Dabar populiaru
Publikuota: 2011 rugsėjo 29d. 12:03

Po sprendimo dėl šeimos koncepcijos Mantas Adomėnas Konstitucinį Teismą pavadino teisine chunta

Mantas Adomėnas
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Mantas Adomėnas

Konstituciniam Teismui (KT) šeimos koncepciją pripažinus prieštaraujančia pagrindiniam šalies įstatymui, valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) atstovas KT veiklą pavadino nusikalstama, o patį teismą apibūdino kaip teisinę chuntą.

„Tai sprendimas, kuris nepagrįstas jokia jurisprudensija. Kaip vertinti tokią veiklą, kai neišrinktas, neatskaitingas žmonių būrelis lanksto Konstituciją, kaip jiems patinka. Manau, kad tai nusikalstama veikla“, – ketvirtadienį per spaudos konferenciją pareiškė Seimo TS-LKD frakcijos narys Mantas Adomėnas.

Anot jo, šiuo atveju apie KT galima kalbėti kaip apie „teisinę chuntą“.

„Kai mes susiduriame su tokiu atveju, kai nedidelė klika, chunta, teisinė chunta, žinote, kaip Lotynų Amerikoje būdavo karinės chuntos, tai čia galima sakyti teisinė chunta nusprendžia iškreipti Konstituciją, tai vienintelis būdas yra apeliuoti į tautą. Man atrodo, kad mūsų tautoje yra pakankamai sveikos nuovokos ir moralinio suvokimo, kad pareikšdama savo valią, ji galėtų apginti tai, ką 1992 metais per savo atstovus įrašė į Konstituciją, kas yra šeima. Kad, tai vyro ir moters santuoka grindžiama ryšys“, – kalbėjo konservatorius.

KT jis apkaltino sukūrus „naują teisinę tikrovę“, nors teismas tam neturi mandato, nėra įstatymų leidėjas.

„Jie peržengė savo įgaliojimų ribas“, – tvirtino M.Adomėnas.

„Bet šiuo atveju kur kas svarbiau, kaip padėti Lietuvos visuomenei ir kaip apginti tai, ką pati Konstitucija apibrėžia, kaip visuomenės ir valstybės pagrindą – tai yra šeimą. Man atrodo, čia turėtų būti nukreipta energija, o ne ieškoti būdų, kaip atsikeršyti tiems teisėjams“, – sakė parlamentaras.

Konstitucijoje numatyta, kad KT teisėjus skiria Seimas. Jam taip pat suteikta teisė apkaltos proceso tvarka atleisti teisėjus iš pareigų.

Tačiau M.Adomėnas teigė, kad dabar svarbiausia – ne kerštas teisėjas, kuriuos jis kaltina nusikalstama veikla, o kur kas svarbiau padėti Lietuvos visuomenei ir apginti „tai, ką pati Konstitucija apibrėžia, kaip visuomenės ir valstybės pagrindą – tai yra šeimą“.

Kitas spaudos konferencijoje dalyvavęs TS-LKD narys Rimantas Dagys KT nutarimą dėl šeimos koncepcijos siejo su vienos lyties asmenų santuokos įteisinimu.

„Reikia surasti landą, kaip visais būdais įteisinti vienalytes santuokas. Čia yra sprendimo esmė“, – pareiškė jis.

Parlamentaras sakė, kad dėl šeimos apibrėžimo būtina atsiklausti visuomenės nuomonės, tačiau neatskleidė, kokiu būdu tai ketinama padaryti.

KT trečiadienį paskelbė, kad 2008 metais priimtos Valstybinės šeimos politikos koncepcijos nuostatos, šeima pripažįstančios tik gyvenančius santuokoje žmones, prieštarauja Konstitucijai.

KT pripažino, kad santuoka turi išskirtinę vertę visuomenės gyvenime bei užtikrina tautos ir valstybės gyvybingumą, tačiau pareiškė, kad šeima gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu. Pasak Konstitucinio Teismo, šeimos samprata grindžiama santykių turiniu – tarpusavio atsakomybe, supratimu, pagarba, o santykių išraiškos forma esminės reikšmės neturi.

Pasak KT, koncepcijoje nustatęs, kad šeima yra laikomi tik susituokę ar buvę susituokę vyras ir moteris bei jų vaikai ar įvaikiai, ir taip susiaurinęs šeimos kaip konstitucinio instituto turinį, Seimas nesilaikė iš Konstitucijos kylančios šeimos, kaip konstitucinės vertybės, kuri gali būti sukurta ne tik santuokos pagrindu, sampratos.

Koncepcijos pagrindu jau buvo parengtas įstatymas, kuriame šeima pripažįstami tik susituokę asmenys, tačiau projektas dar nebuvo pateiktas Seimui.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min