Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Politologas Saulius Šiliauskas: prisidengdama kova su korupcija, Dalia Grybauskaitė bando pasididinti savo reitingą

Algimanta Pabedinskienė ir Dalia Grybauskaitė
Andriaus Ufarto/BFL nuotr. / Algimanta Pabedinskienė ir Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: Radijas „Laisvoji banga“
0
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė pareiškė, kad netvirtins ministrų, kurie neatleis vadinamajame „juodajame sąraše“ esančių viceministrų. Savo įžvalgomis, kaip vertinti tokią manipuliaciją ministrais, „Laisvojoje bangoje“ aiškino Klaipėdos universiteto Politikos mokslų katedros vedėjas dr. Saulius Šiliauskas.

Prezidentės veiksmai – siekis susigrąžinti smukusį populiarumą?

„Čia galiu sakyti, kad tam tikras juridinis pamatas tam yra. Tačiau prezidentės pergalė rinkimuose ir Europarlamento rinkimai, kur valdantieji pasirodė ne taip, kaip norėjo, rodo, kad tai yra bandymas politinėmis priemonėmis paveikti Vyriausybės formavimą.

Kitokių priemonių prezidentė neturi. Todėl dabar vyksta politinis „pasistumdymas“, kuris išeina į viešąją erdvę – girdime labai kategoriškus pasakymus. Pradžioje jie buvo švelnesni. Dabar jau yra aiškiai pasakyta, kad prezidentė žada netvirtinti tų ministrų, kurie neatliks „apsivalymo“. Čia kyla klausimas, ar neperžengiamos jos kompetencijos“, – prezidentės Dalios Grybauskaitės pareiškimais abejoja politikos mokslų žinovas.

„Prezidentė D.Grybauskaitė stengiasi būti aktyvi vidaus politikoje. Tai galima vertinti kaip bandymą susigrąžinti šiek tiek smukusį žmonių pasitikėjimą. Tad tam tikrus paskyrimo, patvirtinimo ir teikimo ar neteikimo žingsnius prezidentė bando padaryti viešuoju kalbėjimu. Todėl valdančioji dauguma ir reaguoja atsargiai.

Ji laukia realių žingsnių – bus tvirtinami ministrai, ar ne. Prezidentė jau tarė žodį. Dabar jį turi tarti ministras pirmininkas – kokią Vyriausybės sudėtį jis atneš“, – „Laisvajai bangai“ teigia pašnekovas.

Kriminalizavimas veda prie nepasitikėjimo politikais

S.Šiliausko tikinimu, reikėtų labai kritiškai paskaityti Kriminalinės žvalgybos įstatymą ir atitinkamus jo straipsnius, ir kiek šio įstatymo pagrindu surinkta medžiaga gali daryti įtaką Vyriausybės formavimui.

Prezidentė D.Grybauskaitė stengiasi būti aktyvi vidaus politikoje. Tai galima vertinti kaip bandymą susigrąžinti šiek tiek smukusį žmonių pasitikėjimą, – sakė S.Šiliauskas.

Mat šiuo metu bandoma tuo pasinaudoti: „Surinktos informacijos atstovai lyg sako, jog pradėtų teisinių bylų nėra, nes tai tik žvalgybinė informacija. Bet jei pas mus yra tokie įstatymai, kurie einančius į viešą tarnybą pastato prieš permatomą tikslą – čia jau perlenkiama siekiant nekorumpuoto, skaidraus valdymo. Tai pati populiariausia visuomenėje tema – valdymo neskaidrumas. Ir šiuo vėzdu yra mojuojama. Ar tai efektyvu – matysime“.

„Prezidentė patraukia dėmesį, kad ji tarsi atsiriboja nuo valdančiosios daugumos ir skatina apsivalyti dalyvaujančius poltinėje sistemoje. Kitas aspektas, kad dabar jau ir valdantieji bando gintis, tačiau jų gynyba pasyvi – bandoma prisidengti kompetencijų klausimais. O viso to pagrindas yra skaidrumas ir kovos su korupcija šūkis, kuruo prisidengiant bandoma siekti kito politinio rezultato“, – įsitikinęs S.Šiliauskas.

„Yra partijos, kurios akivaizdžiai nesimpatizuoja prezidentei, kai kurios jų jau interpretuoja, kad šis kritikos sąrašas yra nukreiptas prieš juos. O Kriminalinės žvalgybos įstatymas ir skaidresnės politikos siekis, tokiuose valdymo lygmenyse kai prasideda kriminalizavimas – pavojingas.

Gal norai yra ir geri, bet tai veda prie to, kad politikai dar labiau praras pasitikėjimą. Ir laimėjusių šioje kovoje nebus. Galima pasiekti reitingus, bet jei nepavyks išspręsti situacijos, pasitikėjimas tarp piliečių bus labai smukęs.

Kol bus Ministrų tvirtinimas, ši situacija neišaiškės. Nes nėra aišku, ar bus bandoma „stovėti“ tvirtai, ar suprantant, kad čia yra kiti kovos su politine korupcija klausimai, jie padarys kompromisus. Visgi jie iš valdančiosios daugumos bus daromi“, – Ministrų kabineto formavimo procesą prognozuoja S.Šiliauskas.

www.laisvojibanga.lt

Radijas „Laisvoji banga“
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min