Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2009 12 29, 08:12

Politinių lūžių kitąmet nežadama

Politologai prognozuoja, kad artėjantis naujas politinis sezonas Lietuvoje bus kiek ramesnis nei šiųmetis. Tačiau prezidentei Daliai Grybauskaitei, Seimui ir Vyriausybei iššūkių nemažės.
Andrius Kubilius
Andrius Kubilius. / Šarūno Mažeikos/BFL nuotr.

Besibaigiantys metai buvo neramūs, gausūs politinių įvykių bei intrigų. LŽ kalbinti politologai mano, kad ir 2010-aisiais jų netrūks: valdančiajai koalicijai ir Vyriausybei teks kovoti dėl išlikimo, toliau stengtis tramdyti ekonomikos krizę ir mažinti gyventojų nepasitenkinimą. Prezidentei D.Grybauskaitei prireiks ryžto laviruoti tarp paramos nepopuliariam ministrų kabinetui ir gyventojų interesų gynimo. Seimo pirmininkė Irena Degutienė turės nemažai vargti gerinant parlamento įvaizdį.

A.Kubilius ištvers?

Vyriausybės laukia įtempti metai. Tačiau premjero Andriaus Kubiliaus ministrų kabinetas, politologo Tomo Janeliūno nuomone, turėtų atsilaikyti. Anot jo, opozicija toliau mėgins krautis politinius dividendus iš valdančiosios koalicijos nesėkmių, bet imti valdžios dar nesiryš. „Esant kritiniams momentams pati koalicija gali bandyti atnaujinti Vyriausybę, pakeisdama kai kuriuos jos narius“, – svarstė T.Janeliūnas.

Anot politologo Algio Krupavičiaus, Vyriausybės stabilumą pirmiausia lems tai, ar valdantieji sugebės susitarti dėl bendradarbiavimo su Seimo frakcija „Viena Lietuva“. „Koalicija turi būti išplėsta“, – pažymėjo jis.

Opozicija kritikuos, bet nevers

Vyriausybės ir valdančiosios koalicijos ramybė daug priklausys ir nuo opozicijos veiksmų. Anot A.Krupavičiaus, jei ji bus pasyvi, neturės ambicijų suformuoti naują koaliciją, gyvenimas tekės panašia vaga. Politologas prognozavo, kad Vyriausybė bent jau artimiausiu metu nesubyrės.

Vyriausybės laukia įtempti metai. Tačiau premjero Andriaus Kubiliaus ministrų kabinetas, politologo Tomo Janeliūno nuomone, turėtų atsilaikyti.

Panašios nuomonės laikosi ir Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Mindaugas Jurkynas. Anot jo, opozicijai kol kas nepalankus metas perimti valdžią. „Sudaryti alternatyvią Vyriausybę dabar, kai kainos šaus aukštyn, ir aukoti politinius taškus dėl būtinų politinių reformų, matyt, nelabai kas norėtų“, – tvirtino politologas.

Neišnaudojamas potencialas

Seimas kitąmet veikiausiai ryžtingai nepakeis dabartinės veiklos krypties. Teigiamų pokyčių į parlamento darbą, A.Krupavičiaus nuomone, atnešė Seimo pirmininke išrinkta Irena Degutienė. Jis priminė, kad šios politikės kandidatūrai neprieštaravo net opozicijos atstovai.

Politologas Antanas Kulakauskas mano, kad įdėjus pastangų įmanoma bent šiek tiek pagerinti Seimo įvaizdį. Tokias viltis jis sietų su I.Degutiene ir parlamento galimybėmis išnaudoti turimą potencialą. „Vyriausybė rengia didžiąją dalį sprendimų, dėl kurių balsuojama Seime. Parlamento intelektualinis potencialas – patarėjai, padėjėjai – gali būti kvalifikuotas ekspertas ministrų kabineto parengtiems sprendimams įvertinti. To mūsų Seimas neatlieka“, – apgailestavo jis.

M.Jurkyno teigimu, Seimas gyvena įprastą rutininį gyvenimą: „Konstruktyvumo ar idealios vienybės ten tikėtis neverta.“ Tačiau politologas pažymėjo, kad šiemet Seime priimta daug reikšmingų sprendimų. Jie daug kam nepatiko, nes gyventojai nepajuto jokio pagerėjimo.

Ryžtinga kryptis

Politologų nuomone, prezidentė D.Grybauskaitė jau „įsivažiavo“ į šalies vadovės pareigas ir ėmėsi įgyvendinti savo programines nuostatas. Anot T.Janeliūno, pastarojo meto įvykiai rodo, kad prezidentė pasirinko gana radikalią veiklos kryptį: keičia nepatinkančius pareigūnus, bando kovoti su klaninėmis apraiškomis.

A.Krupavičius pažymėjo, kad D.Grybauskaitė reiškia paramą dabartinei Vyriausybei, tačiau nevengia ir kritikuoti tam tikrų nepopuliariausių bei skausmingiausių jos sprendimų. „Manau, tokia taktika išliks ir kitąmet. Prezidentės darbotvarkės didesnę dalį turėtų užimti užsienio politikos klausimai“, – sakė jis.

Tikėtina protestų banga

Neabejojama, kad augant kainoms ir mažėjant gyventojų pajamoms, socialinė padėtis krašte prastės. Anot T.Janeliūno, nemažo nepasitenkinimo protrūkio valdžia gali sulaukti pavasario pradžioje. „Kol kas nėra jokių požymių, kad Vyriausybė ar valdančioji koalicija galėtų nuraminti žmones“, – įsitikinęs jis.

A.Krupavičius taip pat užsiminė, kad socialinė įtampa tik didės. Tačiau politinėje arenoje jis nemato stiprių žaidėjų, galinčių pasinaudoti tokia padėtimi.

Įtampą tarp gyventojų esą didina ir pats premjeras A.Kubilius. Politologų nuomone, Vyriausybės vadovas kol kas neišmoko tinkamai ir nuoširdžiai bendrauti su visuomene.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

„Lietuvos žinios“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min