Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2019 birželio 27d. 20:04

Pradedamos lietuviškosios Atlantidos paieškos: pokalbių ciklas apie regioną aplink Lietuvą

Lukiškių aikštėje paminėtos Lenkijos nepriklausomybės atkūrimo 100-osios metinės
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Lietuvos ir Lenkijos vėliavos
„Lietuviškos Atlantidos paieškos: Lietuva regione, regionas Lietuvoje“ – taip skambiai pavadintas naujas pokalbių ciklas, kuriame Vilniuje susitiks kaimyninių šalių kultūros įžymybės. Kaip sako šio ciklo sumanytojas, istorikas prof. Alvydas Nikžentaitis, jokių imperinių sumanymų čia nėra, tik noras rasti tai, kas sieja kaimynus – lietuvius, lenkus, ukrainiečius, baltarusius.

Pokalbių ciklas startuos liepos 3 d. 17.30 val. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje.

Bendrumo paieškos

„Kas yra ta lietuviška Atlantida ir kokios jos ieškoma? Čia iš karto galiu pasakyti, kad nėra jokių imperinių sumanymų, kad projekto metu nebus svajojama apie imperijos atkūrimą. Tokiam pavadinimui mane inspiravo Vilniuje gyvenusio ir lenkų kalba rašiusio Juzefo Mackiewicziaus romanai apie Vilnių Antrojo pasaulinio karo metais.

J.Mackiewiczius, kaip kiekvienas rašytojas įjungia fantaziją, bet atspindi ir tikras realijas, – apie ciklo pavadinimo atsiradimą kalbėjo A.Nikžentaitis. – Man buvo labai keista jo romane skaityti, kaip įvairių tautybių žmonės susitinka čia – rusai, lenkai, baltarusiai, tie patys lietuviai. Jie kalbasi apie pakankamai svarbius reikalus, taip pat – ir apie Vilnių.

Patvirtinta istoriniais šaltiniais, kad Vilniuje vyko ir lietuvių bei Armijos Krajovos derybos Antrojo pasaulinio karo metais. Tada aiškiai matėsi, kad šitame regione vyksta tam tikras dialogas tarp tautų, kurios gyvena aplinkui – tarp tautų, kurios ir šiandien yra Lietuvos kaimynės. Kitaip tariant, mes Atlantida galime pavadinti ir Jerzy Giedroyco ULB idėją, kurios esmė – laisvos Lenkijos nebus be laisvos Ukrainos, Lietuvos ir Baltarusijos. Iš savo pusės galime pasakyti, kad Lietuva laisva nebus be laisvų kaimynių.“

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alvydas Nikžentaitis
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Alvydas Nikžentaitis

Projekto tikslas yra inicijuoti dialogą tarp šio regiono šalių lyderių, kalbėtis su jais, ieškoti sąlyčio taškų ir tiesiog diskutuoti aktualiais klausimais.

„Diskutuoti čia, Vilniuje, kaip J.Mackiewicziaus laikais, tik ne Antrojo pasaulinio karo laikais ir gerai karas dabar nevyksta. Gal dėl to tokių diskusijų prasmė dar didesnė. Yra planuojama, kad šitas projektas bus ilgalaikis. Šiuo metu suplanuotos penkios tokios ciklo diskusijos“, – kalbėjo vienas iš projekto sumanytojų.

Fondo „Pasienis“ vadovas

Pirmasis pašnekovas – gerai žinomas vadinamojo Pasienio regiono kultūrininkas, visuomenininkas, fondo „Pasienis“ vadovas Krzysztofas Czyżewskis.

„Tai žmogus, labai gerai žinomas visoje Lenkijoje, buvęs projekto „Krokuva – Europos kultūros sostinės 2000“ bendraautorius, „Vroclavas – Europos kultūros sostinė 2016“ meno vadovas. Jam kaip lenkui dialogo mezgimas su lietuviais, baltarusiais pasirodė esąs didelis iššūkis, todėl pagrindinė jo veikla yra būtent čia. Šiame pokalbyje Vilniuje aptarsime, kaip kuriama pasienio kultūra, įtraukiant ne tik jaunimą, bet ir vaikus. K.Czyżewskio įdomus matymas ir apie situaciją Baltarusijoje, Lenkijoje. Diskusiją moderuos istorikas, besispecializuojantis tokiuose pokalbiuose, išleidęs ne vieną pokalbių knygą Aurimas Švedas“, – apie pirmąjį renginį sakė A.Nikžentaitis.

Aptarsime, kaip kuriama pasienio kultūra, įtraukiant ne tik jaunimą, bet ir vaikus. K.Czyżewskio įdomus matymas ir apie situaciją Baltarusijoje, Lenkijoje.

Antrasis svečias, kurio laukiama rugpjūtį, irgi turi aiškių sąsajų su Lietuva. „Tai žinomas ne tik Vakarų, bet visoje Ukrainoje, o tai žinant šios šalies kultūrinį, politinį ir ekonominį susiskaldymą šitą būtina pabrėžti, rašytojas, istorikas, kultūrininkas, disidentas, kuris savo literatūrinę veiklą pradėjo pogrindyje, o pirmuosius žurnalus leido būtent Vilniuje, vėliau vežė į Ukrainą ir platino ten, Tarasas Vozniakas.

Dabar jis – ir didžiausio Vakarų Ukrainos Lvovo nacionalinio muziejaus, valdančio ne vieną pilį, kurios mena LDK laikus, direktorius. Su juo kalbėsime apie situaciją Ukrainoje, kultūrinę, politinę veiklą ir t.t. Šitą pokalbį moderuosiu aš su Herkumi Kunčiumi, Lietuvos PEN klubo prezidentu, jis irgi yra vienas iš šito ciklo organizatorių“, – antrąjį svečią pristatė profesorius.

A.Michniko pristatinėti nereikia

Rugsėjo svečio pristatinėti nereikia – tai Adamas Michnikas, laikraščio „Gazeta Wyborcza“ kūrėjas ir vyr. redaktorius, intelektualas. Šito pokalbio moderatorius bus Rimvydas Valatka.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Adamas Michnikas
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Adamas Michnikas

Ketvirtas susitikimas – su Baltarusijos laikraščio „Naša Niva“ redaktoriumi Andrejumi Dynko. Kaip jį pristato A.Nikžentaitis, tai pusiau opozicinio flagamano Baltarusijoje, čia veikiančio ir bandančio kažką pakeisti, atstovas, tad pokalbio tema, be abejo, suksis apie Baltarusiją.

Paskutinio iš šio metu suplanuotų diskusijų dalyvis dar iki galo nėra žinomas, tačiau tai bus naujojo Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio administracijos atstovas.

Renginių ciklo susitikimus organizuoja Jerzy Giedroyco forumas, Lietuvos PEN klubas ir Leonido Donskio fondas, į savo namus priima Lietuvos nacionalinė M.Mažvydo biblioteka.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

SEB verslo augimo programa

47:36
01:21:02

Maistas

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min