Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po penkerių metų „šaltuko“ susitinka Lietuvos ir Lenkijos paveldosaugininkai

Romas Jarockis
Klaipėdos universiteto nuotr. / Romas Jarockis
Šaltinis: BNS
0
A A

Vilniuje susitikę Lietuvos ir Lenkijos paveldosaugininkai vėl tariasi dėl bendradarbiavimo. Pasak Lietuvos kultūros viceministro Romo Jarockio, šis susitikimas įvyko po ilgos pauzės, kurią lėmė ir politinė įtampa tarp šalių.

„Planuojama buvo pernai daryti, bet Lietuvos pirmininkavimas ES sutrukdė, prieš tai buvo Lenkijos pirmininkavimas – irgi metai iškrito. Ir kaip žinia, jeigu atsiverstume laikraščius poros – trejų metų senumo, buvo šaltukas tarp dviejų valstybių, matyt ir tai lėmė“, – BNS sakė Lietuvos kultūros viceministras Romas Jarockis.

Anot jo, jautriausios šios srities dvišaliuose santykiuose yra karių kapų ir informacinių užrašų temos.

Jautriausios šios srities dvišaliuose santykiuose yra karių kapų ir informacinių užrašų temos

„Tai susiję su lietuvių karių kapais Lenkijoje, lenkų karių kapais Lietuvoje – turiu omeny 1919-1920 metų konfliktą, dvikalbėmis lentelėmis prie kultūros paminklų, informacijos pateikimu. Tai yra ir paveldo objektai, bet jie yra ir politiniame kontekste“, – pasakojo viceministras.

Jos teigimu, iš šio susitikimo Lietuva tikisi praktinio pasistūmėjimo dėl specialistų, studentų mainų.

„Lietuvos klausimai daugiau yra tokio bendro pobūdžio – mes iš tikrųjų siekiame pozityvaus bendradarbiavimo apsikeičiant specialistais, studentais – Lenkija yra didesnė šalis, jie lėšų turi, pas juos institucijų, rengiančių kultūros paveldo specialistus, yra daugiau ir galbūt įdirbis kai kuriose srityse didesnis. Mes daugiau siekiame profesinės patirties, galbūt per Lenkiją mes galime į platesnį – europinį – kontekstą išeiti“, – dėstė viceministras.

Pasak R.Jarockio, su Lenkija, kitaip nei su Rusija, nekyla problemų dėl kultūros vertybių susigrąžinimo.

„Dėl susigrąžinimų iš Lenkijos tai nėra problemų, tos problemos neegzistuoja“, – patikino jis.

Su Lenkija, kitaip nei su Rusija, nekyla problemų dėl kultūros vertybių susigrąžinimo

Viceministro aiškinimu, ketvirtadienį ir penktadienį Vilniuje vykstančiame susitikime daugiausia dalyvauja ekspertai, ne politikai, todėl kalbama apie praktinį bendradarbiavimą be politinio problemų vertinimo.

„Lyginant su ankstesniais protokolais, viskas yra palinkę į pozityviąją pusę“, – susitikimo atmosferą apibūdino R.Jarockis.

Susitikime dalyvauja R.Jarockis, Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo viceministrė Malgorzata Omilanowska, Lietuvos kultūros ministerijos, Kultūros paveldo departamento, Lenkijos kultūros ir nacionalinio paveldo ministerijos, Nacionalinio kultūros paveldo instituto ir kitų institucijų atstovai. Tai aštuntas Lietuvos ir Lenkijos kultūros paveldo ekspertų grupės posėdis.

Patogiau naudosis archyvais

Po susitikimo pranešta, kad buvo apibendrintasLietuvos ir Lenkijos bendradarbiavimas kultūros paveldo srityje. Muziejų, bibliotekų ir archyvų bendradarbiavimo srityje šalys sutarė, kad tikslinga tęsti ir stiprinti bendradarbiavimą organizuojant specialistų vizitus, muziejininkų, restauratorių, skaitmenintojų, metaduomenų rengėjų ir kitų specialistų stažuotes, organizuojant konferencijas, rengiant parodas, mokslinius leidinius, užtikrinat muziejų kolekcijų mobilumą, prieigą prie muziejų rinkinių ir fondų.

Taip pat sutarta patogiau naudotis vieniems kitų archyvais, keistis gerąja patirtimi kultūros paveldo apsaugos srityje, plėsti bendradarbiavimą tarp UNESCO programos „Pasaulio atmintis“ nacionalinių komitetų. Šalys susitarė, kad, gavus kitos šalies sutikimą, galima publikuoti iš atitinkamai Lenkijos arba Lietuvos gautas skaitmenines dokumentų kopijas nacionaliniuose skaitmeninio turinio portaluose.

Bendradarbiaus restauruojant Užutrakio dvarą

Kultūros paveldo išsaugojimo srityje nutarta tęsti dvišalį bendradarbiavimą restauruojant Užutrakio dvaro kompleksą. Susitarta sukurti darbo grupę, kuri numatytų tolimesnio bendradarbiavimo gaires, vykdant restauravimo ir konservavimo projektus ypač svarbiuose objektuose, restauruojant Vilniaus bažnyčiose ir  kapinėse esančius istorinius antkapius. Šalys susitarė bendrai konservuoti kultūros paveldo objektus Lenkijoje ir Lietuvoje bendradarbiaujant Vilniaus ir Varšuvos dailės akademijoms.

Šalys bendradarbiaus nelegalių meno kūrinių ir senovės paminklų ir archeologinių dokumentų išvežimų atvejais ir keisis informacija apie pažeidžiančius teisę archeologinius kasinėjimus.

Taip pat šalys bendradarbiaus nelegalių meno kūrinių ir senovės paminklų ir archeologinių dokumentų išvežimų atvejais ir keisis informacija apie pažeidžiančius teisę archeologinius kasinėjimus.

Valstybių atstovai ieškos būdų gilinti dvišalį bendradarbiavimą rengiantis Mykolo Kleopo Oginskio 250-ųjų gimimo metinių paminėjimui 2015 metais ir Stanislovo Moniuškos 200-ųjų gimimo metinių jubiliejui 2019 metais. Šalys pritaria M.K. Oginskio kultūros kelio sukūrimui.

Šalys bendradarbiaus organizuojant dvišalę konferenciją apie lietuvių ir lenkų migracijas Antrojo pasaulinio karo ir pokario metais, bendradarbiaus apsaugant atminties vietas, kapus ir karines kapines. Šalys taip pat susitarė, kad Lenkijos atstovai bus įtraukti į ekspertų grupę, kuri užsiima atminties vieta Paneriuose.

Kitas Lietuvos ir Lenkijos kultūros paveldo išsaugojimo ekspertų grupės posėdis vyks Lenkijoje.  

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min