Dabar populiaru
Publikuota: 2018 birželio 12d. 12:26 , Atnaujinta: 2018 birželio 12d. 14:47

Politinių partijų lyderiai sutinka su kritika prezidentės metiniame pranešime

Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Dalios Grybauskaitės metinis pranešimas

Antradienį šalies prezidentė Dalia Grybauskaitė skaitė metinį pranešimą. Jame taip pat užsimenama apie politinių partijų situaciją, pabrėžiama, kad dabar tinkamas metas atsinaujinti. BNS kalbinti politinių partijų vadovai sutiko su D.Grybauskaitės išsakytais pastebėjimais, tačiau kai kur stinga aiškumo.

G.Landsbergis: pranešimo esminė žinia – R.Karbauskiui

Opozicinės Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) vadovas Gabrielius Landsbergis esminę politinę žinią prezidentės metiniame pranešime išgirdo valdančiųjų „valstiečių“ vadovui Ramūnui Karbauskiui.

„Esminė politinė žinia, aš manau, kad ji buvo skirta „valstiečių“ frakcijos seniūnui, aš tą tikrai išgirdau, nes keliose vietose buvo paminėti dalykai, kurie siejami su Ramūnu Karbauskiu“, – žurnalistams šalies vadovės metinį pranešimą komentavo G.Landsbergis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gabrielius Landsbergis

„Tai ir besitęsianti koncerno įtaka partijoms, ir įspėjimas apie naujus koncernus, kurie gali ateiti, aš įsivaizduoju, kad jie ar iš Kauno, ar iš kokio kito miesto gali žengti Vilniun, R.Karbauskiui įspėjimas dėl ryšių su žemės ūkiu, dėl jo buvimo didžiuliu ūkininku, kuris iškreipia rinką, kad jis ir jo frakcija yra suvaržyti priimti įstatymus, kad situacija keistųsi“, – vardijo G.Landsbergis.

Prezidentė D.Grybauskaitė antradienį Seime perskaitytame metiniame pranešime sakė, kad „vieni kaime niekaip nesuduria galo su galu, kiti pamiršta deklaruoti šimtatūkstantinius sandorius“.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos vadovas R.Karbauskis žurnalistams komentuodamas šią pranešimo vietą savo ruožtu sakė nesąs tikras, jog prezidentė omenyje turėjo būtent jį.

„Nesu tikras, kad aš minimas šioje vietoje, bet jei šnekėčiau apie savo ir kitų atsakomybę – jos niekas nesikrato. Kiekvienas žmogus atsakingas už tai, ką jis daro, bet tai niekaip nesusiję su žemės ūkiu“, – aiškino R.Karbauskis.

Opozicinių konservatorių vadovas G.Landsbergis taip pat išskyrė, kad pranešime nuskambėjo „bemaž pirmasis toks ryškus prezidentės pasisakymas už partinės sistemos stiprinimą“.

„Ir tikrai aš tai labai vertinu, nes mes, kurie atstovaujame tradicines partijas, susiduriam su dideliu pasipriešinimu, ir prezidentė išsakydavo partijoms kritiką, neva partinė sistema yra susikompromitavusi save, ir partijoms atstatyti pasitikėjimą savimi yra vis sunkiau ir sunkiau “, – kalbėjo G.Landsbergis.

„Šiandien ji (prezidentė – BNS) suteikė pasitikėjimo kreditą, būtent tradicinėms politinėms jėgoms, kurios turi atrasti savyje jėgų. Aš girdėjau prezidentės palinkėjimą partinei sistemai nepasiduoti, nes tada vietoj partijų ateina vienadieniai judėjimai, vienadienės partijėlės, kurios stabilumo nesuteikia, priešingai, griauna visą partinę sistemą“, – sakė opozicijos atstovas.

Valstybės vadovė D.Grybauskaitė savo metiniame pranešime teigė, jog partijos po pastarųjų politinės korupcijos skandalų turi „nepakartojamą galimybę prisikelti naujam gyvenimui“.

„Kad ir kokios silpnos, pavargusios, nukraujavusios būtų politinės partijos, tačiau kol kas tai patikimiausias demokratinio valstybės vystymosi pagrindas. Ir partijos turi nepakartojamą galimybę prisikelti naujam gyvenimui“, – pažymėjo prezidentė.

