Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 spalio 18d. 12:36

Politologai S.Skvernelio partijai pranašauja sėkmę: blogos žinios ne tik „valstiečiams“

Saulius Spurga ir Ainė Ramonaitė
15min nuotr. / Saulius Spurga ir Ainė Ramonaitė
Naujai steigiamai Demokratų partijai „Vardan Lietuvos“, kurios priešakyje – buvęs premjeras, Seimo „valstietis“ Saulius Skvernelis, politologai brėžia palankias perspektyvas. Anot jų, tikėtina, kad partija įsisteigs ir nusivilios ne tik „valstiečių“, bet ir socialdemokratų, galbūt ir valdančiųjų Liberalų sąjūdžio ar konservatorių rinkėjus.

Steigiamos Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ perspektyvos neblogos, 15min komentavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto mokslininkė Ainė Ramonaitė.

Pasak jos, partijos veidas S.Skvernelis – ryškus lyderis, be to, Lietuvos visuomenė esą mėgsta naują vėją.

Paklausa naujoms partijoms

„Manau, kad perspektyvos neblogos turint omeny, kad per kiekvienus rinkimus pas mus atsiranda nauja partija ar atsinaujinusi partija. Yra paklausa tokio tipo partijoms.

Kitas momentas – S.Skvernelio figūra reikšminga. Jis buvo matomas kaip premjeras ir kaip galimas premjeras, o nelabai daug partijų apskritai turi tokio lygio figūrą, kuri galėtų pretenduoti į premjero postą“, – teigė politikė.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sauliaus Skvernelio pasisakymas apie naujos partijos kūrimą
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Sauliaus Skvernelio pasisakymas apie naujos partijos kūrimą

Ji pažymėjo, kad S.Skvernelio komandoje – ir kiti žinomi visuomenėje žmonės, kurie galėtų būti matomi kaip ministrai, arba jau buvę ministrai.

„Komanda pakankamai ryški ir nepasakysi, kad turėtų kokių nors labai didelių priešininkų“, – kalbėjo A.Ramonaitė.

Tiesa, ji suabejojo, ar frakcija apie partijos steigimą nepasiskelbė per anksti.

„Neaišku, ar ne per anksti jie čia, jeigu taip žiūrėti iš strateginės perspektyvos. Iki Seimo rinkimų dar toloka, ar ta naujiena nepraras savo naujumo iki ateinančių rinkimų.

Iki Seimo rinkimų dar toloka, ar ta naujiena nepraras savo naujumo iki ateinančių rinkimų.

Kita vertus, norint sukurti partiją, reikia laiko, reikia pinigų, narius surinkti. Matyt, jie paskaičiavo, kad išstoti – laikas“, – svarstė politologė.

Patraukli alternatyva

Nuo kurių partijų naujai steigiama politinė jėga galėtų nuvilioti rinkėjus?

Pasak A.Ramonaitės, tai galėtų būti ir „valstiečiai“, ir socialdemokratai, ir Liberalų sąjūdis. Galbūt net Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai.

„Patys nariai ir S.Skvernelis matomi kaip centristinės figūros. [Nuviliotų] tuos rinkėjus, kuriuos, jau matom, kad prarado „valstiečiai“ S.Skverneliui pasitraukus – tai tikrai į šituos gali pretenduoti.

Gali ir nuo socdemų nuimti, gali ir nuo Liberalų sąjūdžio nuimti. Ir netgi nenustebčiau, jeigu nuims nuo Tėvynės sąjungos. Vis tiek bus žmonių, kurie bus nepatenkinti jų valdymo kadencija.

Tai galėtų būti alternatyva daug kam“, – apie palaikymą naujai kuriamai jėgai kalbėjo mokslininkė.

„Kai esi centre, gali nugriebti nuo visų po truputėlį, išskyrus gal kokius radikalus“, – pridūrė ji.

Pavojus ne tik „valstiečiams“

Mykolo Romerio universiteto mokslininkas Saulius Spurga S.Skvernelio partijai taip pat prognozavo sėkmę.

„Perspektyvos galima spėti, kad yra neblogos. O tai laiduoja populiarus lyderis, kuris Lietuvoje žinomas, turi daugelio rinkėjų palaikymą, yra buvęs ministru pirmininku“, - 15min komentavo jis.

