Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Po Vilniaus mero reakcijos į kratas Vilniaus rusų mokyklose – VSD atsakas A.Zuokui

Sofijos Kovalevskajos gimnazija
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Sofijos Kovalevskajos vidurinė mokykla.
Šaltinis: 15min
0
A A

Vilniaus miesto savivaldybės meras Artūras Zuokas trečiadienį pareiškė, kad kratos Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje ir Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje yra teisėsaugos ir žvalgybos pareigūnų „viešųjų ryšių akcija“, turinti šou elementų. Ketvirtadienio rytą Valstybės saugumo departamentas (VSD) išplatino pranešimą, kuriame lyg ir atsikirto politikui: kratas atlieka ne žvalgyba, bet kriminalinė policija.

Trečiadienio rytą Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai pradėjo kratas Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje ir Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje, kurių moksleiviai buvo vežami į Rusijos sukarintas stovyklas.

„Didžiąją dalį šitų veiksmų galima atlikti daug profesionaliau ir solidžiau. Turime suprasti, kad toks tyrimas ar tokie veiksmai juk pirmiausia paliečia vaikus ir jų tėvus“, – tądien aiškino politikas A.Zuokas. 

Sostinės meras pareiškė, kad „tokiu būdu dabar specialiosios tarnybos, taip pat ir VSD, šou elementais bando pridengti savo neefektyvią veiklą“.

Ketvirtadienio rytą, tarsi reaguodamas į politiko žodžius, VSD išplatino pranešimą, kuriame priminė – ikiteisminį tyrimą atlieka ne žvalgyba, bet Vilniaus apygardos prokuratūra ir kriminalinės policijos pareigūnai.

„Šiuo metu, kai Vilniaus apygardos prokuratūra atlieka ikiteisminį tyrimą dėl Lietuvos kai kurių rusakalbių mokyklų mokinių dalyvavimo sukarintose vaikų stovyklose Rusijoje, o policija atlieka kratas konkrečiose mokyklose, VSD dar kartą primena, kad yra žvalgybos, o ne teisėsaugos institucija ir jau nuo 2010 metų neatlieka ikiteisminio tyrimo funkcijų“, – rašoma pranešime.

VSD pabrėžė, kad neatlieka nei kratų, nei poėmių, nei apklausų. 

Papildyta 14.30 Rusų sąjunga įžvelgia politinį užsakymą

Lietuvos rusų sąjunga ketvirtadienį išplatino pareiškimą, kuriame tikina, kad „terorizuodamos rusų mokyklas, teisėsaugos institucijos galimai vykdo politinius užsakymus“.

„Lietuvos rusų bendruomenė griežtai smerkia teisėsaugos institucijų vykdomas viešųjų ryšių akcijas, kai sostinės Vasilijaus Kačialovo gimnazijoje ir Sofijos Kovalevskajos vidurinėje mokykloje buvo atliekamos kratos dėl įvykių, apie kuriuos Valstybės saugumo departamentas turėjo informacijos dar prieš keletą metų. Lietuvos rusų sąjungos vadovai mano, kad tokiu būdu siekiama suformuoti neigiamą nuomonę ir diskredituoti Lietuvos rusų bendruomenę.

Kodėl už teisėsaugą ir saugumą atsakingos tarnybos, žinodamos ir turėdamos informacijos apie vaikų vežimą į sukarintas stovyklas „Sojuz“, nereagavo anksčiau, o laukė būtent šio momento? Nebuvo reaguojama ir kai vaikai sugrįžo, o juk tai buvo ne pirmas jų važiavimas. Kodėl atlikti kratoms mokyklose buvo pasirinktas toks nekorektiškas laikas — pamokų metu? Esu įsitikinęs, kad tokiais veiksmais siekiama tik vieno tikslo — suformuoti rusakalbių, kaip Lietuvos priešų, įvaizdį“, — teigia Lietuvos rusų sąjungos pirmininkas Sergejus Dmitrijevas.

Aiškinasi moksleivių verbavimo schemą

Ikiteisminis tyrimas dėl Vilniaus rusakalbių moksleivių vežiojimo į Rusijos sukarintas stovyklas buvo pradėtas spalio pabaigoje, kai portalas 15min.lt atliko žurnalistinį tyrimą.

Teisėsaugos akiratyje atsidūrė mokyklų administracijų darbuotojai ir pedagogai. Kratos buvo atliekamos ir jų namuose.

Neatmetama galimybė, kad pareigūnai pasibels ir į Vilniaus miesto savivaldybę, kuri kontroliuoja švietimo įstaigų veiklą.

Neatmetama galimybė, kad pareigūnai pasibels ir į Vilniaus miesto savivaldybę, kuri kontroliuoja švietimo įstaigų veiklą.

Portalo 15min.lt žiniomis, pareigūnai bando išsiaiškinti mokinių verbavimo schemą, į kurią galėjo būti įsitraukę ne tik mokyklų darbuotojai, bet ir Rusijos ambasados atstovai.

Įtarimai kol kas niekam nėra pareikšti, tačiau pareigūnai neatmeta, kad tai gali būti padaryta ateityje. 

Ikiteisminį tyrimą koordinuoja Vilniaus apygardos prokuratūra, o atlieka – Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min