Dabar populiaru
Publikuota: 2014 balandžio 16d. 13:10

Policijos departamento atstovai Vatikane susitiko su popiežiumi Pranciškumi ir tobulino kovos su prekyba žmonėmis būdus

Popiežius Pranciškus
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Popiežius Pranciškus

Policijos generalinio komisaro pavaduotojas Algirdas Stončaitis ir Lietuvos policijos kapelionas kunigas Algirdas Toliatas lankėsi Vatikane įvykusioje konferencijoje „Kova su prekyba žmonėmis. Bažnyčios ir teisėsaugos bendradarbiavimas", susitiko su Italijos nacionalinės policijos kapelionu kunigu Giuseppe Cangiano, su Tarptautinės policijos asociacijos Italijos skyriaus atstovais.

Svarbiausias vizito tikslas buvo minėta tarptautinė konferencija, skirta kovai su prekyba žmonėmis. Tai jau antras tokio masto šiai problemai skirtas renginys. Jį organizavo Anglijos policijos ir šios šalies bei Velso vyskupų konferencija bei Popiežiškoji socialinių mokslų akademija.

Konferencijos tikslas dvejopas: viena, suprasti ir pažinti prekybos žmonėmis reiškinį, jo priežastis ir mastus. Antra – nustatyti ir imtis konkrečių veiksmų plano, realiai aukoms padedančių priemonių.

Renginys subūrė daugiau nei 100 aukščiausio lygmens teisėsaugos ir Bažnyčios institucijų atstovų iš viso pasaulio. Tarp konferencijos dalyvių buvo Europos policijos biuro (Europolo) direktorius Robas Wainwrightas, Tarptautinės kriminalinės policijos organizacijos (Interpolo) Generalinis sekretorius Ronaldas Noble, Italijos nacionalinės policijos vadovas Alessandro Pansas, Australijos Federalinės policijos generalinis komisaras Tony Negusas, Romos Katalikų bažnyčios kardinolas J. E. Vincentas Nicholas.

Popiežius: prekyba žmonėmis – atvira žaizda

Tai nusikaltimas prieš žmoniją. Ir mūsų buvimas čia, kad suvienytume jėgas, rodo, jog norime strategijas ir kompetencijas sustiprinti bei palydėti evangeline užuojauta, artumu vyrams ir moterims, kurie yra šių nusikaltimo aukos, – sakė popiežius.

Į konferencijos atidarymą atvykęs Romos Katalikų bažnyčios popiežius Pranciškus, sveikindamas konferencijos dalyvius, pabrėžė, kad prekyba žmonėmis – atvira žaizda ant šių laikų visuomenės kūno, žaizda Kristaus kūne. „Tai nusikaltimas prieš žmoniją. Ir mūsų buvimas čia, kad suvienytume jėgas, rodo, jog norime strategijas ir kompetencijas sustiprinti bei palydėti evangeline užuojauta, artumu vyrams ir moterims, kurie yra šių nusikaltimo aukos. Čia susirinko policijos vadovai, kurie ypač įsipareigoję kovoti su šiuo liūdnu reiškiniu įstatymo įrankiais ir griežtumu. Kartu su humanitariniais darbuotojais, kurių pagrindinė užduotis yra pasiūlyti svetingumą, žmogišką šilumą ir išpirkimo galimybę aukoms. Tai dvi skirtingos perspektyvos, tačiau jos gali ir turi žengti kartu. Šių dviejų viena kitą papildančių perspektyvų dialogas yra svarbus. Todėl tokie susitikimai, kaip šis, yra naudingi, net būtini. Svarbu, kad, praėjus metams nuo pirmojo susitikimo, vėl panorėjote susitikti, iš įvairių pasaulio vietų, kad tęstumėte bendrą darbą. Jums dėkoju už šį bendradarbiavimą ir prašau Viešpaties, kad jums padėtų, Šventosios Mergelės, kad jus saugotų„, – kalbėjo Šventasis Tėvas.

Lietuvos policijos kapelionas kunigas A. Toliatas, dalindamasis konferencijos įspūdžiais, pabrėžė, kad šiuo požiūriu Bažnyčios ir teisėsaugos bendradarbiavimas yra prasmingas ir naudingas. Nors šių institucijų struktūra ir kompetencija skiriasi, jos siekia tų pačių dalykų: prevencijos, didesnio teisingumo ir visokeriopos pagalbos nukentėjusiesiems nuo nusikaltimų.

Lietuvos policijos kapelionas atkreipė dėmesį, kad daugelio šalių teisėsaugos pareigūnai jau supratę, jog kovoti su šiuo nusikaltimu vien tik savo šalyje – beprasmiškas dalykas: tokį sprendimą galėtume lyginti su gydytojo pasirinkimu gydyti ligos simptomus, o ne priežastį.

„Pirmiausia, prekyba žmonėmis įgavusi įvairiausių, naujų formų – tai ne tik prostitucija, bet ir prekyba organais, pardavimas žmonių nelegaliam darbui, vaikų išnaudojimas nusikalstamoms veikoms, fiktyvios vedybos ir kt., antra, šiame nusikalstamame biznyje sukasi milžiniški pinigai – spėjama, kad prekybos žmonėmis juodasis pelnas sudaro per 30 milijardų dolerių, į ją įtraukta per du milijonus asmenų, veikia nusikaltėlių tinklai, apraizgę daugelį šalių, todėl kovai su prekyba žmonėmis ir visomis jos atmainomis būtinos jungtinės pajėgos.

