Dabar populiaru
Publikuota: 2009 spalio 21d. 08:16

Policija įspėja gyventojus saugotis sukčių

Telefoninis sukčius
Kęstučio Vanago/BFL nuotr. / Telefoninis sukčius

Pastaruoju metu šalyje vėl padažnėjo sukčiavimo telefonu atvejų, kai nusikaltėliai iš patiklių asmenų išvilioja pinigų. Dažnas suvokia, kad tokie pranešimai tėra „telefoninių" sukčių mėginimai apgaule ištuštinti patiklių asmenų pinigines.

Tačiau nusikaltėlių aukomis dažnai tampa vaikai ir senyvo amžiaus asmenys. Telefoninių sukčių užvaldomos materialinės vertybės yra nuo kelių iki keliolikos tūkstančių litų (kartais siekia net 50 tūkstančių litų). Tai dažniausiai priklauso nuo to, kaip sukčius sugeba psichologiškai paveikti nukentėjusįjį asmenį.

Kaip ir visi nusikaltimai minėti sukčiavimo atvejai yra latentiniai. Tai sąlygoja žmonių, nukentėjusių nuo telefoninių sukčių, bijojimas kreiptis į teisėsaugos institucijas, nes bijoma apsijuokti prieš kaimynus, bendradarbius ar giminaičius. Apie tokius atvejus dažniausiai sužinoma tik tada, kai nusikalstama veika jau padaryta ir išvilioti pinigai.

Atkreiptinas dėmesys, kad „telefoniniai" sukčiai dažniausiai naudojasi prekybos centrų organizuojamomis akcijomis, jų gimtadieniais ar atidarymais. Trumposios SMS žinutės apie laimėtus mobiliuosius telefonus, brangius plazminius televizorius, piniginius prizus ar netgi prabangias keliones daugelio jau nebestebina. Vis dėlto sukčiai nesiliauja ir savo kėslams įgyvendinti ieško naujų būdų, kaip pavyzdžiui: atsitiktinio pirkėjo atrinkimas prekybos centre; nukentėję verkiantys giminaičiai; skambutis iš Lietuvos ambasados užsienyje dėl giminaičio susižalojimo, tariamai tėvų sukeltos autoavarijos ir t. t.

Labiausiai paplitę ir tapę aktualiausiais sukčiavimo telefonu būdai:

Mobilaus ryšio paslaugos „Labas", "Extra", "Pildyk", pokalbių sąskaitos papildymo kodo pranešimas asmeniui, dažniausiai prisistatančiam loterijų organizatorių atstovu ir siūlančiam telefonu išlošti vertingus buitinės technikos ar namų elektronikos prizus:

Piniginio prizo laimėjimas;
Mobilaus telefono laimėjimas;
Daiktinio prizo laimėjimas;
Nusikaltimo padarymas ir nubaudimas;
Eismo įvykis;
Reikalaujama sumokėti laimėto daiktinio prizo PVM;
Atsitiktinio pirkėjo atrinkimas prekybos centre;
"Nukentėję verkiantys giminaičiai".
Kaip reikėtų išvengti "telefoninių" sukčių?

Vis dažniau žmonės nukenčia nuo sukčių, kurie pinigus išvilioja naudodamiesi mobiliojo ar fiksuoto ryšio telefonais. ,,Telefoniniai" sukčiai pasinaudoja žmonių patiklumu ir išvilioja nemažas pinigų sumas.

1. Dažniausiai nakties metu paskambinęs apgavikas prisistato artimu giminaičiu ar net Jūsų vaiku praneša, kad pateko į bėdą (eismo įvykį, padarė nusikaltimą ar įvyko nelaimintas atsitikimas). Naudodamasis netikėtumu ir Jūsų susijaudinimu, paprašo skubiai jam perduoti ar pervesti reikalingą pinigų sumą. Pinigus prašo pervesti į nurodytą sąskaitą ar atiduoti žmogui, kuris atvyks jų pasiimti. Panašiai elgiasi ir nusikaltėliai, telefonu meluojantys, jog yra nukentėję dėl Jūsų artimo kaltės ir reikalaujantys kompensacijos, žadantys dėl neva patirtų nuostolių nesikreipti į policiją ar teismą. Sukčiai gali netgi apsimesti teisėsaugos pareigūnais ir prašyti kyšio, žadėdami padėti Jums rūpinčiam žmogui išvengti atsakomybės už menamą nusikaltimą.
Sulaukus tokio skambučio:

