Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Politologas: V.Putino kalbos apie Lietuvos „plėšikavimą“ neturėtų sulaukti palaikymo Vakarų Europoje

Vladimiras Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas
Šaltinis: BNS
0
A A

Rusijos premjero Vladimiro Putino kaltinimai Lietuvai „plėšikavimu“ pertvarkant dujų sektorių neturėtų sulaukti palaikymo Vakarų Europoje, sako Lietuvos politologas.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto docentas Tomas Janeliūnas teigė, kad Rusijos Vyriausybės vadovo pareiškimas yra dujų milžino „Gazprom“ interesų gynimas, parodantis, jog svarbiausius klausimus, susijusius su energetika, priima ne energetinės kompanijos, bet aukščiausi Rusijos vadovai.

„Toje pačioje Vokietijoje, kitose Vakarų Europos šalyse puikiai supranta, kad kaip tik Europos Sąjungos (ES) Trečioji direktyva yra skirta konkurencijai didinti ir nukreipta prieš įvairias koncentracijas, kurias turi įvairios energetinės kompanijos. (...) Man atrodo, tai nėra visiškai ta auditorija, kurioje V.Putinas turėtų sulaukti ypatingai didelio palaikymo“, – sakė politologas.

„Akivaizdu, kad “Gazprom„ tikrai nenaudingas šitas Vyriausybės sprendimas išskaidyti perdavimą, transportavimą ir paskirstymą. Tame nėra didelio netikėtumo“, – kalbėjo tarptautinių santykių ekspertas.

T.Janeliūnas pabrėžė, kad Trečiuoju energetikos paketu yra nepatenkintos ir didžiosios Vakarų Europos energetikos kompanijos, kaip „E.ON Ruhrgas International“ ar „Gaz de France“.

„Jos vykdo gana smarkų lobizmą kiek įmanoma atidėti, nukelti, gauti kažkokias išlygas. Bet, žvelgiant plačiau verslo konkurencingumo prasme, pakankamai seniai yra suprasta, kad be išskaidymų joks tolesnis žingsnis link energetinio konkurencingumo, kainų mažinimo ar vartotojų interesų gynimo yra neįmanomas“, – sakė T.Janeliūnas.

V.Putinas per investuotojų forumą penktadienį Vokietijoje pareiškė, kad ES įstatymai, kuriais siekiama liberalizuoti žemyno energetikos rinką, trukdo investuoti ir prilygsta barbariškam „plėšikavimui“. Jo teigimu, rengdama tokius svarbius teisės aktus, ES turėtų konsultuotis su Rusija.

„Mūsų įmonės kartu su Vokietijos partneriais teisėtai įsigijo skirstymo turtą Lietuvoje. Dabar, remiantis trečiuoju energetikos paketu, jos iš ten yra metamos. Kas tai yra? Koks dar plėšikavimas?“, – pareiškė V.Putinas.

„Gazprom“ ir kitas Lietuvos dujų akcininkas – Vokietijos „E.ON Ruhrgas International“ – ne kartą yra išsakę pasipiktinimą Lietuvos Vyriausybės ketinimais atskirti „Lietuvos dujų“ valdomus vamzdynus nuo dujų tiekimo veiklos.

Rusijos dujų monopolininkas Lietuvai yra grasinęs ir tarptautiniu arbitražu.

Lietuva sako, kad dujų sektoriaus pertvarka, atskiriant dujų perdavimo ir paskirstymo valdymą, vykdoma atsižvelgiant į Europos Sąjungos teisę ir siekiant panaikinti „Gazprom“ monopoliją, kuri lemia aukštesnę dujų kainą ir mažina energetinį saugumą. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min