Ji kartu pabrėžė, kad daugiau demokratijos įnešti turėję rinkimų komitetai tampa „vienkartinės demokratijos grimasa su politinių atskalūnų reanimacija ir vieninteliu tikslu – siekti valdžios“.

G.Landsbergis taip pat išskyrė, kad pranešime nuskambėjo „bemaž pirmasis toks ryškus prezidentės pasisakymas už partinės sistemos stiprinimą“.

G.Kirkilas: prezidentės kritika dėl „rietenų“ Seime yra teisinga

Valdančiųjų Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininkas Gediminas Kirkilas antradienį pareiškė sutinkantis su prezidentės D.Grybauskaitės kritika dėl politikų laiko švaistymo tarpusavio santykių aiškinimuisi.

„Visą laiką minėjau, kad visos valdžios šakos turi bendradarbiauti, iš tikrųjų, pastaruoju metu to tikrai pritrūko dėl įvairių priežasčių. Turiu omenyje Seimą, Vyriausybę, Prezidentūrą. Bet manau, kad iš tikrųjų ta vidinė kova, kuri vyksta Seime, niekam ji neatneš naudos, tai beveik akivaizdu. Su tuo visiškai sutinku ir manau, kad Seimui reikia koncentruotis į reformas, o ne į vidaus karus, kurie įprastai turėtų pasibaigti po rinkimų“, – BNS sakė G.Kirkilas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gediminas Kirkilas

Jis pritarė ir D.Grybauskaitės išsakytai kritikai, jog Seimas skiria per daug laiko nesvarbiems klausimams spręsti, o patį antradienį Seime prezidentės skaitytą metinį pranešimą jis įvertino kaip geriausią iš visų jos metinių kalbų.

„Prezidentės pranešimas, lyginant su kitais, buvo pakankamai nuosaikus, subalansuotas, bet aštrumo neprarado (...). Manyčiau, kad iš visų anksčiau girdėtų prezidentės pranešimų šis yra geriausias“, – teigė G.Kirkilas.

Jis pritarė ir nuostatoms, kad būtina siekti didesnio solidarumo tarp verslo ir bendruomenės, tiek pačioje visuomenėje, taip pat pastaboms dėl būtinybės skaidrinti ir stiprinti partijas, nevyriausybininkų vaidmenį.

G.Kirkilas sako pritariantis ir prezidentės susirūpinimu negatyviais reiškiniais, susiskaldymu tarptautinėje bendruomenėje, raginimui stiprinti santykius su kaimynais, kvietimui daugiau dėmesio skirti socialinio verslo vaidmeniui.

R.Tamašunienė: prezidentė teisi dėl partinės sistemos, bet per kritiška dėl reformų

Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė sako, kad prezidentė D.Grybauskaitė metiniame pranešime teisingai kritikavo krizę išgyvenančią partinę sistemą, tačiau buvo per griežta dėl reformų, kuriomis siekiama gerovės.

Aš nemanau, kad tai yra supriešinimas, yra vis dėl viešųjų finansų stoka, niekas reformoms nepasiūlė kito kelio, negu tik palaipsniui priimami sprendimai, – aiškino R.Tamašūnienė

„Galbūt prezidentė per daug kritiškai įvertino žingsnius, kurie daromi dabar, siekiant gerovės, socialinės atskirties mažinimo. Ji įvardijo tai kaip supriešinimą, bet vis dėlto geriau kažką daryti nei tik kalbėti, kaip buvo iki šiol“, – BNS sakė R.Tamašunienė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Rita Tamašunienė

Anot jos, Seimas ir Vyriausybė pokyčių imasi palaipsniui, nes yra viešųjų finansų ribos.

„Daug diskutuojama dėl įvairių reformų: ar sveikatos apsaugos, ar švietimo, ar socialinės apsaugos, bet vis dėlto kažkas vyksta, kažkas daroma, siekiant kurti gerovės valstybę. Aš nemanau, kad tai yra supriešinimas, yra vis dėl viešųjų finansų stoka, niekas reformoms nepasiūlė kito kelio, negu tik palaipsniui priimami sprendimai. Prezidentė irgi nepasiūlė, kaip tai turime padaryti. Tai gal geriau mažais žingsniais judėti į priekį negu iš viso užsikonservuoti vietoje“, – mano politikė.

