Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 5d. 22:11

Pradėtas tvarkyti paskutinis J.Žemaičio-Vytauto bunkeris

Jonas Žemaitis-Vytautas
Akcijos organizatorių nuotr. / Jonas Žemaitis-Vytautas

Sulaukus viešų priekaištų, kad netinkamai prižiūrimas Jurbarko rajone esantis, paskutine prezidentine vadaviete vadinamas, partizanų vado Jono Žemaičio-Vytauto bunkeris, imta jį tvarkyti. Vietos verslininkai žada dovanoti priemonių vandeniui iš bunkerio semti, o vietos valdžia planuoja sutvarkyti bunkerio prieigas ir tikina pasistengsianti, kad autentiškas bunkeris būtų išsaugotas.

Senieji gyventojai šį mišką vadina Šapališkėmis, dabar oficialiai tai yra Šimkaičių giria. Čia 1951–1952 m. žiemą Mindaugo partizanų būrio vado Juozo Palubecko-Simo bunkeryje apsistojo partizanų vadas Jonas Žemaitis-Vytautas.

Netoliese gyvenanti Lina Lukošienė oficialiai bunkerio prižiūrėtoja tapo prieš kelias savaites, ji žino visas bėdas. Šiais metais bunkeris skendo vandenyje, dėl to čia apsilankę žmonės labai piktinosi.

Iki tol bunkerį savo iniciatyva prižiūrėjo buvęs partizanų ryšininkas 89 metų Antanas Puišys. 11 km dviračiu iki bunkerio Antanas dar pernai numindavo ir prisimena, kad nesiliaujant lietui, vienu metu net 80 kibirų išsėmęs.

Kilus nepasitenkinimui susivienijo ne tik vietos bendruomenė, bet ir verslininkai. Pastarieji žada dovanoti vandens siurblį, rajono valdžia – skirti lėšų elektros generatoriui. Taip pat planuojama lankytojams pritaikyti bunkerio prieigas, atnaujinti senas ir pastatyti naujų nuorodų į bunkerį.

NKVD partizanų vado pėdsakus aptiko 1953 m. kovą. Po kelių mėnesių į bunkerį, kur slėpėsi J.Žemaitis-Vytautas, įmestas dujomis užtaisytas sprogmuo – ten buvę partizanai prarado sąmonę. Lavrentijaus Berijos įsakymu J.Žemaitis-Vytautas turėjo būti suimtas gyvas.

1954 m. rudenį Žemaitis sušaudytas Maskvoje, Butyrkų kalėjime.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Ypatingos

02:14
08:43

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min