Dabar populiaru
Publikuota: 2021 sausio 11d. 12:57

Policiją kaltina supratingumo stoka: gyventojai negali „legaliai“ nuvykti apsipirkti arba turi važiuoti pavojingais keliais

Kontrolės postas
VSAT nuotr. / Kontrolės postas

Į 15min redakciją kreipėsi Trakų rajono Dėdeliškių kaimo gyventojas Ainas Arustas, pasakodamas, kad jo kaimo gyventojai karantino metu neturi galimybės „legaliai“ patekti nė į vieną šalia esančią parduotuvę. Arba turi į ją vykti žvyruotu aplinkkeliu, žiemos sąlygomis itin pavojingu. Kaip pasakoja vyras, jo žmoną policija apgręžė ir liepė važiuoti namo. Policija teigia, kad kontrolė vykdoma pagal Vyriausybės nutarimą, o individualius sprendimus priima kontrolės poste esantys pareigūnai.

Dėdeliškių kaimo gyventojas A.Arustas tvirtina – gyventojai karantino metu palikti be išeities, o policijos pareigūnams trūksta supratingumo.

Savivaldybės ribos kertamos visais keliais

Dėdeliškių kaimas yra įsikūręs Trakų rajone, netoli Trakų rajono savivaldybės ir Vilniaus miesto savivaldybės ribos. A.Arusto teigimu, nuo šios ribos iki artimiausios parduotuvės Grigiškėse, adresu Lentvario g. 2A, yra apie 700 metrų. Tačiau į ją nuvykti gyventojo žmonai Daivai Arust nepavyko, nes ties savivaldybių riba kontrolės postą įrengusi policija, net ir paaiškinus situaciją, nuvykti apsipirkti neleido.

„Artimiausia, karantino metu „legali“, tai yra – toje pačioje savivaldybėje
esanti parduotuvė, yra Lentvaryje, tačiau norint į ją patekti, taip pat reikia kirsti Grigiškes (apie 1 km)“, – pasakoja gyventojas.

Norint iš Dėdeliškių kaimo patekti į toje pačioje savivaldybėje esančią parduotuvę Lentvaryje, reikia kirsti Vilniaus savivaldybės ribas
Norint iš Dėdeliškių kaimo patekti į toje pačioje savivaldybėje esančią parduotuvę Lentvaryje, reikia kirsti Vilniaus savivaldybės ribas

„Alternatyva – važiuoti į Lentvarį per Kariotiškes, pavojingu, stačiu, apledėjusiu žvyrkeliu, kuriame įvyko ne viena mirtina avarija, o atstumas iki ten yra apie 7 km, tai yra – net 10 kartų ilgesnis nei iki Grigiškių parduotuvės“, – tęsia jis.

Iš Dėdeliškių kaimo į Lentvaryje esančią parduotuvę galima vykti per Kariotiškes, tačiau kelias yra labai pavojingas bei daug ilgesnis
Iš Dėdeliškių kaimo į Lentvaryje esančią parduotuvę galima vykti per Kariotiškes, tačiau kelias yra labai pavojingas bei daug ilgesnis

Arčiausiai nuo gyvenvietės nutolusi parduotuvė yra pačiose Grigiškėse, tačiau, pagal savivaldybių ribas, ji nebėra toje pačioje – Trakų rajono savivaldybėje, kurioje yra Dėdeliškių kaimas. Šio kaimo gyventojas A.Arustas neabejojo, kad policija supras, į kokią keblią situaciją pateko kaimo gyventojai, ir leis nuvykti apsipirkti, bet taip neįvyko.

„Šių metų sausio 10 d. apie 16 val. mano žmona ketino nuvažiuoti į „Norfos“ parduotuvę (Grigiškėse, Lentvario g, 2A) maisto. Pakeliui, kelyje 4731 ją sustabdė policijos ekipažas ir neleido toliau važiuoti, motyvuodami tuo, kad parduotuvė yra kitoje savivaldybėje (primenu, iki jos 700 metrų).

Paklausus, ką daryti, pasiūlė apsisukti ir važiuoti atgal. Veiksmas vyko siaurame kelyje, viduryje miško, stačioje įkalnėje, apsisukimo manevras sukėlė didelį pavojų eismo saugumui. Žmonai pabandžius paaiškinti, kad tai absurdas, buvo pasakyta, kad tokie įstatymai ir pagrasinta bauda, ir kitaip tyčiojamasi. Žmona grįžo labai susijaudinusi ir apsiverkusi“, – nemalonią situaciją dėsto A.Arustas.

