Prenumeratoriai žino daugiau. Prenumerata vos už 1,00 Eur!
Prenumeruoti
2014 01 07

Prasideda renginiai, skirti Sausio 13-ajai atminti

Lietuvoje jau prasidėjo renginiai, skirti Sausio 13-ajai. Seime eksponuojamos iki šiol nematytos lenkų fotografo nuotraukos, kuriose užfiksuotos sausio įvykių akimirkos. Mariušas Foreckis buvo vienintelis užsienio fotografas, 1991-aisiais sausį istorinius įvykius fiksavęs Vilniuje, Aukščiausioje Taryboje.
Vėliavos pakėlimo ceremonija.
Vėliavos pakėlimo ceremonija. / Irmanto Gelūno / BNS nuotr.

M. Foreckis Lietuvos parlamento apgulties metu buvo tarp kelių fotografų ir vienintelis užsienietis fotografas, fiksavęs įvykius Parlamento viduje. Viena iš parodos iniciatorių Rasa Juknevičienė prisipažįsta, kad jai, dirbusiai Sausio 13-ąją Aukščiausioje Taryboje, buvusi staigmena neseniai sužinoti apie šį fotografą. M. Foreckio nuotraukos nuskenuotos iš kone du dešimtmečius tamsoje gulėjusių fotografijos juostelių.

„Tai bus daugeliui nematytos nuotraukos. Tas žmogus – M. Foreckis – buvo čia Sausio 13-ąją. Ne tiek daug žmonių galėjo iš vidaus pamatyti ir užfiksuoti tuos įvykius. Turbūt nedaugeliui kilo mintis apskritai fiksuoti. Kartu su kai kuriais Lietuvos fotografais, kurių parodos jau buvo Seime, manau, jo nuotraukos papildys visą galeriją“, – tikina parodos organizatorė R. Juknevičienė.

Pasak R. Juknevičienės, ši lenkų fotografo paroda – labai gera proga prisiminti ir bendrus iššūkius Lenkijai bei Lietuvai, pagalvoti apie tai, kas jungia, o ne skiria abi tautas.

Šiemet prisiminti Sausio 13-ąją netradiciškai ragina ir jaunimas. Anot projekto koordinatorės, per retai susimąstome, kam esame dėkingi už tai, kad laisvi.

„Sausio 13-osios dieną mes kviesime Lietuvos piliečius segtis prie širdies į atlapą neužmirštuolės žiedą, kuris simbolizuos mūsų padėką ir norą parodyti, kad mes nepamiršome, kam esame dėkingi už mūsų laisvę. Tai ne tik Sausio 13 kovotojai, bet ir partizanai, laisvės kovų gynėjai, visi kiti žmonės, kurie paaukojo savo laisvę, gyvybę vardan to, kad būtume laisvi ir nepriklausomi“, – teigia projekto koordinatorė Aistė Gedvilienė.

Neužmirštuoles visi raginami įsisegti per renginius, skirtus Sausio 13-ąjai. Dauguma jų vyks Seimo rūmuose ir Nepriklausomybės aikštėje. Sausio 12-ąją Seime – laisvės gynėjų susitikimas ir rikiuotė, vakare – Sąjūdžio valanda prie Atminimo laužo. Sausio 13-ąją – Laisvės gynėjų diena bus iškilmingai paminėta Kovo 11-osios aktų salėje, įteikta trečioji Laisvės premija. Šiemet ji skirta arkivyskupui Sigitui Juozui Tamkevičiui.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
IKEA tvarumo ir klimato ataskaitose – išradimai iš Lietuvos
Reklama
Gyvenimiško patarimo – ne į ekspertus, o į būrėjus: sėkmės kavos tirščiuose ieško 12 proc. lietuvių
Reklama
Išskaidote investicijas? Ar žinote visas rizikas bei galimybes?
Reklama
Lietuvių sukurtas dokumentinis serialas – odė Baltijos šalių šefams
Užsisakykite 15min naujienlaiškius