TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Postų dalybos – lyg marionečių teatre

Mero Viliaus Navicko teigimu, sostinėje galvos nekapojamos, o tiesiog efektyvinama savivaldybės įmonių veikla.
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr. / Mero Viliaus Navicko teigimu, sostinėje galvos nekapojamos, tiesiog efektyvinama savivaldybės įmonių veikla.
Šaltinis: 15min
0
A A

Sostinės valdžiai apšilus kojas, viena po kitos valomos savivaldybės įmonės. Vadovaujantis lietuviškos politikos principu „savas“ ir „svetimas“, vietoj senųjų vadovų skiriami valdžiai lojalūs ir koalicijos partijoms priklausantys žmonės, kompetencijos klausimą paliekant antrajame plane.

Per keletą pastarųjų mėnesių buvo pakeisti „Šnipiškių ūkio“, „Vilniaus kapitalinės statybos“ bei „Vilniaus vandenų“ vadovai. Oficialiai jie patys parašė prašymus atleisti iš pareigų, tačiau kuluaruose neslepiama, kad pasikeitimus lėmė politinė valia. Išskyrus nebent „Šnipiškių ūkio“ atvejį, kai vadovas buvo atleistas už prasižengimus.

„Valdantieji ir turi būti valdžioje, o visus vadovų keitimo klausimus sprendė įmonių valdybos, paskirtos stebėtojų tarybos. Kriminalo čia nėra, viskas pagal įstatymus“, – „15min“ sakė socialdemokratų vicemeras Romas Adomavičius.

Galvų medžioklę neigia ir sostinės meras, konservatorius Vilius Navickas.  „Pažiūrėkite, kaip jie tvarkosi, jei jie susitvarkytų taip, kaip reikia, jokių pokyčių nebūtų. Prašėme įmonių persižiūrėti darbus, matome, kad galima efektyvinti veiklą, tai ir vyksta. Jokio galvų kapojimo nėra“, – tikino V.Navickas.

Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Vidmantas Martikonis
Andriaus Ufarto/BFL nuotr./Vidmantas Martikonis

Nors valdžios vyrai pasikeitimus vadina veiklos efektyvinimu, savivaldybės įmonių direktorių keitimas kelia abejonių ir patiems valdančiosios koalicijos partneriams – Liberalų sąjūdžiui.  „Pakeitimai savivaldybės įmonėse vykdomi be koalicijos žinios, šitą klausimą kėlėme, tačiau kol kas be rezultatų. Įdomu, kokiais kriterijais remiantis skiriami nauji vadovai“, – dėstė vicemeras Vidmantas  Martikonis.

„Valdymo sistema – ydinga“

Kiekvienos savivaldybės įmonės veiklą prižiūri stebėtojų taryba, sudaryta iš miesto tarybos narių. Pastaroji skiria bendrovių valdybas, kurios ir atlieka realius įmonės valdymo darbus.  Vasario mėnesį pasikeitus sostinės valdžiai ir susiformavus konservatorių, Liberalų sąjūdžio, socialdemokratų, liberalcentristų bei nepriklausomos frakcijos valdančiajai koalicijai, buvo peržiūrėtos ir pakeistos visų įmonių stebėtojų tarybos. Jų gretose opozicijoje likusioms partijoms vietų neatsirado.

Pasikeitė ir įmonių valdybų sudėtis. Didžiąją jų dalį sudaro savivaldybės administracijos darbuotojai, o valdyboms vadovauja mero patarėjai.  „Nieko nepadarysi, kad opozicija nespėjo užsirašyti į stebėtojų tarybas. Valdantieji nebūtų valdantieji, jei neturėtų realios valdžios“, – dėstė R.Adomavičius. Pasak pašnekovo, kriminalo ar noro pasipelnyti keičiantis įmonių valdžiai įžvelgti neįmanoma. „Lovys yra suskilęs ir praskolintas, todėl lėšų švaistyti nebeįmanoma“, – ironizavo vicemeras. Koalicijos partnerių teigimu, pati įmonių valdymo sistema yra ydinga. „Vadovai skiriami be jokios atrankos, o miesto taryba neturi galios paveikti įmonių valdymo“, – aiškino V.Martikonis.

Išėjo savo noru

Visų savivaldybės įmonių, kurias palietė perversmas, vadovai iš pareigų oficialiai pasitraukė savo noru, tačiau motyvų, kodėl taip pasielgė, neatskleidžia.  „Negalėčiau nieko pakomentuoti. Klauskite dabartinio vadovo“, – „15min“ sakė buvęs „Vilniaus kapitalinės statybos“ vadovas, „tvarkietis“ Modestas Valacka.

Situacijos nekomentavo ir „Vilniaus vandenų“ buvęs vadovas Bronius Miežutavičius. Abu jie nebuvo išvaryti į gatvę – ir M.Valackai, ir B.Miežutavičiui teko direktorių pavaduotojų kėdės.

„Vilniaus vandenų“ vadovas išėjo savo noru. Kiti – taip pat. Jiems nepriklauso išeitinės kompensacijos, o apie motyvus negaliu kalbėti, reikėtų klausti jų pačių“, – sakė savivaldybės administracijos direktorius Vytautas Milėnas. Paklaustas, ar vadovų atleidimas nebuvo politinis žingsnis, pašnekovas patikino „negalintis uždrausti žurnalistams logiškai samprotauti“.

Lovys yra suskilęs ir praskolintas, todėl lėšų švaistyti nebeįmanoma, – ironizavo R.Adomavičius.Anot gerai informuoto „15min“ šaltinio, turinčio ryšių savivaldybės įmonėse, kai kurių įmonių vadovams buvo duotas mėnuo pasirinkti, ar jie nori dirbti su naująja valdžia, ar pasitraukti iš postų savo noru, „nekeliant triukšmo“ ir gaunant pavaduotojų kėdes.

„Atėję į valdžią mes taip pat keitėme kai kuriuos vadovus, nes buvo reikalas, jie blogai dirbo. Į jų vietą skirdavome kompetetingus žmones. Kam reikėjo atleisti, tarkime, „Vilniaus vandenų“ vadovą, nežinau. Matyt, čia kažkokie interesai“, – svarstė opozicijos lyderis Juozas Imbrasas.

Valdantieji tokias „tvarkiečio“ sąmokslo teorijas atremia strėles nukreipdami į kitą pusę.  „J.Imbrasui reikėtų patylėti, kiek jis prikišo savo žmonių, tai...“ – sakinio nebaigė R.Adomavičius.

Pasikeitimai įmonėse

Atleidus savivaldybės įmonės  „Vilniaus vandenys“ generalinį direktorių B.Miežutavičių į jo vietą paskirtas naujajai valdžiai lojalus asmuo – buvęs B.Miežutavičiaus pavaduotojas, socialdemokratas Darius Norkus.

Vasarį „Šnipiškių ūkio“ laikinąjį vadovą Vidmantą Tamulionį, įtariamą Kalvarijų turgaus lėšų grobstymu, pakeitė liberalcentristų pasiūlytas Juozas Šiaudinis.  Vietoj „Tvarkos ir teisingumo“ partijos nario Modesto Valackos, vadovavusio „Vilniaus kapitalinei statybai“ konservatorių siūlymu, bendrovės direktoriumi paskirtas Renatas Dūdonis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min