Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 4d. 11:59 , Atnaujinta: 2020 kovo 4d. 13:30

Pranešėjo kreipimesi minimi žmonės teigia nežinoję, kad VSD galėjo jais domėtis

Zita Kelmickaitė
Arno Strumilos / 15min nuotr. / Zita Kelmickaitė

Žvalgybos pareigūno pranešime minimi žmonės teigia nežinoję, kad Valstybės saugumo departamentas (VSD) galėjo rinkti apie juos informaciją.

„Absoliuti staigmena. Dieve mano, aš nežinau, kam aš galiu būti įdomi, kad apie mane kažką rinktų. Mes ir taip vieši, ką čia apie mus rinkti“, – BNS sakė pranešėjo sąraše minima etnomuzikologė, televizijos laidų vedėja Zita Kelmickaitė.

BNS gauti duomenys rodo, kad aukšto rango žvalgybos pareigūnas yra informavęs Seimo ir teisėsaugos atstovus, kad VSD vadovybės nurodymu 2018–2019 metais žvalgyba rinko informaciją apie tuometinio kandidato į prezidentus Gitano Nausėdos aplinkos žmones ir diplomatą Vygaudą Ušacką.

Dieve mano, aš nežinau, kam aš galiu būti įdomi, kad apie mane kažką rinktų.

VSD griežtai paneigė šią informaciją. „Griežtai paneigiame žiniasklaidoje pasirodžiusią informaciją. VSD tikrai nerinko ir neteikė jokios informacijos apie minimus asmenis“, – BNS sakė VSD atstovė Aurelija Katkuvienė.

Z.Kelmickaitė teigė Šakiuose signatarui Jonui Vailokaičiui skirto paminklo atidarymo proga moderavusi viešą diskusiją, kurioje dalyvavo ir tuo metu dar į prezidentus nekandidatavęs G.Nausėda, taip pat istorikas Algimantas Kasparavičius.

„Tai buvo vieša paskaita. Aš moderavau istoriko ir G.Nausėdos diskusiją, tarp kitko, man buvo visai įdomu“, – pasakojo ji.

Žvalgybos pareigūno pernai tuometiniam Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkui Vytautui Bakui pateiktame asmenų, apie kuriuos VSD galėjo rinkti informaciją, sąraše nurodoma daugiau kaip 60 pavardžių.

Tarp jų yra prezidento dabartiniai vyriausieji patarėjai Povilas Mačiulis ir Aistis Zabarauskas.

Sąraše taip pat yra rinkimų kampanijos metu G.Nausėdos aplinkoje buvę aktorius Juozas Budraitis, žurnalistas Vytaras Radzevičius, teisininkas Tomas Davulis, Seimo narys Valerijus Simulikas, buvęs krepšininkas, verslininkas ir politikas Tomas Pačėsas.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Budraitis
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Juozas Budraitis

Aktorius J.Budraitis BNS teigė, kad jo tai nenustebino.

„Sekė, tai sekė, tegu seka. Būtų naivu galvot, kad nesekė. Aš nenustebintas (...) Aš nežinau, kuo aš juos sudominau, jų reikia paklausti. Vertinu normaliai, negi čia dabar panikuosi“, – teigė aktorius.

Tuo metu T.Pačėsas kėlė klausimą, kodėl kalbama tik apie G.Nausėdos aplinkos žmones ir V.Ušacką.

„Minimas ponas V.Ušackas ir ponas G.Nausėda, tai natūralus klausimas kyla, kodėl tik du? Ar jie stipriausi? Ar jie kėlė didžiausią politinę grėsmę? Tada akivaizdu, kad tai yra kažkoks politinis užsakymas“, – BNS sakė Alytaus tarybos narys T.Pačėsas.

„Klausimas tada, ar tai valdantieji darė, ar opozicija, nes kitų kandidatų nepalietė“, – pridūrė jis.

Be kita ko, VSD galėjo rinkti informaciją ir apie visuomenėje gerai žinomus žmones – ne tik apie Z.Kelmickaitę, bet ir apie atlikėją Jurgį Didžiulį, žurnalistą ir keliautoją Vytarą Radzevičių, politologą Liną Kojalą, verslininką ir investuotoją Ilja Laursą, laidų vedėją ir žurnalistę Beatą Nicholson ir kitus.

„Atsibundi ir sužinai, kad buvai sekamas, nes dirbi savo darbą“, – socialiniame tinkle „Facebook“ rašė irgi sąraše esantis viešųjų ryšių bendrovės „Idea prima“ vadovas Paulius Tamulionis.

Feisbuke sureagavo ir vaikų psichiatras Linas Slušnys.

Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Linas Slušnys
Josvydo Elinsko / 15min nuotr./Linas Slušnys

„Kadangi man teko būti toje komandoje, tai jau nuo pat pirmo apsisprendimo momento puikiai suvokiau, kad kas nors domėsis. VSD? O kodėl ne? Juk jų darbas yra domėtis, kas gali ateiti į valdžią ir kokie piliečiai supa tuos ateinančius. Taip galima pasirengti būsimiems netikėtumams“, – rašė jis.

Jis pridūrė, kad tai yra toks tarnybų darbas.

„Ką mes sakytume, jeigu Prezidento postą užimtų pilietis, kuris pilnai nupirktas rusiškų jėgų, jį supa vien Rusijos „patriotai“ ir pan. Atėjusi tokia komanda ima aktyviai kenkti Lietuvos valstybingumui ir jos nepriklausomybei. Juk mes pirmiausiai pultume klausti, ką veikia mūsų finansuojamasVSD. Kur jis buvo?“ – teigė L.Slušnys.

Pasak jo, VSD saugo tai, ką „mes taip sunkiai sukūrėme per daugelį metų“ ir stengiasi užkirsti kelią tokiems piliečiams, kurie norėtų pakeisti mūsų laisvės sampratą.

„Jie turi ir net privalo domėtis tais, kurie bando vairuoti valstybę, ir laiku perspėti tuos, kurie gali tinkamai užkardyti kelią <...> Jeigu einate į politiką, turite prisiimti atsakomybę už savo žodžius, veiksmus ir jus supančius asmenis. Jeigu tai daroma atsakingai, vadinasi, VSD tiesiog jus matys ir galėsite skleisti savo idėjas“, – rašė L.Slušnys.

Informaciją pateikusio žvalgybos pareigūno tapatybė jo paties prašymu nėra atskleista. Dokumentai rodo, kad jam gali būti suteiktas pranešėjo statusas.

Pranešėjas yra pateikęs informaciją apie tris epizodus. Jis teigė, kad informacija buvo renkama apie G.Nausėdos aplinkoje rinkimų kampanijos metu buvusius politikos, verslo ir kultūros žmones, įskaitant dabartinius G.Nausėdos komandos narius.

Informaciją apie tai pareigūnas 2019 metų balandį pateikė tuometiniam Seimo nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkui Vytautui Bakui.

V.Bakas šia informacija trečiadienį pasidalijo su komiteto nariais.

Seimo narys V.Bakas vasario mėnesį paprašė Seimo valdybos inicijuoti laikinąją tyrimo komisiją dėl „galimo neteisėto kišimosi į rinkimų procesus, neteisėto informacijos rinkimo ir panaudojimo“.

Valdyba tyrimą inicijuoti atsisakė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Ypatingos

06:47
17:02

Metas rinktis

Atradimai virtuvėje

Skanumėlis

Video

01:03
22:58
25:27

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min