Dabar populiaru
Publikuota: 2014 rugsėjo 9d. 09:54

Prasidėjęs rugsėjis gausioms šeimoms – tik išbandymų pradžia

Kuprinė
Irmanto Gelūno / 15min nuotr. / Kuprinė

Daugeliui sunkiai besiverčiančių šeimų rugsėjo pradžia yra įtemptas laikotarpis, kurio metu tenka spręsti nelengvą galvosūkį: kaip turint ribotą šeimos biudžetą paruošti vaikus į mokyklą bei įsigyti mokslams reikalingų priemonių. Savo patirtimi, kaip sekasi pasitikti naujuosius mokslo metus ir su kokiais rūpesčiais susiduria šeimos, išleisdamos savo atžalas į mokyklą, sutiko pasidalinti „Lietuvos Caritas“ vaikų dienos centrą „Vaikų stotelė“ lankančių vaikų mamos.

„Pasiruošimas mokslams visada būna itin sudėtingas laikotarpis. Tam, kad tinkamai paruoštume vaiką į mokyklą, patiriame vos ne du kartus mėnesinį šeimos biudžetą viršijančias išlaidas. Daugiausia lėšų pareikalauja uniforma, pratybos, avalynė, sportinė apranga. Daug išleisti tenka ir kanceliarinėms prekėms, sąsiuviniams.  Šiam laikotarpiui stengiamės ruoštis tam iš anksto, tačiau vis vien lėšų pritrūkstama. Vaikas pastoviai išauga savo avalynę ir aprangą, todėl kiekvienais metais susiduriame su tomis pačiomis problemomis“, – pasakoja Rasa.

Reaguodami į šeimų pagalbos prašymus paskelbėme akciją „Pripildykime vaiko kuprinę gerumu“, kurios metu visi geros valios žmonės gali padovanoti mokyklinių reikmenų mažiesiems mokinukams, – sakė J.Kukauskienė.

Dienos centrą „Vaikų stotelė“ lankančių vaikų šeimose būna po 3-4 mokyklinio amžiaus vaikus, todėl šeimų patiriama finansinė našta dažnai patrigubėja ar padidėja net 4 kartus. Šeimos, auginančios mokyklinio amžiaus vaikus, šį laikotarpį bando išgyventi įvairiai. Kai kurios taupyti naujiems mokslo metams pradeda iš anksto, kitos – laukia prekybos centrų skelbiamų akcijų ir taip bent kažkiek palengvina savo finansinę naštą.

Didelė dalis šeimos išlaidų mokyklai tenka vadovėliams ir pratyboms. Pasak pašnekovės, deja, savivaldybės skiriamos socialinės paramos neužtenka, o ši parama yra skiriama būtent pratyboms įsigyti.

„Vien visas pradinuko pratybų komplektas kainuoja apie 150 litų, vyresniems vaikams papildomai reikia žodynų, anglų kalbos vadovėlių, kurių kainos siekia aukštumas. Mokyklinės aprangos kaina vienam vaikui gali siekti 500 litų ar kainuoti dar daugiau. Turint didesnę šeimą, rugsėjis pareikalauja tikrai didelių investicijų“, – garsiai skaičiuodama išlaidas mokyklai pasakojo keturių vaikų mama Rasa.

Paprastai perkame daiktą, kuris mokykloje tarnautų bent keletą metų, tačiau tokie pirkiniai ne visada pasiteisina, o ir prekybos centrų akcijų metu pasiūlomos kainos nežavi, – sakė mama.

Trijų vaikų mama Raimonda pasakoja, kad stengiasi nesivaikyti kuprinių madų bei akcijų, tačiau, kaip ir daugelis šeimų, kartais naudojasi prekybos centrų skelbiamomis akcijomis mokyklinėms prekėms.

„Patirtis rodo, kad pigios ir nukainotos prekės vaikams mokykloje tarnauja nepalyginamai trumpiau ir prasčiau nei kokybiškos brangesnės. Paprastai perkame daiktą, kuris mokykloje tarnautų bent keletą metų, tačiau tokie pirkiniai ne visada pasiteisina, o ir prekybos centrų akcijų metu pasiūlomos kainos nežavi“, – apie savo šeimos apsipirkimo įpročius pasakojo Raimonda.

Daugelis šeimų laukia didžiųjų mokyklinių prekių išpardavimų prekybos centruose, tačiau parama šeimai reikalinga ne tik rugsėjo 1-jai.  Abi kalbintos mamos teigė, kad pinigų mokyklai reikia ne tik ruošiantis rugsėjui, bet ir visus metus.

„Per mokslo metus atsiranda išlaidų vaikų ekskursijoms, būreliams, įvairioms klasės rinkliavoms “, – pasakoja Raimonda.

Šiuo metu šių mamų mažiausieji vaikai lanko Lietuvos Carito vaikų dienos centrą „Vaikų stotelė“  Kaune, kur vaikai dalyvauja užimtumo veiklose, jiems teikiamos socialinės paslaugos, ugdomi gyvenimo įgūdžiai.

Palengvinti tokių šeimų ir vaikų dalią ėmėsi organizacija „Lietuvos Caritas“, paskelbusi socialinę akciją vaikams „Pripildykime vaiko kuprinę gerumu“.

Anot vaikų dienos centro koordinatorės K.Virbašiūtės, dėka šios akcijos ir Lietuvos gyventojų gerumo, šiemet vaikų centras pirmą kartą turės galimybę padėti bent kai kurioms šeimoms, padovanodamas jiems reikalingiausius pratybų sąsiuvinius. Vaikų dienos centrą lankančių vaikų tėvai jau žino apie šią galimybę.

2012 m. duomenimis, Lietuvoje skursta kas 5 vaikas.

 „Reaguodami į šeimų pagalbos prašymus paskelbėme akciją „Pripildykime vaiko kuprinę gerumu“, kurios metu visi geros valios žmonės gali padovanoti mokyklinių reikmenų mažiesiems mokinukams. Mūsų visų investicija į vaikų mokslus ateityje sugrįš su kaupu “, – teigė „Lietuvos Caritas“ generalinė direktorė Janina Kukauskienė.

2012 m. duomenimis, Lietuvoje skursta kas 5 vaikas, t.y. vaikų skurdo rizikos lygis siekė 20,8 proc. Šeimų, kuriose vaikai augo su vienu iš tėvų, skurdo rizikos lygis siekė net 39,2 proc., o šeimų su trimis ir daugiau vaikų skurdo lygis – 29,2 proc.

Akcija „Pripildykime vaiko kuprinę gerumu“ vyks iki š.m. rugsėjo 15 d. Paremti galima trumpaisiais numeriais 1406 – 5 Lt ir 1407 – 10 Lt. Remiantiems internetu: Lietuvos Caritas, kodas 192066334, Paskirtis: Parama vaikui. Sąskaitos nr.: LT657300010137478829, AB bankas „SwedBank”.

Daugiau informacijos apie akciją „Pripildyk vaiko kuprinę gerumu“ galima rasti www.caritas.lt

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

17:24
00:38
01:30

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min