Dabar populiaru
Publikuota: 2018 balandžio 9d. 06:52

Prapuolusią A.Butkevičiaus atmintį atgaivino buvę patarėjai

Algirdas Butkevičius
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Algirdas Butkevičius

Vašingtone šią savaitę pasirašytoje deklaracijoje Jungtinės Valstijos ir Baltijos valstybės skelbia stiprinsiančios bendradarbiavimą, siekiant padidinti energetinį saugumą ir nepriklausomybę. Kad Lietuvai tai ypač svarbu, įrodo į pabaigą einantis tyrimas Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

Pernai Valstybės saugumo departamento (VSD) išslaptintoje pažymoje teigiama, kad 2012-aisiais, keičiantis šalyje valdančiajai daugumai, Kremliaus globojamas „Rosatom“ siekė tris stambiausias Lietuvos statybų bendroves įtraukti į bendro konsorciumo steigimą, kad naujas verslo darinys galėtų „prastumti“ „Rosatom“ investicijas į elektros linijų statybą, kurios būtinos prekiauti elektra iš Kaliningardo srityje ir Baltarusijoje statomų atominių.

„Rosatom“ buvo labai svarbu sutarti, kad Lietuva leistų naudotis Kruonio HAE pajėgumais. Kad „Rosatom“ ketinimai buvo rimti įrodo, jog projektams Lietuvoje įgyvendinti buvo pasitelktas Rusijos žvalgybos generolas pulkininkas Anatolijus Safonovas. Savo ruožtu iš Lietuvos pusės darbus kuravo LTRS KGB karininkas, ėjęs „Gazprom“ tarpininkės „Dujotekanos“ viceprezidento pareigas Piotras Vojeika.

Prasidėjus M.Basčio apkaltai Seime, buvęs premjeras A.Butkevičius tvirtino „Rosatom“ žmonių akyse nematęs.

2012-jų gruodį į Vilnių atvyko „Rosatom“ antrinės įmonės „Rusatom Overseas“ prezidentas Aleksandras Mertenas, planavęs susitikti su Seimo pirmininku Vydu Gedvilu, premjeru Algirdu Butkevičiumi ir energetikos ministru Jaroslavu Neverovičiumi.

Nors paaiškėjus, kad A.Mertenas atvestas į Seimo Pirmininko kabinetą, kilo skandalas, premjeras A.Butkevičius tuo metu žiniasklaidai atvirai pasakojosi apie „Rosatom“ siekius. Tačiau, prasidėjus socialdemokrato Mindaugo Basčio apkaltos procesui, atmintis ėmė dilti. Dabar baigiamas tyrimas buvusiam premjerui atminties nesugrąžino, bet, pasirodė, jos nėra praradę buvę patarėjai.

Prasidėjus M.Basčio apkaltai Seime, buvęs premjeras A.Butkevičius tvirtino „Rosatom“ žmonių akyse nematęs.

„Noriu labai aiškiai pasakyti: kaip buvęs premjeras, nė karto, nė su vienu „Rosatom“ atstovu nesusitikau ir neturėjau jokio pokalbio“, – sakė A.Butkevičius 2017-ųjų balandį

Išsigynė net savo žodžių, kuriuos 2013-jų vasario 22-ją vyriausybės spaudos tarnyba išplatino pranešime apie premjero A.Butkevičiaus vizitą į Ignalinos atominę. „Rosatom“ savo ruožtu pranešė apie A.Butkevičiaus ir „Rusatom Overseas“ prezidento A.Merteno vadovaujamos delegacijos derybas su Lietuvos vyriausybės vadovu.

2017-ųjų balandžio 23-ąją laidoje „Savaitė“ A.Butkevičius neigė susitikimą su „Rosatom“ atstovais, nors pats „Rosatom“ išplatino pranešimą, kuriame teigė, jog per susitikimą buvo aptarti branduolinės energetikos projektai.

Liudydamas parlamentiniam tyrimui A.Butkevičius taip pat neigė buvus tokį faktą. Prieš liudydami Seimui asmenys pasirašytinai supažindinami dėl atsakomybės už melagingus parodymus.

Iš A.Butkevičiaus apklausos Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete 2017-ųjų balandžio 3-ąją:

– Ar vis dėl to buvo kada nors susitikimas su „Rosatom“ atstovais, bent trumpas, nebūtinai pas jus kabinete, koks nors pokalbis, koks nors?

A.Butkevičius: Tiesiogiai nebuvo, bet kiek turiu informacijos, po to, aš matau, jie dalyvavo kartu su „Nukem“, kada buvo IAE pasitarimas [...] Ten dalyvavo tikriausiai kokie 25, apie 30 žmonių. [...]

– Ar jums buvo žinomi Seimo nario M.Basčio ryšiai su pažymoje minimais asmenimis – Jevgenijumi Kostinu, A.Mertenu?

A.Butkevičius: Apie A.Merteną iš viso girdžiu pirmą kartą.

Šiuo metu Seimo NSGK baigia dar vieną tyrimą apie verslo įtaką politikams ir politinėms partijoms.

