Dabar populiaru
Publikuota: 2020 sausio 28d. 12:42

Pradėtas vidinis tyrimas dėl gydytojo, pasakiusio, kad dėl krūtinės mergina gali būti netinkama tarnybai

Netinkamas karo tarnybai
15min.lt nuotr. / Merginos krūtinė gali tapti kliūtimi jai patekti į tarnybą

Lietuvos kariuomenės dr. J.Basanavičiaus karo medicinos tarnyba pradėjo vidinį tarnybinį patikrinimą dėl praėjusią savaitę 15min aprašytos istorijos. Joje mergina, norinti tapti karininke, pasakojo, kad atlikusi medicininę apžiūrą patyrė nemalonių jausmų. KAM kartu teigia, kad dėl galimo netinkamo gydytojo elgesio praėjusiais metais buvo pradėtas vienas ikiteisminis tyrimas.

Kaip rašė 15min, sausio pabaigoje, norėdama patekti į Jaunesniųjų karininkų vadų mokyklą, mergina apsilankė Kariuomenės Karo prievolės ir komplektavimo tarnyboje atlikti medicininės apžiūros. Jos metu chirurgas teigė norintis apžiūrėti merginos krūtinę, o vėliau pasakė, kad jai būtina operacija. Kitaip ji gali būti netinkama tarnybai.

„Aš jam parodžiau ir jis kažkaip pažiūrėjo ir pasakė, kad tau reikia operacijos. Kad turėjo šeimos daktarai sakyti, kad tau reikia operacijos, nes kitaip bus kažkas negerai. Aš nesupratau, niekada to nebuvau girdėjusi. Sako, tu negalėsi kariuomenėje nešti kuprinės, nes petnešos kažką man padarys. Kokios operacijos – nepasakė, bet jos būtinai reikia, nes kariuomenėje nieko negalėsiu padaryti“, – pasakojo ji.

Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Pratybos lediniame vandenyje. Asociatyvi nuotrauka
Mariaus Vizbaro / 15min nuotr./Pratybos lediniame vandenyje. Asociatyvi nuotrauka

Pasak pašnekovės, ji turi draugių, atliekančių tarnyba ir su didesnėmis krūtimis nei jos, tad buvo nustebusi dėl tokio vertinimo. Mergina prisimena ir daugiau nemalonių akimirkų.

„Buvo nemaloni situacija, kai buvau tik su apatiniais, kadangi krūtinę žiūrėjo, ir reikėjo nusisukti nugara ir paliesti delnais žemę. Čia buvo nemalonu, bet manau, kad visi taip daro“, – sakė mergina.

Anot pašnekovės, po vizito daktaras pažymėjo, kad mergina visgi gali būti tinka tarnybai. O kokia operacija jai reikalinga, taip ir esą nepasakė.

Pradėjo vidinį patikrinimą

Komentuodama situaciją Krašto apsaugos ministerijos (KAM) komunikacijos komanda pranešė, kad šio atvejo aplinkybėms nustatyti yra pradėtas vidinis tarnybinis patikrinimas.

Kita vertus, kartu KAM atstovai pažymėjo, jog chirurgo pasisakymai apie krūtinę gali būti mediciniškai pagrįsti, mat nustatant žmogaus tinkamumą karo tarnybai vertinamos visos kūno dalys, įskaitant ir krūtinę.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Moterys tarnyboje
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Moterys tarnyboje

„Vadovaujantis galiojančiais teisės aktais chirurginių ligų įvertinimą karinės medicinos ekspertizės metu Regioninėse pakomisėse atlieka šeimos gydytojas. Ištyrimas pradedamas nuo bendravimo su pacientu, nusiskundimų ir anamnezės apie sveikatos būklę surinkimo, medicininės dokumentacijos ir duomenų iš prieinamų elektroninių sveikatos priežiūros duomenų bazių įvertinimo. Aiškinantis objektyvius simptomus ir požymius, atliekamas fizinis paciento tyrimas (bendrasis ir specialusis), kurio metu apžiūrimas visas kūnas, dėl ko paciento paprašoma nusirengti drabužius. Fizinio tyrimo metu vertinama paciento laikysena, stuburas, minkštieji audiniai, oda ir kitos organų sistemos.

Nustatant tinkamumą karo tarnybai, svarbios visos kūno dalys ir jos yra įvertinamos fizinio paciento tyrimo metu. Tarnybos ypatumai lemia dažną, neretai ir ilgalaikį, šalmo, taktinės ir neperšaunamos liemenių bei kuprinės nešiojimą. Šios kario amunicijos dalys veikia (spaudžia) moters krūtinę smarkiau negu vyrišką, todėl, nustačius net menkiausius šios srities sutrikimus anamnezėje, gydytojas privalo įvertinti galimas rizikas ir aptarti tai su tiriamuoju asmeniu“, – teigiama KAM atsakyme.

Ministerija taip pat pažymi, kad pratimas, kuriame reikia delnais pasiekti žemę, padeda pamatyti galimus fizinius sutrikimus.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos kariai
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Lietuvos kariai

„Specialiojo tyrimo metu gydytojas atlieka specialius testus, kurie padeda įvertinti įtariamus ar nustatytus sveikatos sutrikimus. Vertinant skeleto-raumenų sistemą, atliekami įvairūs judėjimo testai. Vienas iš jų, tai lenkimosi į priekį ištiestomis kojomis testas. Tai labai informatyvus testas vertinant stuburo ašies poslinkius, slankstelių paslankumą, leidžia įvertinti nugaros, sėdmenų ir kojų raumenis. Atlikus tokius paprastus testus ir įtarus ar nustačius sveikatos sutrikimus, pacientui gali būti paskirti papildomi diagnostiniai tyrimai“, – rašo ministerija.

Praėjusiais metais būta vieno nusiskundimo

Pasak KAM, iškilus klausimams ir abejonėms dėl medicininės patikros eigos ar rezultatų Lietuvos kariuomenė rekomenduoja nedelsiant kreiptis į Medicininės komisijos pirmininką.

„Lietuvos kariuomenė vadovaujasi pagarbos žmogaus orumui ir profesinės etikos principais. (...) Karo medicinos tarnybos vado nustatyta tvarka tiriamieji, atvykę sveikatos patikrinimui, yra supažindinami su pakomisės vidaus tvarkos taisyklėmis bei skundų pateikimo tvarka“, – teigiama 15min atsiųstame atsakyme.

Pasak KAM, 2019 m. ministerijos Generalinė inspekcija yra gavusi vienos kandidatės pranešimą dėl gydytojo, atlikusio jos apžiūrą, galimai netinkamų veiksmų. Dėl šio atvejo Lietuvos kariuomenės karo policija atlieka ikiteisminį tyrimą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

01:28
15:57

Esports namai

URBAN˙/

Metas ruošti automobilį

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min