Dabar populiaru
Publikuota: 2015 sausio 13d. 11:53

Po patikrinimo Marijampolės pataisos namuose: nuteistųjų laikymas šaltyje pažeidžia teises

Apsilankymas Marijampolės pataisos namuose
Seimo kontrolierių įstaigos nuotr. / Apsilankymas Marijampolės pataisos namuose

Marijampolės pataisos namuose laikino sulaikymo kameros apleistos ir netvarkingos, o baudžiamojo izoliatoriaus kameros – be langų net ir žiemą. Taip pat konstatuota, kad nuteistųjų skundai neregistruojami ir nesaugomi, o dauguma atliekamų kratų yra nefilmuojamos.

Tokiu pažeidimus užfiksavo Seimos kontrolieriaus Augustino Narmonto patarėjai, apsilankę be perspėjimo Marijampolės pataisos namuose, kur įsitikino, kad nuteistųjų skundai pagrįsti, rašoma įstaigos pranešime.

„Kai kuriose laikino sulaikymo patalpose nėra langų, kriauklių ir čiaupų. Norint apsiprausti reikia galvą įkišti į klozetą, o baudžiamojo izoliatoriaus kamerose apskritai nėra stiklų“, – rašoma pranešime.

Įstaigos vadovas neįtikino

Seimo kontrolieriaus patarėjams įkalinimo įstaigos vadovas Tadas Klusevičius tvirtino, kad šiltuoju metų laikotarpiu langai išimami, o šaltuoju – įdedami, be to, sudėjus langus nuteistieji juos daužo, todėl jie pakartotinai neįdedami, taip paliekant nuteistuosius šalti.

Patikrinę įstaigos vadovo įvardytas aplinkybes, Seimo kontrolieriaus patarėjai nerado jas patvirtinančių įrodymų: vadovo įvardytos aplinkybės nebuvo fiksuotos registruose ir kituose dokumentuose, nebuvo įrašų apie įdėtus ir išdaužtus langus, apie skirtas nuobaudas nuteistiesiems dėl turto suniokojimo. Marijampolės pataisos namų vadovas nepateikė jokių kitų dokumentų, pagrindžiančių savo teiginius.

Ne visus prašymus nagrinėja

Atvykę į įkalinimo įstaigą, Seimo kontrolieriaus patarėjai aplankė ne tik laikino sulaikymo patalpas, baudžiamojo izoliatoriaus kameras, bet ir Sveikatos priežiūros tarnybą, ilgalaikių pasimatymų patalpas, bendravo su nuteistaisiais ir jų artimaisiais, susipažino su įvairiais dokumentais.

Marijampolės pataisos namuose domėtasi, kaip yra tvarkomi dokumentai, ar registruojami nuteistųjų prašymai, kaip tiriami jų prašymai ir nusiskundimai. Patikrinus skundų ir prašymų, sveikatos paslaugų teikimo žurnalus buvo konstatuota, kad dokumentai tvarkomi netinkamai, o nuteistųjų, esančių laikino sulaikymo patalpose, prašymai nėra registruojami ir saugomi, kai kurie prašymai paliekami nenagrinėti.

Rekomendacijos nesilaiko

Įvertinęs, kaip įgyvendinama Seimo kontrolieriaus dar praėjusių metų gegužę pateikta rekomendacija dėl atliekamų kratų filmavimo, Seimo kontrolierius konstatavo, kad filmuojama tik itin maža dalis atliekamų kratų (nuo 2014 m. įkalinimo įstaigoje atlikta daugiau nei 1392 kratų, iš jų filmuotos tik 3), o filmuojant kratas užfiksuotas turinys nesuteikia objektyvios ir tikslios informacijos: nėra filmavimo datos, kada pradėta ir baigta krata, kokiose patalpose atliekamos kratos, kas vadovauja kratai, kas ją atlieka, koks kratos tikslas. Be to, nėra atliekamų kratų registrų, nėra aišku, koks filmuotos medžiagos saugojimo terminas.

„Įkalinimo įstaigoje nuteistiesiems turi būti sudarytos sąlygos pasitaisyti. Galimybę pasitaisyti lemia įvairūs veiksniai, tarp jų nuteistųjų laikymo sąlygos, užimtumas ir administracijos požiūris į nuteistuosius. Apsilankius Marijampolės pataisos namuose pastebėta, kad tokios sąlygos nepakankamai užtikrinamos“, – sakė Seimo kontrolierius A. Normantas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:09
02:13
02:24

Dabar tu gali

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min