A.Arust žemėlapyje raudonu apskritimus nurodo parduotuvės, į kurią norėta nuvykti, vietą, bei mėlynu apskritimu – vietą, kurioje automobilis policijos buvo sustabdytas ir apgręžtas važiuoti atfal
A.Arust žemėlapyje raudonu apskritimus nurodo parduotuvės, į kurią norėta nuvykti, vietą, bei mėlynu apskritimu – vietą, kurioje automobilis policijos buvo sustabdytas ir apgręžtas važiuoti atfal

A.Arustas pastebi, kad jo žmona policijos pareigūnams paaiškino, kad kaimo gyventojai neturi kitų išeičių patekti į parduotuvę, tačiau pareigūnai, pasak gyventojo, į tai ne tik neatsižvelgė, tačiau ir itin nemaloniai bendravo.

„Tokia absurdiška situacija, atrodo, policija galėjo patikrinti, kad tikrai esame registruoti tame kaime, pasižiūrėti, bet paėmė ir pasakė: „ne mūsų problemos, apsisuk ir varyk atgal“. Lietuvoje tikriausiai ne viena tokia situacija yra“, – 15min sako jis.

Pareigūnai turėjo praleisti?

Tuomet vyras paskambino į policiją pasiteirauti, kaip jo žmona ir pareigūnai, sustabdę ją kelyje, iš tiesų turėjo pasielgti.

„Atsiliepęs pareigūnas normaliai ir mandagiai paaiškino, kad mano žmoną sustabdę policijos pareigūnai turėjo suprasti situaciją ir leisti vykti toliau, bet įvyko taip kaip aprašyta“, – pasakoja A.Arustas.

Taip pat jis kelia klausimą, o ką tyrėtų daryti tie gyventojai, kurie neturi automobilio. Ar ir jiems tektų eiti septynis kilometrus aplinkkeliu?

„Gerai, mes mašiną turime, o jeigu kokiai močiutei, tai ką, ji irgi turi aplinkui eiti septynis kilometrus žvyrkeliais iki parduotuvės ir atgal, kai čia keli žingsniai (iki parduotuvės Grigiškėse, už gyvenvietės savivaldybės ribų – 15min)“, – retoriškai klausia Dėdeliškių kaimo gyventojas, aktyviai besirūpinantis gyvenvietės bendruomenės reikalais.

Jis akcentuoja – kaime yra gyventojų, kurie neturi automobilių, o kai kurie nemoka naudotis internetu, todėl užsisakyti maisto į namus negali.

Sprendimą priima pareigūnas

Dėl susidariusios situacijos 15min kreipėsi į policiją. Policijos departamento atstovas žiniasklaidai Ramūnas Matonis nurodė, kad kontrolė vykdoma pagal Vyriausybės nutarimą. O sprendimus dėl individualių situacijų priima kontrolės poste esantys pareigūnai.

„Policija vykdo kontrolę, vadovaudamasi LRV nutarimu. Pagal minėtą nutarimą, vykimas į parduotuvę apsipirkti nėra įtrauktas prie objektyvių priežasčių, kurios būtų pateisinamos kertant kitos savivaldybės ribas. Todėl tokiose situacijose kitokį sprendimą gali priimti tik pareigūnas, dirbantis kontrolės poste, įvertinęs visas aplinkybes (pvz. kad tame rajone nėra specifinių prekių, kurios būtinos gyventojui ar pan.).

Prieš šį savaitgalį policijos komisariatams buvo leista savarankiškai įvertinti kontrolės postų išdėstymą ir priimti sprendimus, kurie leistų tinkamai kontroliuosi asmenų judėjimą ir nesukeltų bereikalingų nesklandumų gyventojams, ypač – gyvenantiems žiedinėse savivaldybėse, kurios ribojasi su miestais“, – 15min teigė R.Matonis.

Vyriausybė karantino režimą dėl COVID-19 plitimo pratęsė iki sausio 31-osios. Karantino metu judėjimas leidžiamas tik esant būtinybei, ribojamas asmenų judėjimas tarp savivaldybių.

Negalimi artimi kontaktai tarp daugiau nei vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių. Viešose vietose galima būti ne didesnėmis nei 2 asmenų grupėmis arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupėse.

Šeštadienį patikros postuose apgręžta beveik 1,5 tūkst. automobilių, dėl karantino reikalavimų pažeidimų nubaustas 341 žmogus, pranešė BNS.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min