„Mes nustatėme ir surinkome, manau, pakankamai duomenų tam, kad įrodytume, jog A.Butkevičius ne kažkokioj konferencijoj, ne daugelio žmonių susibūrime, kaip buvo kalbama iki šiol, bet būtent tokioje pakankamai kamerinėj aplinkoj, dalyvaujant tikrai labai nedideliam žmonių skaičiui buvo susitikęs su „Rosatom“ atstovais“, – tvirtina Seimo NSGK pirmininkas Vytautas Bakas.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Vytautas Bakas

Seimo tyrėjai apklausė premjero A.Butkevičiaus patarėjus Tomą Garasimavičių ir Iriną Urbonavičiūtę. Su „Savaite“ jie nelabai kalbūs, tačiau, mūsų žiniomis, abu komisijoje pripažino, buvus susitikimą su „Rusatom Overseas“ prezidentu A.Mertenu „siauresniame“, maždaug penkių–šešių asmenų rate. A.Butkevičius į mūsų skambučius neatsiliepia.

T.Garasimavičius sako, kad jis buvo susitikimo liudininkas, sėdėjo šalia, o A.Mertenas išdėstė savo pozicijas, ko jis tikisi, ar norėtų.

A.Butkevičiaus patarėja I.Urbanavičiūtė susitikimo fakto nekomentavo: „Yra gi viskas viešoje erdvėje apie tuos susitikimus, kaip ten kas buvo, […] tai ko jūs dar norit?“

VSD teigia, kad po susitikimo su A.Butkevičiumi A.Mertenas savo vadovybei į Maskvą raportavo, kad jis Lietuvos premjerui akcentavęs, jog priėmusi „Rosatom“ pasiūlymus, Lietuva pakeistų savo geopolitinį statusą.

Beje, „Rusatom Overseas“ įkurta siekiant parduoti „Rosatom“ gaminamus reaktorius užsienyje, Ukrainoje gyvenęs A.Mertenas atsakingas už „Rosatom“ vykdomą politiką Baltijos šalyse ir kitose buvusios Sovietų Sąjungos valstybėse. Tad A.Merteno vadovaujamas „Rosatom“ padalinys niekada nevykdė branduolinių objektų išmontavimo darbų. Ši sritis pavesta Vokietijoje veikiančiai „Rosatom“ antrinei bendrovei „Nukem“.

„Rosatom“ tikslas buvo ne „Nukem“. „Nukem“ jau [uždarymo sutartį Ignalinos AE] turėjo. Jų tikslas buvo sekantis žingsnis, kuris susijęs su dešimtmečiais, t. y. įsitvirtinti, užsitikrinti dominavimą Lietuvos energetikos sektoriuje. Užsitikrinti paramą valstybės Astravo AE ir Kaliningrado AE, taip pat jungtim tarp Kaliningrado ir Lietuvos, tam kad būtų galima prekiauti elektra su Vakarų Europa“, – teigia V.Bakas.

Po žiniasklaidos pranešimų Lietuvoje kilus skandalui, „Rosatom“ buvo priverstas atsitraukti. Maždaug po dviejų mėnesių, 2013-ųjų pavasarį, nuspręsta įšaldyti Kaliningrado srityje „Rosatom“ statomus reaktorius, jų statyba neatnaujinta iki šiol.

Ignalinos atominėje „Nukem“ darbų yra likę maždaug dvejiems metams, juos „Rosatom“ valdoma įmonė vykdo ne viena, o su Vokietijos GNS ir čekų „Škoda”.

Prašėme „Nukem“ pasidalyti savo ateities planais, tačiau bendrovės atstovė raštu pranešė, kad į šiuos klausimus galintis atsakyti padalinio vadovas Sergejus Molodsovas yra išvykęs į verslo kelionę. Todėl lieka neaišku ar „Rosatom“ valdoma „Nukem“ ketina viena arba sudariusi konsorciumą su Lietuvos ar užsienio bendrovėmis dalyvauti šimtamilijoninės vertės trumpaamžių mažai ir vidutiniškai aktyvių atliekų atliekyno statybos konkurse, kurį Ignalinos atominė skelbs šių metų pabaigoje.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Ignalinos atominė elektrinė

„Mano asmenine nuomone, „Nukem“ buvimas šiame projekte, yra ir būtų nesuderinamas su nacionalinio saugumo interesais. Neatmetu, kad į tai gali įsitraukti ir Seimas, bet, tiesą sakant, aš neįsivaizduoju, kad toliau „Rosatom“ įmonė, kuri siekia pakeisti Lietuvos geopolitinę kryptį, dalyvautų strateginiame mūsų objekte, gautų Europos Sąjungos pinigus ir už tuos pinigus keistų [Lietuvos] geopolitinę kryptį“, – tikina V.Bakas.

Jei rusų valdomas „Nukem“ panorės dalyvauti konkurse, gavusi ekspertų komisijos išvadas, lemiamą žodį gali tarti Vyriausybė, remdamasi neseniai įsiteisėjusiu strateginių įmonių veiklą reglamentuojančiu įstatymu. Profesorius Tomas Janeliūnas sako, kad nacionalinio saugumo klausimai yra aukščiau kitų, o Lietuvos valstybė, priimdama šį įstatymą, pavėlavo mažiausiai dešimtmetį.

