, kur būstus turi ne tik V.Artiakovo viršininkas „Rostech“ S.Čemezovas, bet ir kiti Kremliui artimo elito atstovai. Pavyzdžiui – Vladimiras Jakuninas ar „Kremliaus bankininku“ tituluojamas Arkadijus Rotenbergas.

„Rostec“ nuotr./Vladimiras Artiakovas
„Rostec“ nuotr./Vladimiras Artiakovas

Ir nors V.Artiakovas sankcijų sąrašuose tiesiogiai nefigūruoja, viena įtakingiausių Vakarų bloko valstybių jas savotiškai pritaikė.

Jungtinė Karalystė 2014 m. užsitraukė Rusijos pasipiktinimo laviną, atsisakydama į savo teritoriją įleisti penkis Rusijos delegacijos, ketinusios dalyvauti stambioje aviacijos pramonės parodoje, narius.

Tarp neįleistųjų penketo – ir sankcijų sąrašuose tiesiogiai figūruojantis Sergejus Čemezovas, ir jo dešinioji ranka iš „Rostech“ Vladimiras Artiakovas. O kai Vladimirui sunkiai sekėsi patekti į vieną Europos Sąjungos šalį, jo brolis Jurijus be problemų naudojosi leidimo gyventi kitoje ES šalyje privalumais. Ši šalis – tai Lietuva.

Rusijoje vartant milijonus – investicija į nykštuką Lietuvoje

15min žiniomis, nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje Jurijus Artiakovas gavo dar praėjusiame dešimtmetyje, būdamas vienu milžiniškais pinigais disponuojančio „NovikomBank“ vadovų. 2009 m. liepą Samaros srities gubernatoriaus brolis sumanė investuoti į verslą, kuriam iki „NovikomBank“ – kaip šuniui iki Mėnulio.

Prieš kiek daugiau nei aštuonerius metus J.Artiakovas tapo bendrovės „Juvilana“ akcininku. Tuo metu įmonei vadovavo pagrindinis Rolando Pakso apkaltos skandalo herojus Jurijus Borisovas. Jis pats iki 2009 m. liepos buvo ir vienintelis „Juvilanos“ akcininkas. O 2009 metų vasarą J.Borisovą įmonės valdyme pakeitė du nauji akcininkai – jo paties kompanija „Aviabaltika“ ir naujas investuotojas Jurijus Artiakovas.

„Juvilana“ 2009 m. metais turėjo 150 tūkst. litų apyvartą – visiška smulkmė, palyginti su „NovikomBank“, „AvtoVAZ“ ar kitomis organizacijomis, kuriose sukosi naujasis J.Borisovo partneris. „Juvilanos“ pagrindinė veikla – vertimo paslaugos.

Atėjus tokiam įtakingam investuotojui, „Juvilana“ jokių verslo stebuklų nesukūrė ir kiekvienus metus baigdavo arba su kukliu pelnu, arba su nuostoliu. Per 2015 ir 2016 metus vertimo paslaugų įmonė savo akcininkams uždirbo mažiau nei 5 tūkst. eurų gryno pelno.

Valdo Kopūsto / „Scanpix“, Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Belieka spėlioti, ar Jurijus Borisovas savo verslo partnerį J.Artiakovą kvietė į savo valdas Trakų rajone
Valdo Kopūsto / „Scanpix“, Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Belieka spėlioti, ar Jurijus Borisovas savo verslo partnerį J.Artiakovą kvietė į savo valdas Trakų rajone

Spalio pradžioje 15min kreipėsi į Migracijos departamentą su prašymu paaiškinti, kokiu pagrindu J.Artiakovui išduotas leidimas gyventi Lietuvoje. Institucija neatsakė, ar tai susiję su jo investicija į „Juvilaną“.

Migracijos departamento vadovė Evelina Gudzinskaitė 15min atsisakė teikti bet kokią informaciją apie J.Artiakovą.

„Apgailestauju, bet Jūsų prašomų asmens duomenų jums suteikti negalime. (…) Migracijos departamentas taip pat reaguoja į kiekvieną visuomenės atstovų pranešimą apie galimus piktnaudžiavimo atvejus. Tokiu atveju atliekami patikrinimai ir, jeigu nustatoma, kad yra pagrindas panaikinti leidimą gyventi ar atlikti kitus įstatyme nustatytus veiksmus, tai ir yra padaroma. Apie patikrinimo rezultatus pranešėjams nepranešama (dėl duomenų apsaugos taisyklių)“, – raštu pateiktame komentare teigė E.Gudzinskaitė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Evelinos Gudzinskaitės vadovaujamas Migracijos departamentas ne pirmą kartą kritikuojamas dėl leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo abejotinos reputacijos asmenims
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Evelinos Gudzinskaitės vadovaujamas Migracijos departamentas ne pirmą kartą kritikuojamas dėl leidimų gyventi Lietuvoje išdavimo abejotinos reputacijos asmenims

Sutapimas ar ne – bet netrukus po šio susirašinėjimo J.Artiakovas leidimą gyventi Lietuvoje prarado.

Tai 15min patvirtino Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus Gailius, pastaruoju metu intensyviai besidomintis, kaip Migracijos departamentas kontroliuoja, kokiems asmenims dalijami leidimai gyventi mūsų šalyje. Politiko teigimu, Migracijos departamentas J.Artiakovo leidimą gyventi Lietuvoje anuliavo maždaug spalio viduryje.

15min surinktais duomenimis, J.Artiakovas su šeimos nariais šiuo metu vadovauja ir valdo bent kelis verslus Rusijoje.

Ne pirmas atvejis

J.Artiakovo leidimo gyventi Lietuvoje panaikinimas – antras atvejis pastaraisiais mėnesiais, kai iš Lietuvos išprašomas su Kremliui artimu elitu susijęs asmuo.

Rugsėjo pabaigoje „Laisvės TV“ laida R.I.T.A. atskleidė, jog leidimą gyventi Lietuvoje turi Antonas Treušnikovas – brolių Arkadijaus ir Boriso Rotenbergų valdomo SMP banko tarybos patarėjas. Šis bankas – kaip ir broliai Rotenbergai – puikuojasi tarp fizinių ir juridinių asmenų, kuriems pritaikytos sankcijos dėl Krymo aneksijos.

Spalio pradžioje R.I.T.A. paskelbė, jog A.Treušnikovo leidimas gyventi Lietuvoje buvo panaikintas.

R.I.T.A. tyrimą apie A.Treušnikovo nuotykius pažiūrėti galite čia.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Adventur 2022

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min