Nukentėjusias moteris priglaudžia vienuolės

Įvairių šalių atstovai konferencijoje dalijosi darbo šioje srityje patirtimi. Antai Anglijoje, kur pastaruoju metu ypač padaugėjo fiktyvių vedybų (labai dažnai į tokius sandėrius įtraukiamos merginos iš Lietuvos), į kovą su šiais nusikaltimais įsitraukė vienuolijos – moterims, ištrūkusioms iš vergijos, sudaromos sąlygos metus dvejus pagyventi vienuolyne, kur su jomis dirba ne tik teisininkai, bet ir socialiniai darbuotojai, dvasininkai. Šis metų dvejų laikas skiriamas nukentėjusiosioms nuo prekeivių žmonėmis pasirengti grįžti į visuomenę, o tai toms moterims yra labai nelengva.

Policijos pareigūnams, bendraujantiems su prekeivių žmonėmis aukomis, irgi reikalingas specialus pasirengimas, nes ir pareigūnai kartais ne iki galo suvokia, kokio masto ši problema, ir jiems kartais atrodo, kad žmogus, nukentėjęs nuo prekeivių žmonėmis, ir pats kaltas, nes buvo patiklus ir elgėsi neatsargiai.

Klausantis daugelio šalių atstovų susidarė įspūdis, kad jau suprasta, jog kovai su šiais nusikaltimais policijos pajėgų negana – valstybė turi skirti lėšų, iš kurių būtų galima sukurti visą pagalbos prekybos žmonėmis aukoms tinklą: būtini specialiai darbui su tokiais žmonėmis parengti psichologai, advokatai, socialiniai darbuotojai. Pagaliau policijos pareigūnams, bendraujantiems su prekeivių žmonėmis aukomis, irgi reikalingas specialus pasirengimas, nes ir pareigūnai kartais ne iki galo suvokia, kokio masto ši problema, ir jiems kartais atrodo, kad žmogus, nukentėjęs nuo prekeivių žmonėmis, ir pats kaltas, nes buvo patiklus ir elgėsi neatsargiai. O žmonės, nukentėję nuo minėtų nusikaltėlių, yra labai jautrūs, daugelis suluošinti dvasiškai bei fiziškai, ir labiausiai norėtų šią patirtį apskritai ištrinti iš atminties, todėl juos apklausiantys pareigūnai turi būti pasirengę elgtis itin subtiliai“, – sakė A. Toliatas.

Pasibaigus konferencijai buvo paskelbta bendra deklaracija, kurioje perduodamas popiežiaus kreipimasis į tarptautinę bendruomenę prašant užtikrinti kiekvieno asmens orumo apsaugą. Konferencijos dalyviai, policijos pareigūnai ir bažnytinių organizacijų atstovai, išreiškė valią įvairiais būdais bendradarbiauti kovojant prieš prekybą žmonėmis.

Lietuvoje policijos ir Bažnyčios bendradarbiavimo galimybės didžiulės

Artimiausiu metu numatytas policijos vadovų susitikimas su Lietuvos „Carito“ atstovais, nebe pirmi metai mūsų šalyje vykdomo projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ koordinatoriais.

Taigi pirmas žingsnis tarptautiniu lygmeniu žengtas: problema ir jos mastai įvardinti, suvokta, kad jai spręsti būtinos jungtinės itin profesionalios teisėsaugos, Bažnyčios, kitų specialistų pajėgos. Kokie kiti žingsniai? Kiekvienos šalies pareigūnai ir kiti specialistai turėtų įvertinti vietines aktualijas ir pasirengti dirbti savo šalyse – bendradarbiauti su visuomeninėmis organizacijomis ir ypač – su nukentėjusiaisiais nuo minėtų nusikaltėlių.
Tad artimiausiu metu numatytas policijos vadovų susitikimas su Lietuvos „Carito“ atstovais, nebe pirmi metai mūsų šalyje vykdomo projekto „Pagalba prostitucijos ir prekybos žmonėmis aukoms“ koordinatoriais, per kurį bus aptariamas policijos ir „Carito“ bendradarbiavimas kovos su prekyba žmonėmis srityje.

Per viešnagę mūsų policijos atstovus popiežius Pranciškus priėmė audiencijoje.

Lietuvos atstovai taip pat turėjo galimybę susipažinti su Italijos teisėsaugos institucijose veikiančia policijos kapelionų sistema. Italijos policijos vyriausiasis kapelionas kunigas Giuseppe Cangiano papasakojo, kad šios šalies policijai talkina 88 kapelionai (kiekviename šalies regione), iš jų 15 dirba visu etatu, kiti – puse etato. Jiems vadovaujantis G. Cangiano yra vienos iš Romos bažnyčių rektorius, o ši bažnyčia priskirta ir išlaikoma policijos. Italijoje, panašiai kaip ir pas mus, policijos kapelionai rūpinasi pareigūnų sielovada, rengia bendrus prevencijos ir kitus projektus.

Vatikano radijuje, kuris transliuojamas 45 kalbomis (tarp jų ir lietuvių, šią programą rengia trys žmonės) generalinio komisaro pavaduotojas A. Stončaitis davė interviu apie Lietuvos policijos bendradarbiavimą su Bažnyčia, apie nebe pirmi metai vykdomus bendrus projektus. „Lietuvoje policijos ir Bažnyčios bendradarbiavimo galimybės didžiulės. Per Bažnyčią policija pasiekia atokiausius Lietuvos kampelius ir žmones – pagyvenusius, socialinės rizikos šeimas, kur valdiškoms institucijoms sunkiau prisibelsti. O į kunigo žodį žmonės įsiklauso. Tad čia matome didžiulį potencialą“, – sakė Vatikano radijui A. Stončaitis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min