„Jeigu jis būtų galiojęs, kai „Nukem“ akcijas perpirko „Rosatom“, tai greičiausiai tokia situacija labai greitai verstų peržiūrėti tą sutartį [su „Nukem“] iš karto, bemaž automatiškai. Tai, deja, reikia pasakyti, kad mūsų valstybė šiek tiek vėluoja su tokių įstatymų įgyvendinimu, kurie yra būtini užtikrinti [nacionalinį] saugumą ir dabar mes turime štai tokias kontroversiškas aplinkybes, kada tarsi sutartis suvaržo vyriausybės veiksmus, kurie, šiaip jau logiškai vertinant, turėtų vadovautis [nacionalinio] saugumo prioritetais, o ne kažkokiais komerciniais interesais“, – teigia T.Janeliūnas.

Lrt.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Prie kalėdinės mugės vietos Strasbūre aidėjo šūviai: daugėja aukų, užpuolikas sužeistas

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Aktualu

Lietuvė išpuolio vietoje Strasbūre: „Supratau tik, kad bėgame nuo kažkokio vyro“

Verslas

J.Mundeikis: panaikinę „gyvulių ūkį” ir turėdami turto mokestį, rastume papildomus 2 mlrd. eurų

N-18 Aktualu

Lietuvės žinutė mamai prieš kraupų nužudymą Anglijoje: dukra prašė jos neieškoti

Interviu Aktualu

T.Berezovecas: „Rusijos žvalgyboje gali dirbti idiotai, bet jie vis tiek sugeba žudyti“

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

24sek

Dramatiška „Ryto“ pergalė Turine – kroato karjeros šou ir kvaila D.Suttono pražanga

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

Vardai

4 vaikų mama Sophie Guidolin leidžia sau šokoladą ir mėsainius: tobulą figūrą išlaiko vienas triukas

Sportas

Čempionų lyga: į aštuntfinalį įšoko „Liverpool“ ir „Tottenham“

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Aktualu

„Huawei“ finansų vadovė Kanadoje paleista už 10 mln. dolerių užstatą

24sek

Europos taurė: D.Dulkio karjeros pasirodymas ir M.Kalniečio klubo nesėkmė

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Naujienos

Aktualu

Prie kalėdinės mugės vietos Strasbūre aidėjo šūviai: daugėja aukų, užpuolikas sužeistas

Vaikai ir jaunuoliai gatvėje: pagalba ateina

Aktualu

Lietuvė išpuolio vietoje Strasbūre: „Supratau tik, kad bėgame nuo kažkokio vyro“

Verslas

J.Mundeikis: panaikinę „gyvulių ūkį” ir turėdami turto mokestį, rastume papildomus 2 mlrd. eurų

N-18 Aktualu

Lietuvės žinutė mamai prieš kraupų nužudymą Anglijoje: dukra prašė jos neieškoti

Interviu Aktualu

T.Berezovecas: „Rusijos žvalgyboje gali dirbti idiotai, bet jie vis tiek sugeba žudyti“

Aktualu

Kručinskų šeima nusprendė neįsileisti specialistų į savo namus: „Norisi eiti į šviesą“

24sek

Dramatiška „Ryto“ pergalė Turine – kroato karjeros šou ir kvaila D.Suttono pražanga

„Ginčas“: kaip vertinti V.Šeškaus isteriją dėl teisėjų?

Pasaulis kišenėje

Originali Klaipėda: viena eglė sužibo po vandeniu, kita nunerta iš 14 km siūlų

24sek

Nemaloni žinia iš Kinijos – Donatas Motiejūnas patyrė traumą

Pasaulis kišenėje

Išrinkta geriausia Kalėdų mugė Europoje – vos už pusdienio kelio nuo Lietuvos

Gyvenimas

Vėžiu serganti moteris – apie draudimo bendrovės akibrokštą: teigia apkaltinta melavimu

Vardai

4 vaikų mama Sophie Guidolin leidžia sau šokoladą ir mėsainius: tobulą figūrą išlaiko vienas triukas

Sportas

Čempionų lyga: į aštuntfinalį įšoko „Liverpool“ ir „Tottenham“

Vardai

Kalėdų grojaraštis be „Baby, It's Cold Outside“? Tik dabar į dainos tekstą įsiklausę žmonės nustėro

Vardai

Kalėdinė dvasia – Natalijos Bunkės namuose: neįprastą eglę puošė ir sūnus, ir mylimasis Edgaras

Aktualu

„Huawei“ finansų vadovė Kanadoje paleista už 10 mln. dolerių užstatą

24sek

Europos taurė: D.Dulkio karjeros pasirodymas ir M.Kalniečio klubo nesėkmė

24sek

Drąsios naujo veido Lietuvos krepšinyje svajonės – nori būti geriausias milijardierius

Vardai

Ypatingos

03:17
07:15

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min