2 už 1 kainą. Vieną prenumeratą perkate, antrą dovanojate!
Prenumeruoti
2013 04 30

Pradingusi Neringa Venckienė problemų gali prisikurti ne tik keliaudama po užsienį, bet ir naudodama diplomatinį pasą

Jei parlamentinės „Drąsos kelio“ frakcijos seniūnė Neringa Venckienė, kaip tvirtina jos bendražygiai, tikrai yra užsienyje ir ten naudojasi diplomatiniu pasu, ji gali įsivelti į panašų skandalą, kuris iš Seimo nario kėdės išvertė Liną Karalių. Šis, privačiai keliaudamas po Aziją, naudojosi jam išduotu diplomatiniu pasu, melavo, kodėl negalėjo dalyvauti posėdžiuose, ir net paliko savo kortelę, kad už jį balsuotų kolegos.
Neringa Venckienė
Neringa Venckienė / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

„Jei nebegali eiti pareigų, vienintelis kelias – atsistatydinimas“

Seimo Etikos ir procedūrų komisijos pirmininkas Valentinas Stundys, vos išgirdęs N.Venckienės pavardę ir net neišklausęs pirmo klausimo, ėmė juoktis. Ši komisija buvo paprašyta pasidomėti, kur yra parlamentarė. „Parėdymas daugiau nei kurioziškas“, – portalui 15min.lt sakė pašnekovas.

BFL/Tomo Lukšio nuotr./Valentinas Stundys
BFL/Tomo Lukšio nuotr./Valentinas Stundys

Jis teigė kol kas nebandęs pats ieškoti N.Venckienės ir spėjo, kad kolegų svarstymai, kur galėtų būti buvusi teisėja, tėra dūmų uždanga.

„Juokingai ir apgailėtinai atrodo. Seimo narys turi atsakomybę ir pareigą pranešti, jei kur keliauja, o jei dėl kažkokių priežasčių nebegali eiti savo pareigų, yra vienas kelias – atsistatydinimas“, – aiškino V.Stundys.

Paklaustas, ar, paaiškėjus, kad parlamentarė naudojasi diplomatiniu pasu, ji gali sulaukti panašių problemų kaip L.Karalius prieš trejus metus, komisijos pirmininkas pabrėžė, kad pažeidimą dėl to labiau įžvelgė Seimo specialioji komisija, tuo tarpu Konstitucinis Teismas (KT) pasisakė ne taip griežtai ir dėl to Konstitucijos pažeidimo neįžvelgė.

Tačiau V.Stundys pripažino, kad diplomatinis pasas gali būti naudojamas tik darbo reikalais.

Kur dingo, nežino net bendražygiai

Pastarąjį kartą Seimo posėdyje N.Venckienė pasirodė kovo 28 d. Balandžio 9-ąją, balsuojant dėl parlamentarės teisinės neliečiamybės panaikinimo, jos jau nebebuvo. Dėl to, kad nedalyvauja posėdžiuose be pateisinamos priežasties, moteriai gresia apkalta.

Kai politikė nepasirodė ir „Drąsos kelio“ suvažiavime Kaune, pradėta svarstyti, kur ji dingo. Žiniasklaidoje pasirodė spėlionių, esą ji gali būti Naujojoje Zelandijoje arba Australijoje. Jos bendražygiai prabilo apie Jungtines Valstijas ir Didžiąją Britaniją.

Valdas Vasiliauskas
Valdas Vasiliauskas

Seimo narys Valdas Vasiliauskas, paskutinį kartą su kolege bendravęs balandžio 6 d. telefonu, tikino, kad su kitais partijos nariais N.Venckienė nebendrauja, jokių darbinių reikalų nesvarsto ir laiškų nepersiunčia. Jis spėjo, kad moteris palaiko ryšį tik su šeimos nariais.

Sutuoktinis Aidas Venckus neseniai vykusio partijos suvažiavimo dalyviams perdavė, kad žmona esanti gyva ir sveika.