Kartu ji aiškino, kad sutinka su prezidente dėl problemų partijų sistemoje.

„Dėmesys skaidrumui, politinių partijų nepriklausomumui, man atrodo, yra teisingas dalykas, tai ir turi būti demokratinėje valstybėje“, – teigė R.Tamašunienė.

Antradienį Seime skaitydama devintąjį metinį pranešimą D.Grybauskaitė kritikavo politikų susiliejimą su verslu, bet kartu pabrėžė, kad partijos išlieka „patikimiausias demokratinio valstybės vystymosi pagrindas“.

Kalbėdama apie pertvarkas ji sakė, kad socialiai orientuotoje politikoje atskirtis turėtų būti mažinama ne vienkartinėmis išmokomis, o kryptingais ir ilgalaikiais sprendimais, kurių priėmime dalyvautų ir patys žmonės. Anot prezidentės, ties skurdo riba vis dar gyvena nepateisinamai daug dirbančių žmonių, žmonės, ypač regionuose, jaučiasi niekam nerūpintys.

E.Gentvilas: dėl verslo įtakos politikai stabdymo galima diskutuoti

Opozicinio Lietuvos liberalų sąjūdžio (LLS) vadovas Eugenijus Gentvilas sutinka su prezidentės pastabomis dėl pristabdytos neteisėtos verslo įtakos politikai, tik sako, kad prezidentės prisiimami nuopelnai yra diskutuotini.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Eugenijus Gentvilas

Jo nuomone, prezidentė „gana dramatiškai“ apibūdino situaciją dėl verslo ir politikos santykių kalbėdama apie pristabdytą oligarchinį demokratinės sistemos užvaldymą, tačiau vis dėlto priekaištų šalies vadovės formuluotėms jis neturi.

„Neturiu kam priekaištauti: bandymas įtakoti politinius procesus buvo ir tęsėsi pakankamai ilgai. Na, žinoma, prezidentė tai pateikė kaip savo kovos pergalę – galima dėl to diskutuoti“, – BNS sakė E.Gentvilas.

Politikas sako, kad jam priimtina prezidentės iškelta „pilietinės Lietuvos idėja“, t.y. jis sutinka su raginimu „atsigręžti į piliečių galias“, kad būtent pilietiniai sąjūdžiai, iniciatyvos turėtų palaikyti progresą ir jo reikalauti.

E.Gentvilas atkreipė dėmesį ir į prezidentės kvietimą, jog partijos po politinės korupcijos skandalų, kuriuose figūruoja ir Liberalų sąjūdis, „turi nepakartojamą galimybę prisikelti naujam gyvenimui“, jei prie jų prisijungs daugiau žmonių.

„Tas tiesa, mes, liberalai, darome tą patį, kai mūsų buvęs vadas tokių dalykų pridarė, mes laižomės žaizdas ir turime tą supratimą, kad turime veikti kitaip, naujai“, – dėstė E.Gentvilas.

Jis išgirdo ir D.Grybauskaitės tiesioginę kritiką R.Karbauskiui dėl sandorių, žemės ūkio verslo koncentracijos, kuri, anot jo, išsakyta „korektiškai, be kokių nors paryškinimų“.

R.Žemaitaitis pranešime pasigedo savikritikos

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis sako, kad prezidentės D.Grybauskaitės metiniame pranešime pasigedo savikritikos.

„Prezidentė sąlyginai gal per mažai kritikos prisiėmė sau dėl kilusio liberalų skandalo, nes ir tos pažymos, ir elektroniniai laiškai, ir kiti dalykai rodo, kad buvo labiau bendraujama negu buvo metiniame pranešime pasakyta“, – BNS po prezidentės pranešimo sakė R.Žemaitaitis.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Remigijus Žemaitaitis

Jo vertinimu, antradienį Seime skaitydama metinį pranešime prezidentė taip pat nepelnytai mažai dėmesio skyrė sveikatos apsaugos įstaigų reformai – Vyriausybė Seimui yra pateikusi pataisas, kurios sudarytų prielaidas reformuoti dabartinį tinklą.

