Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2021 07 08

Prancūzija vis aktyviau prašo atsiųsti Lietuvos elitinių karių į Afriką

Lietuvoje prasidėjus svarstymams nusiųsti specialiųjų operacijų pajėgų karius į Malį Vakarų Afrikoje dalyvauti misijoje prieš islamistų kovotojus, vis didesnę iniciatyvą rodo ir misijai vadovaujanti Prancūzija, siekdama sutelkti Lietuvos politikų paramą. Skirtingose Lietuvos valdžios institucijose šiuo metu sutarimo dar nėra, bet sprendimas gali būti priimtas artimiausiais mėnesiais.
Prancūzijos kariai Malyje
Prancūzijos kariai Malyje / „Scanpix“/AP nuotr.

Paryžiuje viešintis Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas 15min sakė, kad jo kolegė Senate ne tik paprašė Lietuvos prisidėti prie misijos, bet ir pakvietė jį apsilankyti Malyje susipažinti su situacija misijoje.

„Nacionalinės Asamblėjos Nacionalinio saugumo komiteto pirmininkė Francoise Dumas pažymėjo, kad Prancūzija negali tęsti šios misijos viena, reikia solidaraus naštos pasidalijimo tarp Europos šalių. Prancūzija prisideda prie saugumo Europos rytų pasienyje, tačiau taip pat svarbu solidarumas prie pietinių sienų", – teigė politikas.

L.Kasčiūnas yra vienas iš šios idėjos iniciatorių. Jo iniciatyva diskusija dėl prisijungimo prie Prancūzijos vadovaujamos antiteroristinės operacijos „Barkhane" gegužės mėnesį surengta Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

Seimo narys sako, kad Lietuvos specialiųjų operacijų karių siuntimas „pakeltų Lietuvos ir Prancūzijos dvišalius santykius į aukštesnį lygį" ir „atvertų galimybes kalbėti apie dar reikšmingesnį Paryžiaus įsitraukimą į Baltijos šalių saugumo užtikrinimą".

Sprendimas dėl Lietuvos karių tarptautinių misijų pratęsimo turėtų būti priimtas parlamento rudens sesijoje. Šį mandatą tvirtinti Seimui turi teikti prezidentas Gitanas Nausėda. Jis kategoriškos nuomonės dar nėra išsakęs, šiuo klausimu žada sušaukti Valstybės gynimo tarybą (VGT).

Bendros nuomonės dėl misijos Malyje kol kas nėra ne tik tarp skirtingų valdžios šakų, bet ir pačioje kariuomenėje – jos vadovybėje yra abejonių, nors pačios specialiosios pajėgos tai mato kaip galimybę gerinti savo parengtį.

Jei sprendimas būtų priimtas, Lietuvos kariai turbūt būti siunčiami į specialiųjų pajėgų grupę „Takuba“ antiteroristinėje operacijoje „Barkhane“.

Šios pajėgos remia Malio karius, kurie kovoja su islamistų grupuotėmis, susijusiomis su „al Qaeda“ ir „Islamo valstybe“.

Idėjos šalininkai teigia, kad tai padėtų Lietuvai užsitikrinti didesnę Prancūzijos paramą Lietuvos saugumui, būtų naudinga specialiųjų operacijų pajėgoms, kurios baigia misiją Afganistane. Tačiau kritikai pabrėžia, kad misija yra pavojinga, o rizika gali neatsverti naudos.

Karybos ekspertas Deividas Šlekys 15min yra išsakęs nuomonę, kad Prancūzija dėl lietuvių karių tikrai nekeis savo pozicijos Rusijos atžvilgiu.

D.Šlekys atkreipė dėmesį, kad Afrikos Sahelio regionas yra pavojingas, todėl kiltų didesnė rizika prarasti savo karius – krašte esą vykdomos labiau ne taikos misijos, kariuomenės rengimas, bet „teroristinių grupuočių ir veikėjų medžioklė“.

Pasak karybos eksperto, šiuo metu specialiųjų operacijų pajėgos yra tam tikroje kryžkelėje, todėl pats laikas būtų joms pergalvoti pajėgų strategiją – „mažiau gaudyti ir medžioti teroristus pasaulyje, o labiau mąstyti ir ruoštis dirbti sąveikoje su partneriais Lietuvoje“.

Šiuo metu Jungtinių Tautų misijoje rytinėje Malio dalyje tarnauja apie 40 Lietuvos karių savanorių. Jie atsakingi už apsaugos užtikrinimą karinės bazės teritorijoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
„ID Vilnius“ – Vilniaus miesto technologijų kompetencijų centro link
Reklama
Šviežia ir kokybiška mėsa: kaip „Lidl“ užtikrina jos šviežumą?
Reklama
Kaip efektyviai atsikratyti drėgmės namuose ir neleisti jai sugrįžti?
Reklama
Sodyba – saugus uostas neramiais laikais