S.Spurgos įsitikinimu, naujai steigiama partija nusigrobs „valstiečių“ rinkėjų balsų. Esą tai jau dabar atsispindi reitinguose.

„Valstiečių“ partijai tai tikrai yra negeros žinios.

„Valstiečių“ partijai tai tikrai yra negeros žinios. Tai jau matome reitinguose. Atrodo, kad beveik trečdaliu sumažėjo reitingai <...>. Dalis rinkėjų galbūt už šitą partiją ir balsavo tik todėl, kad joje buvo Saulius Skvernelis. Tai ir pasimatė“, – kalbėjo politologas.

Bet, anot jo, įmanoma, kad S.Skvernelis privilios ir kitų partijų rėmėjus.

„Saulius Skvernelis neturi tokių ryškių pažiūrų. Jis gali, esant aplinkybėms, remtis įvairiomis vertybėmis, priimdamas sprendimus gali naudoti įvairius motyvus, taip pat ir pragmatiškumą. Manau, kad ir kitos partijos gali netekti dalies rinkėjų“, – svarstė S.Spurga.

Galbūt susidomės ir liberalai

Kas junksis prie naujai steigiamos partijos, pasak jo, priklausys nuo to, ar skils „valstiečių“ frakcijos savivaldybių tarybose.

Bet, S.Spurgos vertinimu, gali jungtis ir ne tik „valstiečiai“:

„Daugelio pažiūrų žmonės gali staiga pamatyti S.Skvernelyje priimtiną lyderį. <...> Galbūt ir liberalas vienas kitas pamatys S.Skvernelyje tinkamą vedlį.“

Kita Mykolo Romerio universiteto politologė Rima Urbonaitė teigė, jog S.Skvernelis ir jo komanda turėjo du kelius – jungtis prie jau veikiančios partijos arba kurti savo.

Pastarasis žingsnis, pasak jos, apskaičiuotas.

Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Rima Urbonaitė
Luko Balandžio / 15min nuotr./15min studijoje – Rima Urbonaitė

„Tai tikrai nenustebino. Akivaizdu, kad politinių ambicijų yra. Žiūrėsim, kaip seksis, nes iki rinkimų laiko dar daug, o partiją sukurti nuo nulio švelniai tariant nelengvas uždavinys net ir su gerai žinomais veidais“, – „Žinių radijui“ pirmadienį komentavo R.Urbonaitė.

Galės pretenduoti į finansavimą

Lietuvos gyventojai, anot jos, noriai palaiko naujas partijas:

„Naujumo efektas gali turėti pozityvumo ta prasme, kad lietuviai mėgsta naujus politinius darinius nepaisant to, kad jie būna su senais veidais.“

„Naujo politinio darinio sukūrimas reikš, kad šitas darinys gali pretenduoti į ne tokį jau mažą finansavimą iš biudžeto ir gerokai apkarpyti finansavimą „valstiečių“ partijai.

O čia jau ir emociškai savimeilę gali paglostyti išėjusiems arba, tiksliau tariant, išmestiems dabartinės frakcijos atstovams ir buvusiems „valstiečių“ frakcijos žmonėms“, – pridūrė R.Urbonaitė.

Komentarai apie partijos steigimą:

Apie naujai kuriamą partiją opozicinė Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ paskelbė pirmadienį.

Partija, pasak jos, bus orientuota į centro kairę, sieks mažinti skurdą, skirti dėmesį aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų steigimui.

Žmogaus teisių srityje politinė jėga žada vadovautis tautinėmis pažiūromis.

Sieks dalyvauti savivaldos rinkimuose

Tikimasi, kad partija įsisteigs kitų metų pradžioje ir dalyvaus 2023 metų savivaldos rinkimuose.

Seimo Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“ įsikūrė po to, kai S.Skvernelis su kitais bendražygiais paliko „valstiečių“ frakciją.

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis pirmadienį BNS komentavo, jog naujai kuriama partija „valstiečiams“ nebus konkurentė. Apie tai daugiau – čia.

Partijos logotipas:

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Tik prenumeratoriams

SEB verslo augimo programa

01:16:45
47:36

Video

01:18:53
14:40
02:11

Adventur 2022

Maistas

Tik prenumeratoriams

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min