Dabar populiaru
Publikuota: 2009 liepos 11d. 16:23

Politologai: V.Adamkus - per mažai aktyvus, bet gebėjęs užtikrinti stabilumą

Anot politologų, didžiausias V.Adamkaus nuopelnas – politinės sistemos stabilizavimas.
Šarūno Mažeikos/BFL nuotr. / Anot politologų, didžiausias V.Adamkaus nuopelnas – politinės sistemos stabilizavimas.

Kadenciją baigiantis Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus, nors kartais nebuvo pakankamai aktyvus, diplomatiniais būdais sugebėjo užtikrinti politinį stabilumą, mano politologai.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (TSPMI) docento Tomo Janeliūno nuomone, nors V.Adamkus ir buvo kritikuojamas dėl neryžtingumo ir per mažo spaudimo Seimui bei Vyriausybei, visgi tokiu būdu šalies vadovas sugebėjo užtikrinti stabilumą tarp Prezidento institucijos, Seimo ir Vyriausybės.

„Tai turėjo savo kainą: reikėjo ieškoti kompromisų. Prezidentas ne visada ėjo iki galo, ne visada laikėsi savo pozicijos, ne visada naudojosi veto teise“, – neigiamus tokios šalies vadovo pozicijos aspektus vardino T.Janeliūnas.  Anot politologo, V.Adamkus galėjo būti aktyvesnis.

Per paskutinius dvejus prezidentavimo metus, pašnekovo nuomone, susidarė įspūdis, kad šalies vadovas susitaikė su tuo, kas vyksta.  Lietuvos politologų asociacijos viceprezidentas, TSPMI dėstytojas Alvidas Lukošaitis vienareikšmiškai teigti, kad V.Adamkui trūko ryžtingumo, nebuvo linkęs.

„Prezidentas pademonstravo sugebėjimą reaguoti išlaikytai, tolerantiškai, iškentėtai į daugelį dalykų, renkantis geriausią variantą iš kai kurių blogybių“, – tvirtino politologas.  Visgi pašnekovas pripažino, kad V.Adamkus nebuvo pakankamai aktyvus.

„Prezidentas turėjo galimybę kurti prezidentinę kontrolę. Aš manau, jis tuo nepasinaudojo Vyriausybės atžvilgiu. Prezidentas galėjo būti reiklesnis, principingesnis, nepertraukiamai kreipdamas dėmesį į vykdomosios valdžios grandinę“, – teigė A.Lukošaitis.

Vis dėlto abu kalbinti politologai teigė, kad šalies vadovas itin daug prisidėjo užsienio politikos srityje.  „Jis tikrai tapo pakankamai ryškia figūra Europos diplomatinėje sferoje, ypač pirmaisiais metais Ukrainos ir Gruzijos atžvilgiu, ir ES tarptautinėje arenoje“, – teigė T.Janeliūnas.

A.Lukošaičio teigimu, aplinkybė, kad V.Adamkus išlaikė aukštą pasitikėjimo lygį, įrodo, kad kadenciją baigiantis prezidentas prisidėjo prie demokratijos brandinimo.  82-ejų V.Adamkaus kadencija baigiasi liepos 12 dieną, kai prisieks nauja Lietuvos prezidentė Dalia Grybauskaitė. Prezidento pareigas jis ėjo nuo 2004 metų liepos, o pirmą kartą Lietuvos vadovu V.Adamkus išrinktas 1998 metais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 1 Valdas Adamkus

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Mano namas

Gaminkite protingai

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min