TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Politologai apie FNTT skandalą: ir avis sveika, ir vilkas sotus nebus

Raimundas Palaitis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Raimundas Palaitis
Šaltinis: 15min
0
A A

Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos (FNTT) vadovo Vitalijaus Gailiaus ir jo pavaduotojo Vytauto Giržado atleidimo skandalas jau ne juokais klibina koalicijos pamatus. Konservatoriai griežtu tonu reikalauja ministro Raimundo Palaičio atleistuosius grąžinti į darbą. Tiesa, kas bus pačiam R.Palaičiui, jei jis konservatorių prašymo nevykdys, nutylima.

Prašo pagarbos

Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos Seime seniūnas Jurgis Razma teigia, kad skubiai atleisdamas FNTT vadovus R.Palaitis pademonstravo nepagarbą premjerui ir visai koalicijai.

Anot jo, A.Kubilius buvo prašęs R.Palaičio nesiimti jokių skubių veiksmų dėl FNTT vadovų bent tol, kol jis negrįšiąs iš Japonijos, tačiau R.Palaitis nepakluso.

„Jis parodė nepagarbą Vyriausybės, kurioje dirba, vadovui“, – įsitikinęs J.Razma.

Todėl, pasak konservatoriaus, liberalcentristai turėtų pagalvoti apie savo atsakomybę valdančiojoje koalicijoje ir „pripažinti klaidas“.

„Tikiu, kad liberalcentristai pajėgs įvertinti, ar ministro atsitraukimas būtų didelė auka. Objektyviai įvertinti situaciją liberalcentristai turi daug galimybių“, – pažymėjo politikas.

Jis parodė nepagarbą Vyriausybės, kurioje dirba, vadovui, – sako J.Razma.

Pasak jo, R.Palaičiui nutarus grąžinti į darbą FNTT vadovus, toliau dirbti galėtų tiek jie, tiek ministras.

Liberalcentristai nesitraukia

Tuo tarpu Liberalų ir centro sąjungos pirmininkas Algis Čaplikas piktinasi, kad konservatoriai ėmė reikalauti atšaukti teisėtą Vidaus reikalų ministro sprendimą.

Pasak jo, tokiu požiūriu premjeras A.Kubilius parodo nepasitikėjimą pagrindinėmis valstybės institucijomis: Valstybės saugumo departamentu, Krašto apsaugos ministerija, Generaline prokuratūra ir net prezidentūra.

Todėl A.Čaplikas tikisi, kad įtikinti R.Palaičio veiksmų teisėtumu koalicijos partnerius pavyks artimiausiu metu jo iniciatyva šaukiamame koalicijos vadovų susitikime.

Koalicijai taip pat priklausantys liberalai nuo FNTT vadovų atleidimo skandalo iki pirmadienio laikėsi atokiau. Ir dabar jie nereiškia kategoriškos pozicijos, ar R.Palaičio sprendimas atleisti V.Gailių ir V.Giržadą buvo teisingas.

Liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis kolegas tik paragino viešai nesidrabstyti purvais ir stengtis „garbingai baigti kadenciją“.

Avis sveika ir vilkas sotus nebus

Tuo tarpu politologai įsitikinę, kad net R.Palaičiui nutarus paklusti premjerui, situacija „ir avis sveika, ir vilkas sotus“ šioje situacijoje nebeįmanoma. 

Panašu, kad aukojamas bus tik ministras, – mano politologas.

Algis Krupavičius mano, kad vidaus reikalų ministrui ši situacija yra nedėkingiausia. Matyt, kad jis bet kokiu atveju neteks posto, nes likti dirbti koalicijoje, kai premjeras atvirai reiškia nepasitikėjimą,  neįmanoma. Neįmanoma ir dvi savaites tvirtinus esą FNTT vadovai išdavė valstybės paslaptį, staiga „atsiprašyti“.

„Situacija jau per daug įtempta, todėl staiga pasakyti „suklydau“ nebeįmanoma. FNTT vadovų sugrąžinimas reikštų, kad ministras vis tiek turėtų atsistatydinti“, – mano A.Krupavičius.

Dirbs mažumos Vyriausybė?

Politologo Vytauto Dumbliausko akimis, rinkimams besiruošiantys liberalcentristai vargu ar nuspręs visi sutartinai palikti koaliciją, nes daugumai šios partijos politikų keli mėnesiai iki rinkimų yra paskutinė galimybė  gulbės giesmei.

„Panašu, kad aukojamas bus tik ministras“, – sakė jis.

V.Dumbliausko teigimu, konservatoriai, norėdami nuversti R.Palaitį, sunkumų patirti neturėtų – tam esą mielai pasitarnaus opozicija.

Dabar, deja, aiškinama tik kas yra „ne prie ko“, – stebisi A.Krupavičius.

Jei liberalcentristai vis dėlto nutartų palikti koaliciją, iki rinkimų, anot A.Krupavičiaus, greičiausiai gana sėkmingai dirbtų mažumos Vyriausybė.

Trūksta prezidentės

Politologas A.Krupavičius tikina, kad šiuo metu susidariusią įtampą valdančiojoje koalicijoje išsklaidyti galėtų rimtas ir nuoširdus visų istorijos dalyvių pokalbis. Jį, anot politologo, turėtų organizuoti prezidentė.

„Tokioje situacijoje turėtų atsirasti politikas ir lyderis, kuris kviestų visus sėsti prie vieno stalo. Dabar tų pokalbių nėra, bendraujama per žiniasklaidą. To koordinatoriaus, tarpininko funkcija turėtų užsiimti prezidentė. Tai būtų logiška, natūralu“, – mano A.Krupavičius.

Pasak jo, nepaisant to, kad dabar prezidentė palaiko R.Palaičio poziciją, ji turėtų prisiimti ir atsakomybę ieškant išeičių.

„Turi būti visuomenei paaiškinama, „kas čia prie ko“. Dabar, deja, aiškinama tik kas yra „ne prie ko“, – prezidentės vaidmenį FNTT vadovų atleidimo istorijoje kritikuoja A.Krupavičius.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min