ĮVYKUS EISMO ĮVYKIUI AR PADARIUS NUSIKLATIMĄ, POLICIJA NIEKADA NESPRENDŽIA IŠKILUSIŲ PINIGINIŲ PROBLEMŲ TARP NUKENTĖJUSIOJO AR PAŽEIDĖJO (ĮTARIAMOJO);
NESKUBĖKITE VYKDYTI SKAMBINUSIOJO PRAŠYMŲ;
PATYS PASKAMBINKITE GIMINAIČIUI AR ARTIMAJAM, PATEKUSIAM Į TARIAMĄ BĖDĄ IR ĮSITIKINKITE, AR TIKRAI JAM REIKALINGA JŪSŲ PAGALBA;
JEIGU TIKRAI JŪSŲ ARTIMĄ IŠTIKO NELAIMĖ, SUSITIKITE SU JUO;
JEIGU JŪSŲ GIMINAITIS KELIONĖJE, NESKUBĖKITE SKAMBINTI Į AMBASADĄ NURODYTU TELEFONO NUMERIU, PASITIKRINKITE AR ŠIS NUMERIS TEISINGAS;
NEPERDAVINĖKITE PINIGŲ PER TARPININKUS;
NEPERVEDINĖKITE PINIGŲ Į NURODYTAS BANKINES SĄSKAITAS;
NEĮSILEISKITE NEPAŽĮSTAMŲ ŽMONIŲ Į NAMUS;
REIKALAUKITE, KAD PAREIGŪNAI PARODYTŲ TARNYBINĮ PAŽYMĖJIMĄ;
NEATIDARYKITE DURŲ NEPAŽĮSTAMIEMS ŽMONĖMS, KURIE PRISISTATO ĮVAIRIŲ TARNYBŲ DARBUOTOJAIS, AGENTAIS AR KITAIS SPECIALISTAIS, KOL NEPATIKRINOTE JŲ DOKUMENTŲ IR NEĮSITIKINOTE, KAS IŠ TIESŲ JUS APLANKĖ;
JEIGU KYLA NORS MAŽIAUSIAS ĮTARIMAS, KAD SKAMBINA SUKČIUS, NEDELSIANT SKAMBINKITE Į POLICIJĄ 112 ARBA 02.
2. Į Jūsų mobiliojo ryšio telefoną apgavikas atsiunčia žinutę (pranešimą), kad Jūs laimėjote loterijoje, akcijoje ar žaidime. Toliau Jūsų prašoma ar nurodoma:

paskambinti nurodytu numeriu;
į nurodytą sąskaitą pervesti pinigų sumą;
papildyti mobiliojo ryšio telefono sąskaitą ar padiktuoti papildymo kortelių kodus.
Gavę tokio pobūdžio pranešimą:

NESKUBĖKITE DŽIAUGTIS ,,LAIMĖJIMU";
LOTERIJOS, AKCIJOS AR ŽAIDIMO ORGANIZATORIUS NIEKADA NEREIKALAUJA PERDAVINĖTI PINIGŲ PER TARPININKUS ARBA JUOS PERVESTI Į BANKINES SĄSKAITAS;
LOTERIJOS, AKCIJOS AR ŽAIDIMO ORGANIZATORIUS NIEKADA NEREIKALAUJA PADIKTUOTI PAPILDYMO KORTELIŲ KODŲ;
PIRMIAUSIA SUSISIEKITE SU JŪSŲ MOBILIOJO RYŠIO OPERATORIUMI IR PATIKRINKITE, AR TIKRAI VYKSTA LOTERIJA, AKCIJA, AR ŽAIDIMAS KURIAME JŪS ,,LAIMĖJOTE" (Omnitel 1533; Bite 1501; Tele -2, 8 800 40212);
NIEKADA IŠ LAIMĖTOJO NEREIKALAUJAMA SUSIMOKĖTI PRIDĖTINĖS VERTĖS MOKESČIO AR KITO MOKESČIO IŠ ANKSTO;
JEIGU JŪS TIKRAI LAIMĖJOTE, APIE PRIZO ATSIĖMIMO SĄLYGAS IR MOKESČIUS SUŽINOSITE NUVYKĘ PAS LOTERIJOS, AKCIJOS AR ŽAIDIMO ORGANIZATORIUS.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

00:10
24:14
00:49

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min