TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Giedrius Česnakas: tradicinės partijos neatsinaujins taip greitai, kaip to norėtų prezidentė

Dalia Grybauskaitė
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Dalia Grybauskaitė
Šaltinis: 15min, BNS
2
A A

Prezidentė Dalia Grybauskaitė, ketvirtadienį Seime skaitydama metinį pranešimą, išreiškė tradicinių politinių organizacijų atsinaujinimo lūkestį. Anot Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) politologo Giedriaus Česnako, didžiųjų Lietuvos partijų lyderių kaita ir nauji jauni lyderiai neišstūmė „senųjų vilkų“ dominavimo, tad partijos nesikeis taip greitai, kaip to norėtų prezidentė.

„Kaip tik dabar politinei sistemai yra naujų galimybių laikotarpis. Su besikeičiančiomis kartomis partijų vadovybėse siejamas kokybinio atsinaujinimo lūkestis“, – kalbėjo D.Grybauskaitė.

„Senieji vilkai“ vietą turėtų užleisti jaunimui

VDU nuotr./Giedrius Česnakas
VDU nuotr./Giedrius Česnakas

Partijų, tokių kaip Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai ar socialdemokratai, lyderių kaita, politologo G.Česnako nuomone, esminio atsinaujinimo nereiškia. Jo siekiant reikia ir jaunų politikų iniciatyvos stumiant senuosius į paribį, ir galių persiskirstymo partijų viduje.

„Didžioji dalis resursų ir informacijos partijų viduje yra valdoma anksčiau buvusių partiečių, o partija, kaip ir politikai, orientuota į galios siekimą ir išlaikymą. Akivaizdu, kad tos galios niekas nenori atiduoti ir ja dalintis, – 15min sako politologas. – Net naujai atėję lyderiai negali visiškai nubraukti brūkšnio ir sakyti, kad dabar mes jau visiškai atsinaujinome, ir vyresniems kolegoms pasiūlyti išeiti atostogų.“

Ne visi naujieji partijų pirmininkai yra identifikuojami kaip jų lyderiai.

Patyrusius partijų narius, o ne naujokus, kaip liudija Seimo rinkimai, renkasi ir visuomenė.

„Ne visi naujieji partijų pirmininkai yra identifikuojami kaip jų lyderiai, – teigia G.Česnakas. – Atsinaujinimas nėra greitas, jis užima laiko, kol kas viskas taip greitai nevyksta, kaip norėtų prezidentė.“

Anot politologo, „senieji politinių organizacijų vilkai“ turi suvokti atsinaujinimo reikiamybę: „Pačios partijos turi pergalvoti, ko jos siekia – ar [partijos] tai tik nuožmių interesų grupių, kurios siekia valdžios, išraiška, ar tai [organizacijos], įtraukiančios įvairius lyderius – verslo, kultūros, meno, ekonomikos žmones“.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vyriausybės veiklos ataskaitos pristatymas
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Vyriausybės veiklos ataskaitos pristatymas

„Dabar valstiečiai-žalieji surinko taip vadinamų „ministrų-ekspertų“ grupę. Bet kadangi dauguma ministrų nėra partijos nariai, kartais jiems pritrūksta [partiečių] palaikymo“, – dėsto politologas.

Tradicinių partijų uždarumas, savanaudiškumas ar net kriminalizacijos atvejai atveria kelią vis mažiau pasiruošusiems politikos naujokams.

Prezidentė akmenėlį metė į socialdemokratų daržą

Skaitydama metinį pranešimą prezidentė D.Grybauskaitė taip pat užsiminė apie tinkamas sąlygas populizmo sklaidai.

„Stabiliai demokratiniai valstybei reikia skaidrios, brandžios ir stiprios partinės sistemos. Išplauta partinė atsakomybė ir atskaitomybė leidžia suvešėti įvairioms populizmo atmainoms. Tradicinių partijų uždarumas, savanaudiškumas ar net kriminalizacijos atvejai atveria kelią vis mažiau pasiruošusiems politikos naujokams“, – teigė ji.

„Aš tikrai neatmesčiau galimybės, kad omenyje turėta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS)“, – paklaustas, apie ką prezidentė kalbėjo minėdama populizmo atmainas, sako VDU lektorius.

Aš tikrai neatmesčiau galimybės, kad omenyje turėta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Jo teigimu, rinkėjai nusivylė ankstesne socialdemokratų valdančiąja koalicija, todėl rinkosi naujus, nematytus veidus.

„Atrodo, kad čia (prezidentės metiniame pranešime – aut. past.) ganėtinai stiprus akmenėlis buvo mestas į socialdemokratų daržą, todėl kad net tas pats Darbo kodeksas, kiti sprendimai, jie nebuvo socialdemokratiški ta tradicine prasme. Juk socialdemokratai ideologiškai turėtų atstovauti būtent mažesnes pajamas gaunantiems gyventojams, vadinamajai darbo klasei, vidutiniam ir žemesniam segmentui. Jie tam neatstovavo“, – tikina politologas, pridurdamas, kad palankias sąlygas suvešėti populizmui sukūrė ir socialdemokratų sąsajos su korupcija, ir nepakankamas griežtumas savo partiečių atžvilgiu.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Gintautas Paluckas

Naujai išrinktas socialdemokratų pirmininkas Gintautas Paluckas, komentuodamas metinį prezidentės pranešimą, socialdemokratų kaltės neįžvelgė. Jis džiaugėsi, kad tradicinės partijos buvo įvardytos kaip demokratijos stuburas.

„Tai – didžiulė užduotis [...] sparčiau eiti permainų keliu, kad būtų užtikrinti sklandūs, pasverti ir produktyvūs pokyčiai, taip laukti mūsų valstybėje“, – naujienų agentūrai BNS teigė partijos vadovas.

Skaitydama metinį pranešimą prezidentė aptarė Lietuvos vidaus ir užsienio aktualijas, negailėjo kritikos Vyriausybės vykdomoms reformoms.

Tai buvo aštuntasis jos metinis pranešimas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Politologai įvertino prezidentės metinį pranešimą: tai buvo įspėjimas S.Skverneliui ir R.Karbauskiui

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min