Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Policija: Kšištofas Lavrinovičius piešė ne svastiką

Krepšinio rinktinė
Eriko Ovčarenko / 15min nuotr. / K.Lavrinovičiaus piešinys.
Šaltinis: 15min
0
Skaitysiu vėliau
A A

Lietuvos įstatymai už nacių simbolikos platinimą numato 500–1000 litų baudą bei daiktų, kuriais buvo padarytas nusikaltimas, konfiskavimą, tačiau už ant sportinio krepšio emblemos nupieštą „kringelį“ Lietuvos krepšinio rinktinės nario Kšištofo Lavrinovičiaus policija nebaus. Policijos teigimu, krepšininkas nupiešė ne svastiką.

Susiję: kas yra svastika

Policijos departamento Komunikacijos skyriaus viršininkas Ramūnas Matonis15min.lt teigė, kad dėl K.Lavrinovičiaus veiksmo tyrimas pradėtas nebus, nes tam nėra pagrindo.

„Policija smerkia bet kokius veiksmus, kuriais gali būti kurstoma tautinė nesantaika, tačiau nemato pagrindo kelti administracinės bylos už šį krepšininko poelgį. Palaikome Užsienio reikalų ministerijos išreikštą poziciją, jog tik visi kartu ugdydami visuomenės sąmoningumą ir jautrumą galime užkirsti kelią nesantaikos kurstymui mūsų šalyje“, – teigiama Policijos depatemento atsakyme.

R.Matonis patikslino, kad nėra pažeidimo sudėties, nes K.Lavrinovičiaus piešinys – ne svastika.

„Tikra svastika turėtų visai kitaip būti nupiešta“, – teigė R.Matonis.

Tikra svastika turėtų visai kitaip būti nupiešta...

Tuo tarpu Seimo Užsienio reikalų komiteto narys Emanuelis Zingeris 15min.lt teigė, kad krepšininkas turėtų būti nubaustas pagal įstatymą. Be to, politiko teigimu, jo elgesį turi griežtai įvertinti Lietuvos krepšinio federacija (LKF) ir legendiniai krepšininkai, prisidėję prie demokratinės Lietuvos valstybės kūrimo.

Politikas pažymi, kad užsienyje dėl nacių simbolikos naudojimo sporto renginiuose kyla didelių skandalų ir taikomos itin griežtos nuobaudos už tokį elgesį.

„Gal jam tai pasirodė pokštas, bet tai visai nejuokinga. LKF turi įvertinti šį neįtikėtinai gėdingą poelgį Kauno oro uoste. Ar krepšininkas K.Lavrinovičius nežino, kad po šiuo ženklu buvo nugalabyta dešimtys milijonų europiečių, kad šios ideologijos ženklai iki šiol yra neapykantos žmoniškumui simboliai?“ – klausia E.Zingeris.

Pasak jo, po šio įvykio, Lietuvos krepšininkai K.Lavrinovičiaus primestą dėmę galėtų nusiplauti gausiai dalyvaudami Vilniaus geto minėjimo renginyje.

„Lietuvos krepšinio rinktinė turi solidariai išsirikiuoti šalia buvusių geto ir koncentracijos stovyklų kalinių Paneriuose šį mėnesį vyksiančiame Vilniaus geto septyniasdešimtmečio minėjime“, – teigė E.Zingeris.

Primename, kad Lietuvos krepšinio rinktinė pirmadienio vakare užstrigo Kauno oro uoste, kur sugedo komandą į Slovėniją turėjęs skraidinti lėktuvas, o krepšininkams teko ilgokai laukti. Tuo metu krepšininkai ėmė pokštauti, o Kšištofas Lavrinovičius ant sportinio krepšio rašikliu nupiešė svastiką.

Vėliau krepšininkas dėl savo poelgio atsiprašė, o Lietuvos krepšinio federacija krepšininkui skyrė griežtą įspėjimą.

„Į svastiką galima žiūrėti dviprasmiškai. Visų pirma, tai yra labai senas archaiškas ženklas, žinomas nuo akmens amžiaus. Jį galima aptikti visoje Eurazijoje, tautinių rūbų ornamentikoje, dirbiniuose. Kita vertus, jį naudojo Adolfas Hitleris, kaip agresijos ženklą. Jeigu kontekste nėra tokio rasistinio, karo laikotarpio, agresijos, kokio mes nenorime prisiminti, tai tas ženklas yra tik eilinis pakeverzojimas“, – teigė etnologas Libertas Klimka.

Pasak etnologo, nesvarbu, į kurią pusę lenkti kryžiaus galai – tiek natūrali, tiek atbulinė svastikos gali būti laikomi nacių simboliais, jei būtų piešiamos prastame kontekste, nepaisant to, kad naciai naudojo paprastą svastiką: „Jei kryžiaus galai užlenkti į dešinę – tai natūralaus dangaus sferos natūralus sukimosi simbolis. Tik magijoje, kaip sustabdyto laiko simbolis, buvo naudojama svastika su kairėn lenktais galais.“

Tiesa, etnologas pažymi, kad protingas žmogus svastikos ant savo lagamino šiaip sau nepieštų baimindamasis, kokią reakciją toks piešinys gali sukelti.

„Protingas žmogus viską daro apgalvotai ir pamąsto apie pasekmes, įvertina, kad žmonės gali jį klaidingai suprasti. Reikėtų prieš darant galvoti, ypač tokiam žmogui, į kurį nukrypsta daug akių, į kurį lygiuojasi jaunimas. Daug kas gali neteisingai suprasti“, – pridūrė etnologas.

Lietuvos krepšinio rinktinė pirmadienio vakarą užstrigo Kauno oro uoste, kur sugedo komandą į Slovėniją turėjęs skraidinti lėktuvas. Krepšininkams teko ilgokai laukti. Tuo metu krepšininkai ėmė pokštauti, o Kšištofas Lavrinovičius ant sportinio krepšio rašikliu nupiešė svastiką.

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Daugiau straipsnių nėra
Rodyti senesnius straipsnius
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min