„N.Venckienė niekur nėra prapuolusi, – savo ruožtu aiškino „Drąsos kelio“ revizorius Sigitas Martinavičius. – Seimo narė yra pasirinkusi tam tikrą gynybos poziciją. Labai tikėtina, kad, jei ji pasirodytų viešumoje, iškart būtų suimta. Gynyba derinama su partija. Su N.Venckiene palaikomi ryšiai, ji aktyviai ruošiasi juridinei kovai. Apie tai netrukus visi sužinosite. Aš turiu savo užduotis ir žinau, kokiu keliu bus einama. Kai ateis laikas, viskas bus paskelbta. Situaciją dabar valdo tik keli žmonės.“

Antradienį portalui 15min.lt parlamentarės nepavyko pasiekti nei asmeniniu, nei tarnybiniu telefonu. Nors pastarasis nėra išjungtas, jo niekas nepakėlė, o asmeniniu telefonu atsiliepusi moteris, pasitikslinus, ar tai nėra ponios Neringos telefonas, pyktelėjo: „Jūs gal spaudos neskaitote? Jei ponios Neringos nėra niekur, vadinasi, čia irgi nėra.“

Policijai jau nurodyta nustatyti Seimo narės buvimo vietą.

Diplomatinį pasą kaišiojo visiems

Keliaudama N.Venckienė gali naudotis tiek paprastu, tiek diplomatiniu pasu, kurį Užsienio reikalų ministerija išduoda asmenims, turintiems teisę oficialiai atstovauti Lietuvai užsienio šalyse ir tarptautinėse organizacijose. Diplomatinis pasas naudojamas asmeniui vykdant valstybės jam suteiktus oficialius įgaliojimus ir yra skirtas šių tarnybinių pareigų vykdymui užtikrinti. Tai reiškia, kad diplomatinį pasą parlamentarė galėtų naudoti tik oficialioms komandiruotėms, bet ne asmeninėms kelionėms.

Jei ji šiuo metu tikrai yra užsienyje ir ten pateikia diplomatinį pasą, gali sulaukti panašių problemų, kokios 2010 m. užgriuvo tuometį Seimo narį L.Karalių.

Linas Karalius
Linas Karalius

Paaiškėjo, kad šis pratęstos rudens sesijos metu be valdybos leidimo keliavo po Aziją, nors jo padėjėja Sveikatos reikalų komitetą buvo informavusi, esą politikas slaugo sergantį tėvą. Į šį skandalą įklimpo ir kitas Krikščionių partijos frakcijos narys Aleksandras Sacharukas, per posėdžius balsavęs kolegos palikta kortele. 

Seime sudaryta speciali komisija 2010 m. gegužę paskelbė, kad L.Karalius privačios kelionės metu nepagrįstai naudojo turimą diplomatinį pasą. Ji rekomendavo parlamentui kreiptis į KT su prašymu atsakyti, ar politikai nepažeidė Konstitucijos ir nesulaužė priesaikos.

L.Karalius aiškino diplomatinį pasą naudojęs, nes žinojęs, kad Seimo nario darbas nepertraukiamas. „Kai kurios pasienio tarnybos paklausdavo profesijos ir kaip įrodymą aš joms parodydavau diplomatinį pasą“, – teisinosi jis.

Po šios kelionės politiko diplomatiniame pase atsirado Tailando, Kambodžos, Vietnamo, Kinijos ir Singapūro vizų, kai kurių šalių – net ne po vieną.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Aktorius Giedrius Savickas: džiaugiuosi įžiebęs Kalėdų eglę nematančių žmonių mintyse ir širdyse
Reklama
Kalėdas pasitinkantis Linas Adomaitis kviečia „išgirsti“ Kauno miesto Kalėdų eglutę
Reklama
Benediktas Vanagas: tinkamas pasiruošimas yra pagrindinė sąlyga geram rezultatui
Reklama
Testas. Ar jūsų namai saugūs? Pasitikrinkite savo žinias ir laimėkite prizą!
Parašykite atsiliepimą apie 15min