Dabar populiaru
Publikuota: 2009 vasario 26d. 06:18

Politikai tvirtins „degantį“ biudžetą

Kauno miesto valdžia patvirtino 2010 m. savivaldybės biudžetą
E.Ovčarenko/dienraščio „15 minučių“ nuotr. / Kauno miesto valdžia patvirtino 2010 m. savivaldybės biudžetą

Miestas paskęs šiukšlėse, o viešuoju transportu besinaudojančių kauniečių pečius užguls dar didesnė našta. Tokio „juodojo scenarijaus“ neatmeta šiandien 2009 metų miesto biudžetą tvirtinsiantys Kauno politikai.

Ketvirtadienį Kauno miesto tarybai bus pateiktas 2009 metų biudžeto projektas. Šįmet į miesto iždą planuojama surinkti 803,5 mln. Lt. Lygiai tokia pat suma įrašyta ir į savivaldybės išlaidų skiltį. Pernai į miesto iždą buvo planuota surinkti 716 mln. Lt, tačiau biudžeto deficitas siekė 40 mln. Lt. Ši skola bus padengta jau iš šių metų biudžeto.

„Praeitų metų biudžetas buvo optimistiškai žalias, o šįmet jis yra karštai raudonas, labiau realistinis“, – turėdamas omenyje rankose laikyto segtuvo, kuriame sudėti visi biudžeto projekto dokumentai, spalvą, palygino meras Andrius Kupčinskas.

Miesto vadovas užsiminė, jog norint patenkinti visų poreikius, šįmet reikėtų bent 920 mln. Lt, tačiau surinkti tokią sumą yra nerealu. Tad biudžeto projektą rengusi darbo grupė, atsižvelgusi ir į Finansų ministerijos rekomendacijas, apsistojo ties 803,5 mln. Lt riba. Tiesa, aukščiausi savivaldybės vadovai, kalbėdami ir apie šią sumą, netryško dideliu optimizmu. „Gerai būtų, jeigu ir tokį biudžetą surinktume“, – pripažino A.Kupčinskas.

Praeitų metų biudžetas buvo optimistiškai žalias, o šįmet jis yra karštai raudonas, labiau realistinis, – lygina A.Kupčinskas

„Mes suvokiame, kad taupyti reikės labai stipriai. Turint omenyje tik sausio mėnesį surinktas lėšas ir palyginus jas su pernai metų sausiu, šįmet nesurinkome beveik pusės. Tikėtis, kad visi suplanuoti pinigai pasieks miestą, yra naivu. Kiekvieną mėnesį turėsime analizuoti rezultatus ir ieškoti rezervų, kaip taupyti“, – merui antrino savivaldybės administracijos direktorius Vygantas Gudėnas.

Jeigu šiandien miesto taryba patvirtins suplanuotą 2009 m. biudžetą, šis ketvirtadienis taps diena, kurią Kauno viešojo transporto bendrovių vadovai ir miesto komunalininkai su liūdesiu prisimins visus ateinančius metus.

Gali brangti bilietai

Savivaldybės valdomoms bendrovėms „Autrolis“ ir „Kauno autobusai“ skiriamos subsidijos šįmet sumažės 30 mln. Lt. Turint omenyje ir nuo šių metų pradžios beveik keturgubai transportininkams išaugusį pridėtinės vertės mokestį (PVM), pagrindinis viešojo transporto bendrovių tikslas šįmet bus rasti išeitį, kaip išgyventi.

„Galimybių surasti papildomus 30 mln. Lt biudžete tikrai nėra ir transporto sektoriuje reikės neišvengiamai daryti galbūt ir nepopuliarius sprendimus“, – neslėpė meras. Paklaustas, kokie bus tie sprendimai, A.Kupčinskas tvirtino, jog gali tekti atsisakyti kai kurių maršrutų bei kaip įmanoma optimizuoti pačių bendrovių išlaidas. „Mieste galima pamatyti didelius autobusus, važiuojančius tuščius ir vežančius orą“, – būtinybę peržiūrėti visus miesto maršrutus aiškino V.Gudėnas.

Nors miesto vadovai tikino, jog kelionės miesto viešuoju transportu dar labiau brangti neturėtų, AB „Autrolis“ komercijos direktorius Mindaugas Kučinovas tokios galimybės neatmetė. „Esame tokioje keblioje situacijoje, kad sunku ir apibūdinti. Mes gyvename nuo savivaldybės lėšų pervedimo iki algų išmokėjimo. PVM padidėjimas tą kilpą po kaklu veržia dar stipriau, – sudėtingos įmonės situacijos neslėpė pašnekovas. – Kaip vieną iš alternatyvų aš matau tik maršrutų mažinimą. Reikės peržiūrėti ir juos pritaikyti šios dienos poreikiams. Tarifų didinimas yra kraštutinis variantas - labai norėčiau to išvengti. Reikės visais įmanomais būdais sumažinti sąnaudas.“

„Tarifų kol kas tikrai nedidinsime. O paskui žiūrėsime“, – optimizmu netryško ir A.Kupčinskas.