„Mažai dėmesio iš tikrųjų buvo skirta sveikatos sistemai, to aš labai pasigedau, nes dabar yra Seime svarstoma dėl daugiau kaip 20 rajoninių ligoninių uždarymo ar perdavimo Sveikatos apsaugos ministerijai. Prieinamumas, ką ir Pasaulio sveikatos organizacija, ir Europos Komisija pasakė, yra labai prastas Lietuvoje, tai sveikatos sistema tikrai mažai dėmesio sulaukė, apie tai per mažai buvo kalbama“, – mano politikas.

Be to, R.Žemaitaitis pasigedo, kad nuopelnai už Lietuvą pasiekiančias investicijas būtų atiduoti buvusiai Vyriausybei, nes dabartinė, jo nuomone, šiuo klausimu dar nieko nenuveikė.

Kartu jis svarstė, kad apskritai prezidentės vaidmuo vidaus politikoje nėra didelis, todėl ir metiniu pranešimu ji negali labai daug pakeisti.

„Kaip daugiausia užsienio politiką vykdantis asmuo nelabai čia ką ir gali ir padaryti būdamas prezidentu. Dekretais nevadovausi (...). Politinį autoritetą užsitarnauji savo darbu ir diplomatiniais santykiais mėgindamas įvesti ramybę, to aš tikrai ir palinkėčiau siekti“, – sakė R.Žemaitaitis.

G.Paluckas įžvelgia atgailos motyvų

Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) pirmininkas Gintautas Paluckas prezidentės metinėje kalboje įžvelgia atgailą dėl paviešintos parlamentinio politikų ir verslo ryšių tyrimo medžiagos.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

„Matau šiame metiniame pranešime ir šiek tiek atgalios kai kuriuose epizoduose – šneku apie konkrečius epizodus, kur prezidentė kalba apie įvairias pažymas, VSD medžiagą, apie tai, ką mes žinome, bet labai gražiai pereina prie to, kad svarbu ne tik žinoti, bet ir įrodyti, atiduoti teismui. Ji kalba apie teisinės valstybės principus, nors, tiesą sakant pati tą džiną iš butelio paleido įvairiomis pažymomis formuodama, reformuodama Vyriausybes, ministrų komandas, viceministrus“, – BNS sakė G. Paluckas.

Anot jo, prezidentė pakeitė nuomonę ir dėl visuomeninių komitetų, nes jų atsiradimą aktyviai palaikė, o antradienį apie tai kalbėjo kaip apie „vienkartinės demokratijos grimasą“.

Jis sako, kad jau prieš metus D.Grybauskaitė įvardijo partijas, kaip pagrindinius demokratijos ramsčius, o pratęsdama mintį antradienį „su siaubu suvokusi, kas gali atsitikti, jie partijos grius“, išsakė joms paramą kviesdama jungtis žmones.

„Sakyčiau ji ištiesė pagalbos ranką tiems, kurie keičiasi savo autoritetais, palaikymu visuomenės, kviečia žmones pasitikėti tais, kurie tampa skaidresni, atviresni, kurie tas aplinkybes įvertino ne tik viešumoje, bet pasidarė išvadas ir viduje. Tokių partijų kol kas yra tik viena – socdemų, nes kita tradicinė, konservatoriai, savo šešėliuose vis dar nardo ir mėgina savo tai pietus, tai finansavimus per viešąsias įstaigas paslėpti“, – aiškino G.Paluckas.

Anot jo, dar vienas įvardintas prezidentės tikslas, kurio jai nepavyko pasiekti – stiprios pilietinės visuomenės suformavimas, socialinių ryšių, profesinių sąjungų stiprinimas.

„Čia irgi yra viltingas kvietimas – susiimkime, nes kitaip žmonės nedalyvauja sprendimų priėmime, tampa apatiški“, – kalbėjo LSDP vadovas.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Video

01:19
01:17
05:26

Visi į lauką!

Liaudies alus

Gera savijauta – tavo pasirinkimas

Namų šefas

Konkursas
Konkursas
Parašykite atsiliepimą apie 15min