Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po rinkimų prezidentė spaus socialdemokratus formuoti Vyriausybę kartu su konservatoriais?

Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius
BFL/Vyginto Skaraičio nuotr. / Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius
Šaltinis: Lrt.lt
0
Skaitysiu vėliau
A A

Jeigu Dalia Grybauskaitė dalyvaus prezidento rinkimuose ir juos laimės, tai iš naujo tvirtindama Ministrų kabinetą, ji darys spaudimą socialdemokratams sudaryti Vyriausybę su konservatoriais, mano politologas Kęstutis Girnius.

Valdančioji koalicija nesutaria dėl euro įvedimo 2015-aisiais. Socialdemokratai liko, galima sakyti, be partnerių paramos. „Tvarka ir teisingumas“ siūlo dėl euro surengti referendumą, Lenkų rinkimų akcija – neskubėti, o Darbo partijos pirmininkė Loreta Graužinienė buvo pareiškusi, kad Lietuvai prisijungus prie euro zonos žmonės pradės badauti.

Premjeras Algirdas Butkevičius tokius L.Graužinienės žodžius pavadino politiniu šantažu ir pareiškė paliksiantis premjero postą, jei Lietuva 2015-aisiais neturės euro. Šią savaitę ginčai pasiekė apogėjų, bet aistros ėmė rimti. Tiesa, prieš tai socialdemokratai bandė užsitikrinti konservatorių paramą. Jei galima susivienyti dėl euro, kodėl negalima dėl kitų strateginių projektų? Vėl kilo svarstymų apie „vaivorykštės“ koaliciją.

Kodėl premjeras toks tikras, kad L. Graužinienė nebekliudys? Gal dėl to, kad jau užsitikrino konservatorių paramą

Retorika keičiasi

Pirmiausia Seimo pirmininkė L.Graužinienė pritilo dėl minimalios algos didinimo iki 1509 litų, jei būtų įvestas euras.

Po kelių dienų premjeras A.Butkevičius, nematęs galimybių kelti minimalios algos, bet pareiškęs, kad atsistatydins, jei nebus euro, darkart pabendravęs su Seimo Pirmininke, pamatė tokią galimybę ir pažadėjo, kad L.Graužinienė procesui dėl euro netrukdys.

Kodėl premjeras toks tikras, kad L.Graužinienė nebekliudys? Gal dėl to, kad jau užsitikrino konservatorių paramą? Šią savaitę surengtame konservatorių ir socialdemokratų pasitarime teigta, kad euras – svarbiausias.

„Suprantama, kad toks kvietimas socialdemokratams labiau reikalingas tam, kad jie galėtų šiek tiek drausminti savo partnerius. Tai mes dėl svarbių tikslų sutinkam ir tokį vaidmenį suvaidinti“, – sakė Seimo opozicijos lyderis, Tėvynės sąjungos-Krikščionių demokratų pirmininkas Andrius Kubilius.

Viktoras Uspaskichas
Viktoras Uspaskichas

Koalicijos ateitį lems V.Uspaskicho teismas?

Po partijų susitikimo kilo daug kalbų apie galimus susitarimus dėl „vaivorykštės“ koalicijos. Ir socialdemokratai, ir konservatoriai sako kol kas apie tai nekalbantys.

Politologai tokią galimybę vertina irgi atsargiai, nes koalicijos likimas greičiausiai priklausys nuo Darbo partijos idėjinio vado Viktoro Uspaskicho sėkmės teisme.

„Jei V. Uspaskicho reikalai klostysis prastai ir politikoje jis kurį laiką nedalyvaus, tada, kaip esu sykį minėjęs, šitas Darbo partijos balius gali būti paskutinis daugeliui jos narių, esančių Seime, todėl pasitraukti iš koalicijos, atiduoti šiltus postus ir vadovavimą Seimui jie nenorės“, – sako ISM universiteto Ekonomikos ir politikos programos vadovas Vincentas Vobolevičius.

Darbo partija puikiai supranta, kad žlugus koalicijai jie liktų ir be įtakos, ir be tribūnos, tad jiems toks scenarijus nėra naudingas. Būtent šis faktas ir leidžia premjerui valdyti savo partnerius. Be to, ir patiems socialdemokratams koalicijos žlugimo atveju nebūtų saldu. Norėdami išlikti valdžioje jie būtų priversti pagalbos prašyti savo ideologinių priešų konservatorių.

Norėdami išlikti valdžioje socdemai būtų priversti pagalbos prašyti savo ideologinių priešų konservatorių, kurie ne prieš svarstyti tokį pasiūlymą.

„Vardan tam tikrų tikslų esame pasiruošę rasti teisingus ir atsakingus bei protingus sprendimus. Bet kartoju, mano pareiškimas nereiškia, kad mes kalbamės apie kažkokias „vaivorykštes“ ar panašius dalykus“, – tvirtina A. Kubilius.

Tik partnerių elgesys lems koalicijos permainas, teigia socialdemokratas Juozas Bernatonis. Tačiau ar permainos reikštų "vaivorykštės" koaliciją, abejoja ir patys socialdemokratai.

„Eidami į rinkimus, laimėję rinkimus, aiškiai pasakėme, kad su konservatoriais mes galime draugauti, bet koalicijoje nebūsime. Tą mes ir darome. Ir vargu ar būtume [jei iširtų dabartinė koalicija]“, – sako Seimo vicepirmininkas socialdemokratas Algirdas Sysas.

Loreta Graužinienė, Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius
Loreta Graužinienė, Dalia Grybauskaitė ir Algirdas Butkevičius

Neaiškus ir A. Butkevičiaus likimas?

„Jei į koaliciją būtų pakviesti konservatoriai, jie reikalautų daugiau ministerijų. Ta prasme naujoji valdančiųjų koalicija nebūtų socdemų, bet būtų tokia bendra. Ir jei galėtų, tai socialdemokratai norėtų jos išvengti“, – įsitikinęs politologas Kęstutis Girnius.

Socialdemokratai, matydami, kad negali suvaldyti Darbo partijos, geriau rinktųsi partnerystę su konservatoriais, nei, pavyzdžiui, praleistų galimybę įsivesti eurą

Pasak politologų, socialdemokratai, matydami, kad negali suvaldyti Darbo partijos, geriau rinktųsi partnerystę su konservatoriais, nei, pavyzdžiui, praleistų galimybę įsivesti eurą. Nereikia pamiršti ir prezidentės vaidmens.

„Manau, kad prezidentė darys didelį spaudimą ragindama socialdemokratus sudaryti Vyriausybę su konservatoriais, kaip ji darė ir prieš pusantrų metų“, – sako K. Girnius.

Beje, neaiškus ir paties A. Butkevičiaus išlikimas poste.

Kalbama, kad laimėjusi rinkimus, D.Grybauskaitė premjeru gali pasirinkti kitą socialdemokratą – Zigmantą Balčytį.

Lrt.lt
Parašykite atsiliepimą apie 15min