Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2011 gegužės 2d. 12:34

Povilas Vaišnys: ES nepavyks susitarti ir nepirkti elektros, pagamintos nesaugiose elektrinėse

Elektra
R.Vilimo/BFL nuotr. / Elektra.

Vienoje dirbantis Tarptautinės atominės energijos agentūros (TATENA) ir kitų tarptautinių šios srities organizacijų konsultantas branduolinės energetikos saugumo klausimais Povilas Vaišnys sako nemanantis, kad Europos Sąjungos valstybės susitartų nepirkti elektros energijos, pagamintos nesaugiose atminėse elektrinėse.

Jo teigimu, Rusijos atominiai reaktoriai nėra patys blogiausi.

„Aišku, kad nerealu. Elektros skirstymo tinklai taip organizuoti, kad neįmanoma atskirti, kur saugiai pagaminta elektros energija, o kur ne, ir kuri iš kur“, – interviu savaitraščiui „Veidas“ sakė P.Vaišnys.

Pasak jo, Kaliningrado Baltijos atominės elektrinės statyba labai pasistūmėjusi ir yra 80 proc. tikimybės, kad ji bus pastatyta, o Baltarusijos jėgainės statybą lems trys aspektai techninis, politinis ir finansinis, tačiau, jo nuomone, esama 50 proc. tikimybės, kad ji taip pat bus pastatyta.

„Dėl techninio problemų nėra: Rusijos reaktoriai – ne pats blogiausias variantas. Dėl politinių problemų ne man spręsti, bet matome, kokia čia situacija tai su dujomis, tai su nafta, o dėl finansinių dalykų tarp šių šalių irgi yra kilę problemų. Tad, manyčiau, 50 proc. tikimybė, kad Baltarusijoje atominė elektrinė bus statoma, ir tiek pat – kad ne“, – sakė P.Vaišnys.

Energetikos specialistas mano, kad statyti atominę elektrinę Lietuvoje tikslinga.

„Jei Lietuvoje nebūtų atominės elektrinės infrastruktūros, sakyčiau, gal ir nereikia. Bet turėjome Ignalinos jėgainę, vadinasi, buvome gana aukšto techninio lygio, nes atominėje energetikoje koncentruojasi visi geriausi techniniai laimėjimai, ir tai prarasti būtų apmaudu. Energetiniu požiūriu, taip apsidraustume, kad netapsime priklausomi nuo kitų šalių dujų ir naftos. Tačiau dabar tikslingumas priklauso ir nuo šalia ketinamų statyti kitų dviejų progreso. Jei jos bus sparčiai statomos, Lietuvos šansai pastatyti elektrinę, mano manymu, visą laiką mažės“, – sako P.Vaišnys, manantis, kad Lietuvai tinkamiausias būtų vidutinio galingumo -500-600 megavatų reaktorius.

Pasak jo, Lietuvoje elektrinę galima pastatyti ir per penkerius metus.

P.Vaišnio teigimu, tinkamiausias būtų dabar statomų atominių elektrinių Suomijoje, Olkiluoto aikštelėje, ir Prancūzijoje, Flamanvilio aikštelėje, trečios kartos europinis, suslėgtu vandeniu aušinamas reaktorius.

„Kanadiečių reaktoriai būtų sudėtingesnis variantas, nes neturime darbo su tokiomis technologijomis patirties. Rusijos reaktoriai ne tokie ir blogi, bet čia jau politinės problemos – norime nuo Rusijos atsirišti, o ne susisieti“, – sako P.Vaišnys. 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min