Organizuos talkas

Nuo šių metų kovo 1-os savivaldybei atiteks daugiabučių namų teritorijų tvarkymo funkcija. Komunalininkai yra apskaičiavę, jog šiems darbams iki metų pabaigos reikėtų 13 mln. Lt, tačiau biudžeto projekte tam nenumatyta nei lito. „Už kokius pinigus reikės tvarkyti, tikrai nežinau“, – pečiais gūžčiojo savivaldybės Komunalinio ūkio skyriaus vedėjas Valius Knokneris.

Galimybių surasti papildomus 30 mln. Lt biudžete tikrai nėra ir transporto sektoriuje reikės neišvengiamai daryti galbūt ir nepopuliarius sprendimus, neslėpė meras.

Už ūkinius miesto reikalus atsakingas vicemeras Steponas Vaičikauskas akcentavo, jog miesto teritorijų tvarkymo finansavimas yra skaudžiausia šių metų biudžeto dalis. „Pinigų šiam reikalui trūksta labai daug, tiesa, iš kur jų gauti, nežinau. Seniūnai, daugiabučių namų administratoriai turės mokyti gyventojus, kaip švariai gyventi. Reikės organizuoti talkas bei kitus renginius, kurių metu tvarkysimės. Be gyventojų pagalbos miestas tikrai nebus švarus“, – tvirtino vicemeras.

„Net juokavome, kad penktadieniais reikės skelbti nemokamas atostogas ir visus kviesti į talkas“, – liūdnai šyptelėjo meras A.Kupčinskas.

Atlyginimų nesimažins

Kauno vadovai, kalbantys apie neišvengiamai artėjantį taupymo vajų, apie savo atlyginimų mažinimą kalbėjo itin nenoriai. „Tokia galimybė buvo svarstyta. Kaip žinote, šiais metais visiems savivaldybės darbuotojams priedai nėra mokami. Po biudžeto patvirtinimo žiūrėsime, kaip jis bus vykdomas. Noriu pasakyti, kad, pavyzdžiui, mero ir vicemerų atlyginimai yra daug mažesni nei administracijos direktoriaus, departamentų direktorių ar net vedėjų. Tikimės tam tikro supratimo, solidarumo. Mes kol kas bandome per ūkines išlaidas mažinti nesurenkamus procentus“, – paaiškino meras.

Svarbiausi projektai bus vystomi

Miesto vadovai, kalbėdami apie šių metų savivaldybės finansinę padėtį ir perspektyvas, nestokojo pesimizmo. Tačiau užsiminus apie strateginių miesto projektų vystymą, politikų kalba skambėjo kur kas optimistiškiau. „Daugiausia vilčių dedame į Europos sąjungos fondus ir jų lėšomis vystomus projektus. Savivaldybės paskolų limitas dar nėra išnaudotas ir jis bus daugiausia nukreiptas į arenos statybas. Tam šįmet bus skirta beveik 22 mln. Lt. Tikimės, jog kovą paaiškės Kelių priežiūros fondo galutinės lėšos ir galėsime pradėti antrojo tilto į Nemuno salą statybas. Šiais metais šiems darbams turėtume gauti 5-6 mln. Lt, o likusius – kitąmet“, – teigė A.Kupčinskas.

„Visi prioritetiniai investiciniai projektai bus vykdomi. Yra užtikrintos lėšos iš ES ir Vyriausybės investicijų programos. Dalį finansavimo užtikrins ir savivaldybė. Arena, „Girstučio“ sporto kompleksas ir kiti objektai tikrai bus vystomi“, – patikino vicemeras Rimantas Mikaitis.

Kitas vicemeras Algimantas Kurlavičius, pirmininkavęs biudžeto projektą rengusiai darbo grupei, pasidžiaugė, jog Vyriausybė šįmet Kaunui skirs daugiau dotacijų švietimo reikmėms.

„Galime pasidžiaugti, jog mokinio krepšelis padidės beveik 50 mln. Lt. Galbūt galėsime pakelti mokytojų atlyginimus, tikrai pagerės moksleivių ugdymo kokybė“, – teigė politikas.

