Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 rugsėjo 22d. 16:23

Pasiskiepijo, bet gavo žinutę dėl privalomos izoliacijos: kaip dera elgtis?

Saviizoliacija
123RF.com nuotr. / Saviizoliacija
Policija vis dar tikrina, kaip gyventojai laikosi privalomos izoliacijos, nors tokių, kuriems tai būtina, – vis mažiau. Pagal operacijų vadovo patvirtintą tvarką, pasiskiepijusiems nuo COVID-19 ir persirgusiems šia liga izoliuotis nereikia, net jei jie kontaktavo su užsikrėtusiuoju. Tačiau tokie gyventojai vis tiek gauna Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) siunčiamas žinutes su nurodymu izoliuotis. Tai kaip reikia elgtis?

Į 15min redakciją kreipėsi skaitytojas, susirgęs COVID-19. Jis turėjo didelį sąlytį su kitais nuo koronaviruso skiepytais asmenimis, juos įvardijo NVSC specialistams. Ir nors pasiskiepiję, jie sulaukė NVSC žinučių dėl privalomos izoliacijos.

Viena jų atrodo štai taip: „NVSC informuoja, kad A.A., 2021-09-13 turėjo sąlytį su asmeniu, sergančiu COVID-19 liga, todėl izoliacija taikoma iki 2021-09-26 (imtinai).

Per 24 val. privalote užpildyti šią anketą https://anketa.nvsc.lt/ULV Asmuo, kurio inicialai nurodyti šioje žinutėje, yra įtrauktas į izoliacijoje esančių asmenų registrą.“

Pasak skaitytojo, tokios žinutės klaidina, nes jose neužsimenama, kad pasiskiepijusiems izoliuotis nereikia.

Izoliuotis nereikia net laukiant NVSC sprendimo

15min pasidomėjo, ką apie tai mano NVSC, ar planuoja keisti žinučių turinį ir iš karto įspėti, kad pilnai pasiskiepijusiems nebūtina izoliuotis dėl turėto sąlyčio su sergančiuoju.

NVSC specialistė Justina Petravičienė pažymėjo, jog tokią informaciją galima rasti anketoje, kurią turėjusiems sąlytį reikia pateikti NVSC.

Čia teigiama, jog asmenys, kurie persirgo ar pasiskiepijo nuo COVID-19 ir nenori, kad jiems būtų taikoma izoliacija, turi laukti NVSC sprendimo.

Ar belaukiant privaloma izoliuotis? NVSC specialistė atsakė, jog ne.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mieste
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mieste

„Jei žmogus yra tikras, kad jam galioja išimtis ir jis pilnai atitinka išimtyje numatytus kriterijus bei turi tai pagrindžiančius dokumentus, izoliuotis jam nėra būtina. Žmogus tiesiog juos pateikia specialistams ir patvirtinimo laukti neturi“, – atsakyme dėstė J.Petravičienė.

„Tik atkreipiu dėmesį, kad tokiu atveju būtina įsitikinti, kad didelės rizikos sąlyčio su užsikrėtusiuoju COVID-19 liga metu žmogus atitiko visus išimties taikymui numatytus kriterijus.

Tai yra didelės rizikos sąlyčio metu nuo pasiskiepijimo pagal pilną schemą buvo praėję 14 dienų, persirgusiems asmenims – mažiau nei 210 dienų nuo teigiamo PGR arba antigeno testo, arba didelės rizikos sąlytį turėjęs žmogus turi serologinio anti-S, anti-S1 arba anti-RBD IgG antikūnų teigiamą testą, kurio specifiškumas yra ne mažiau nei 98 proc. ir kuris buvo atliktas mažiau nei prieš 60 dienų“, – pridūrė ji.

Stengiasi atsakyti tą pačią dieną

Specialistė patikino, jog NVSC sprendimo dėl izoliacijos gyventojams ilgai laukti netenka, nors turėjusiems sąlytį rekomenduojama imtis prevencinių priemonių.

„Žmogui pateikus dokumentus, stengiamasi juos įvertinti ir žmogų papildomai informuoti kaip įmanoma greičiau, įprastai – tą pačią dieną, bet, kaip ir minėjau, žmogui atsakymo izoliuojantis laukti nereikia.

Be to, tokiu atveju galioja bendros rekomendacijos – sveikatos būklės stebėjimas, kaukių dėvėjimas, taip pat PGR arba antigeno testo atlikimas ne anksčiau kaip trečią dieną po turėto kontakto“, – pasakojo J.Petravičienė.

Galioja bendros rekomendacijos – sveikatos būklės stebėjimas, kaukių dėvėjimas.

Be kita ko, ji pabrėžė, jog specifinėms grupėms – gydymo, slaugos, socialinės globos, laisvės atėmimo įstaigų darbuotojams, pacientams ar gyventojams bei tiems, kuriems yra imunosupresija, – minėta tvarka negalioja.

Jie, visai nesvarbu, ar yra skiepyti, ar persirgę COVID-19, nesiizoliuoti gali tik tada, jei turi teigiamą antikūnų testą, atliktą per pastarąsias 60 dienų.

Tokie asmenys turi sulaukti NVSC patvirtinimo dėl izoliacijos išimties.

Po to, kai rugsėjo 1-ąją atsivėrė mokyklos, asmenų, kurie ir po didelės rizikos sąlyčio turi teisę nesiizoliuoti, skaičius svariai išaugo, pažymėjo J.Petravičienė.

„Vaikai, mokytojai, mokyklų darbuotojai apie tai, jog turi dokumentus, įrodančius, jog jiems taikoma išimtis dėl izoliacijos, turėtų informuoti epidemiologinį tyrimą atliekantį Visuomenės sveikatos biuro specialistą, kuris šią situaciją turėtų iškart ir įvertinti“, – pridūrė ji.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokykla
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Mokykla

Per savaitę – 17 pažeidimų

Nors besiizoliuojančių mažiau, policija vis dar užsiima jų patikra ir fiksuoja privalomos izoliacijos pažeidimus.

Policijos departamento duomenimis, praėjusią savaitę, tai yra rugsėjo 13–19 dienomis, pareigūnai patikrino 1 322 asmenis, esančius saviizoliacijoje dėl COVID-19, ir nustatė 17 pažeidimų.

Trečiadienio Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu Lietuvoje koronavirusu serga 12 421 žmogus, ligoninėse gydomi 992 žmonės, 114 iš jų – reanimacijoje.

Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso mirė 4 849 žmonės, iš jų pilnai paskiepyti buvo 83.

Iš viso Lietuvoje visiškai vakcinuotų yra 1 mln. 590 tūkst. 489.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

15MAX

SEB verslo augimo programa

01:31:00

Susigrąžink gyvenimo spalvas

Video

30:48
22:16
01:14

Esports namai

Maistas

15MAX

URBAN˙/

Grožio programa 360°

Parašykite atsiliepimą apie 15min