Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 gegužės 31d. 18:02

Po įvykių Baltarusijoje – aukšto ES pareigūno žinia Vilniuje: mes to netoleruosime

Thierry Bretonas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Thierry Bretonas
Vilniuje pirmadienį viešėjęs eurokomisaras Thierry Bretonas susitiko su prieš savaitę į Minską nukreipto keleivinio lėktuvo keleiviais. Baltarusijos veiksmus jis pavadino lėktuvo užgrobimu ir valstybiniu piratavimu. Su premjere Ingrida Šimonyte susitikęs Europos Komisijos narys aptarė galimas ekonomines sankcijas Aliaksandro Lukašenkos režimui.

Baltarusija praėjusią savaitę nukreipė iš Atėnų į Vilnių skridusį keleivinį „Ryanair“ lėktuvą į Minską, kur sulaikė juo skridusį tinklaraštininką Romaną Protasevičių ir jo merginą Sofiją Sapegą.

Šie įvykiai paskatino ES ir JAV įvesti naujas sankcijas Baltarusijos režimui, tarptautinei bendruomenei ieškant būdų padidinti spaudimą A.Lukašenkai, kad šis paleistų sulaikytus aktyvistus ir kitus politinius kalinius. Žmogaus teisių gynimo organizacijos Baltarusijoje teigia, kad jų yra virš 400-ų.

Tai buvo ne tik Europos lėktuvo ir europiečių keleivių, bet ir Europos vertybių užgrobimas. Mes to netoleruosime.

Th.Bretonas pirmadienį susitiko su penkiais „Ryanair“ lėktuvu skridusiais keleiviais.

„Jie papasakojo man tai, ką patyrė. Tai nepriimtina“, – interviu 15min sakė eurokomisaras iš Prancūzijos, atsakingas už vidaus rinką.

„Tai buvo ne tik Europos lėktuvo ir europiečių keleivių, bet ir Europos vertybių užgrobimas. Mes to netoleruosime“, – pridūrė jis.

„Kalbant apie R.Protasevičių ir S.Sapegą, mes raginame nedelsiant juos paleisti, kaip ir visus kitus politinius kalinius. (...) Jie turi būti išlaisvinti“, – kalbėjo T.Bretonas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Protasevičius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Romanas Protasevičius

„Neužmerksime akių“

Europos Sąjunga praėjusią savaitę uždraudė Baltarusijos oro linijų lėktuvams skristi per ES oro erdvę ir leistis šalių narių oro uostuose.

„Europa reagavo nepaprastai greitai ir vieningai. Tai normalu – mes esame Europos žemyne ir būtent Europos žemynas, kuris patyrė tokią valstybinio piratavimo išpuolį“, – tvirtino Europos Komisijos narys.

Jis tvirtino, kad ES šiuo metu ruošia ekonominių sektorinių sankcijų paketą Baltarusijai.

Galimas ekonomines sankcijas A.Lukašenkos režimui praėjusios savaitės pabaigoje aptarė ES užsienio reikalų ministrai, tačiau jų turinys ar paskelbimo data iki šiol nėra aiškūs.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aliaksandras Lukašenka

„Nepaliksime to nepabaigto, – kalbėjo T.Bretonas. – Neužmerksime akių prieš tai, kas įvyko“.

Aptarė sankcijas

Eurokomisaras patvirtino galimų ekonominių sankcijų Baltarusijai klausimą aptaręs su premjere I.Šimonyte.

„Žinoma, kalbėjausi apie tai su Lietuvos ministre pirmininke, tačiau norėčiau tai palikti tarp mūsų“, – sakė pareigūnas.

„Galiu tik patvirtinti, kad ji pasiryžusi“, – pridūrė jis.

Vienas iš svarstomų variantų yra uždrausti Baltarusijai eksportuoti kalio trąšas per Klaipėdos uostą. Taip norima priversti šalį priversti ieškoti alternatyvių kelių eksportui tikintis, kad tai užtruks, o pas eksportas išbrangs.

Lietuvos politikai kol kas atsargiai vertina tokių sankcijų tikimybę.

„Nenorėčiau išskirti konkrečios veiklos rūšies, nes nemanau, kad atskirai veiklos rūšys turėtų būti svarstomos. Turėtų būti svarstomi kompleksiniai sprendimai, kurie turi poveikį režimo finansiniams ištekliams“, – žurnalistams bendroje spaudos konferencijoje su T.Bretonu sakė I.Šimonytė.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė ir Thierry Bretonas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Ingrida Šimonytė ir Thierry Bretonas

„Bet kuriam sprendimui reikia 27 valstybių narių sutikimo. Jeigu jūs manęs klausiate, ar mes esame pasiryžę svarstyti viską, žinoma, mes esame pasiryžę svarstyti viską, tačiau kontekste“, – pridūrė ji.

Prezidentas Gitanas Nausėda praėjusią savaitę abejojo, ar sankcijos kalio trąšų eksportui turėtų realų poveikį režimui.

„Labiausiai dėl tokios priemonės tikriausiai džiaugsis Rusija, kuri kaip tik dabar stengiasi nukreipti visus krovinius į alternatyvius uostus“, – praėjusį ketvirtadienį sakė prezidentas.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

SEB verslo augimo programa

01:37:23

Video

01:09:17
00:37
17:27

15min metų knygų rinkimai

Tema

Esports namai

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min