Savivaldybė ir toliau ruošiasi vykdyti Kauno „Žalgiriui“ duotus įsipareigojimus. Biudžeto projekte šiai bei kitoms miesto komandoms yra numatyta 8,6 mln. Lt. Tiesa, 5 mln. Lt bus pervesti ne pačiam „Žalgiriui“, o SEB bankui, kuris praėjusiais metais gelbėdamas finansinio kracho ištiktą komandą jai suteikė paskolą. „Žalgirį“ šįmet pasieks tik kiek daugiau nei 0,5 mln. Lt, kurie buvo „įšaldyti“ kaip palūkanos.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Gyvenimas

Jos mus saugo. Kalėjimo prižiūrėtoja E.Martinkėnaitė: „Filmuose prižiūrėtojai vaizduojami per daug atsipūtę“

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Aktualu

Seimo komitetas klausimą dėl atliekų deginimo jėgainių svarstė slaptai

Interviu Kultūra

Iškili rumunų poetė A.Blandiana: „Buvo lengviau priešintis režimui nei rašyti tai, ko jis reikalauja“

Gazas

Paskelbti duomenys: vidutinio greičio matuokliai užfiksavo beveik 90 tūkst. pažeidėjų

Kultūra

„Man Booker“ premija: knygos, šiais metais pretenduojančios į prestižinį apdovanojimą

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Popiežiaus vizitas Aktualu

1000 popiežiaus vizito savanorių – jie kuria istoriją

Gyvenimas

Londono mados savaitės viešnių stilius: ryškios spalvos ir romantiškos suknelės

Vardai

Chuliganizmą kelyje neigiantis P.Aršauskas: „Lamborghini“ jautri virpesiams, gal pareigūnams pasirodė?

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Vardai

Eminemo ir Machine Gun Kelly kovoje triumfuoja jaunasis reperis: kas juoksis paskutinis?

Gazas

Diena su nežymėtu policijos „Audi A6 quattro“: kodėl vairuotojai jai linki, kad „užkaltų“ variklis

Maistas

Aromatingas prancūziškas slyvų apkepas

Aktualu

Kauno policija rekordiniu greičiu nustatė ir sulaikė sprogimo grasintoją

24sek

„Žalgirio“ biudžetas – didesnis nei visų likusių 9 LKL komandų kartu sudėjus

Pasaulis kišenėje

„Ryanair“ keleivis nufilmavo, kaip oro uoste vagiama iš lagamino

Verslas

„Danske Bank“ pinigų plovimo skandalas: ką tai reiškia Lietuvoje esantiems klientams

Vardai

Jurga Baltrukonytė pristatė knygą „Viskas bus gerai“: „Ji niekada netaps bestseleriu“

Verslas

KPD vertinimo tarybose specialistai nedeklaruoja interesų, veikla kelia nerimą ir STT

Naujienos

Gyvenimas

Jos mus saugo. Kalėjimo prižiūrėtoja E.Martinkėnaitė: „Filmuose prižiūrėtojai vaizduojami per daug atsipūtę“

Popiežiaus vizitas Lietuvoje

Interviu Kultūra

Žmogaus ir Žemės nuovargis: pokalbis su Venecijoje Lietuvai atstovausiančios operos „Saulė ir jūra“ autorėmis

Gazas

Vos P.Aršauskui atgavus vairuotojo pažymėjimą, pasipylė „Lamborghini“ pažeidimų vaizdai

24sek

„urBONUSas“: „Ryto“ šansai patiesti „Žalgirį“ ir labiausiai neįvertintas Lietuvos treneris

Interviu Kultūra

Iškili rumunų poetė A.Blandiana: „Buvo lengviau priešintis režimui nei rašyti tai, ko jis reikalauja“

Vardai

Petras Gražulis pirmąkart pamatė dukrą: Birutė Navickaitė atsiprašymo taip ir neišgirdo

Gyvenimas

A.Kuzmickaitė apie Londone pristatytą kolekciją: „Jaučiausi kaip karalienė“

24sek

ESPN sprigtas J.Valančiūnui: prastesnis už D.Sabonį?

Verslas

Rado landą: sukūrė programą, kuri renka ir apdoroja duomenis, bet nepažeidžia privatumo

Aktualu

Seimo komitetas klausimą dėl atliekų deginimo jėgainių svarstė slaptai

Aktualu

Nidos forumas. Lenkų filosofas Bogdanas Szlachta apie Europą kamuojančią migreną

Mokslas.IT

Ši nuotrauka – ne klastotė. Tačiau kosmose iki šiol niekas nepasimetė. Kaip?

Gazas

Paskelbti duomenys: vidutinio greičio matuokliai užfiksavo beveik 90 tūkst. pažeidėjų

Kultūra

„Man Booker“ premija: knygos, šiais metais pretenduojančios į prestižinį apdovanojimą

Vardai

Eminemo ir Machine Gun Kelly kovoje triumfuoja jaunasis reperis: kas juoksis paskutinis?

Gazas

Diena su nežymėtu policijos „Audi A6 quattro“: kodėl vairuotojai jai linki, kad „užkaltų“ variklis

Deuce

Prognozė: Ričardui Berankiui švęsti pergalę prireiks sensacijos

Sportas

A lyga: „Kauno Žalgirio“ akistata su „Jonava“ baigėsi taikiai

24sek

M.Girdžiūno ir amerikiečių vedamas „Rytas“ pergale baigė pasiruošimą sezonui

Vardai

Daugiau vandens

Sveikata

Ruduo pilnas komplimentų

Parašykite atsiliepimą apie 15min